1 צפייה בגלריה
אינדינגב 2014. צילום: יואב קדם
אינדינגב 2014. צילום: יואב קדם
אינדינגב 2014. צילום: יואב קדם
פסטיבל "שושן" מבית אינדינגב, אשר היה אמור להתקיים במצפה גבולות בסוף השבוע הקרוב - לא יתקיים כמתוכנן. לטענת המארגנים ההחלטה לבטל את האירוע התקבלה בעקבות "דרישות המשטרה להעניק רישוי".
הפסטיבל, שאורגן והופק על ידי חברת ההפקות אשר אמונה גם על קיומו של פסטיבל אינדינגב ב-12 השנים האחרונות, תוכנן להתקיים במשך 24 שעות במהלך חג הפורים השבוע, ובו היו אמורים להופיע עשרות מוזיקאים ודיג'ייאים מהארץ ומחו"ל. על פי המארגנים לפסטיבל כבר נרכשו אלפי כרטיסים.
"אנחנו מצטערים מאוד להודיע כי אנו נאלצים לבטל את פסטיבל שושן והוא לא יתקיים כמתוכנן. הביטול מגיע עקב חוסר יכולת שלנו לעמוד בתנאי הרישוי המחמירים אליהם אנו נדרשים לצורך קיום האירוע. זהו רגע קשה מאוד עבורנו, ואנו רוצים קודם כל להתנצל בפני כל מי שעתיד היה להגיע ולקחת חלק באירוע. הודעת זיכוי תשלח לרוכשים בימים הקרובים", נכתב בהודעה הרשמית של המארגנים.
"לפני קצת פחות משבועיים", כתבו המארגנים, "קיבלנו מהמשטרה את תנאי האבטחה לקיום האירוע וחשכו עינינו. נתקלנו בדרישה לא מידתית, אשר לא תואמת את התכניות ובעצם מסכלת את קיומו של הפסטיבל".
"משם החל מסע מטלטל של מגעים מול המשטרה. בכל פעם כשכבר נדמה היה שנמצא פתרון מניח את הדעת, שבו ועלו המספרים והדרישות והעמידו את היתכנות האירוע בספק רב. עשינו כל מאמץ אפשרי לאתר לוקיישן חלופי ובמקביל קיימנו מגעים בלתי פוסקים מול תחנת המשטרה בניסיון למצוא פתרון שיאפשר את קיום הפסטיבל".
בהפקה מלינים על "המצב האבסורדי שיכול להתקיים רק כאשר הגוף הקובע את התנאים לקיום האירוע הוא גם הגוף אשר יוצא הכי נשכר כלכלית מאותם תנאים אשר הוא בעצמו קובע. המשטרה דרשה וקיבלה לאורך השנים עשרות שוטרים בתשלום בפסטיבל אינדינגב, שכר של מיליוני שקלים במצטבר, כאשר בפועל נרשמו אפס הפרות סדר בפסטיבל מיומו הראשון".
"מגיעה השעה שבה אין אנו מוכנים ויכולים לספוג עוד והשעה הגיעה כעת". כמו כן מאיימים המארגנים כי "לא נמשיך לקיים אירועים (ובראשם פסטיבל אינדינגב) באזור גבולות ומרחב עוטף עזה כל עוד לא ימצא פתרון הולם לנושא זה".
ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל פועלת במהלך כל ימות השנה לאפשר את קיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם אירועי תרבות, ספורט, פסטיבלים שונים ועוד. למען הסר ספק, ההחלטה על ביטול הפסטיבל היא של ההפקה ועל דעתה בלבד, זאת למרות שמזה תקופה ממושכת נערכים מגעים ואישורי תוכניות לאירוע בהתאם לדרישות החברה המארגנת כשדרישות המשטרה אינן שונות או חריגות ביחס לאירועים אחרים בסדר גודל דומה".
"תמוהה הודעת ההפקה, שעה שבמקרה זה נציגי המשטרה הסכימו על צמצום ניכר בכמות השוטרים שנקבעה בסל האבטחה ל-24 בלבד לאירוע המוני המתפרס על פני 24 שעות".
"נדגיש כי תפקיד השוטרים בשכר, הוא לשמור על שלום הציבור והסדר הציבורי באירוע או לחילופין לסייע לאיש ציבור לממש את סמכותו עפ״י חוק והנושא מעוגן בפקודות ונהלי המשטרה. כמו במקרה זה, כך גם בעת כל דרישה להקצאת שוטרים בתשלום עבור אירוע המוני אחר, הנושא נבחן במקצועיות ובכובד ראש, בהתחשב במכלול שיקולים אוביקטביים, בהתאם להערכת המצב באותה העת, לתמונת המודיעין, לאופי האירוע והיקפו, להרכב המשתתפים באירוע, לתנאי הסביבה הפיזית ועוד".
"נציין כי בכל מצב בו מפיק אירוע חולק על הדרישות שנקבעו ע״י המשטרה בהקשר זה, עומדת לו הזכות לערער ולהציג את השגותיו לעיון חוזר בפני הדרגים הממונים. משטרת ישראל תמשיך לפעול לקיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם גם אירועי תרבות מעין אלו, אולם לא תתפשר על בטחונו, שלומו ובטיחותו של ציבור המשתתפים באירועים אלו ותנקוט בכל הצעדים הנדרשים מכוח החוק במטרה לאפשר את קיומם בבטחה".