בקיבוץ חצרים לא תיארו לעצמם עד לפני מספר חודשים שככה תיראה ההרחבה שלהם, אבל אלה החיים בישראל בימים אלה.
2 צפייה בגלריה
קיבוץ בארי אחרי הטבח הנורא 7 באוקטובר - תמונת פייסבוק
קיבוץ בארי אחרי הטבח הנורא 7 באוקטובר - תמונת פייסבוק
קיבוץ בארי אחרי הטבח הנורא 7 באוקטובר
(צילום: גדי קבלו)

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות הרב נתן אלנתן, החליטה להמליץ היום (שלישי, 2.1.24) לשר הפנים, לאשר פטור מתוכנית והיתר להקמת מבנים זמניים ביישוב חצרים שבמועצה האזורית בני שמעון, עבור כ- 300 משפחות מפוני קיבוץ בארי. ההחלטה הינה חלק משורה של צעדים שמקדמת המועצה הארצית למציאת פתרונות מגורים, בלוחות זמנים קצרים, למפונים מיישובי העוטף.
יו"ר המועצה הארצית נענה לפניית ראש מנהלת תקומה, בבקשה לקדם פתרון, בלוחות זמנים קצרים, למפוני קיבוץ בארי בצמידות דופן לקיבוץ חצרים. בהתאם לכך, יוקם מתחם מגורים בחלק המערבי של חצרים, ובו יוקמו כ-300 יחידות דיור בגדלים שונים לצד הקמת כלל התשתיות התומכות לשם כך, ובכלל זאת הקמת מבני ציבור וסלילת כבישים.
המינהל לענייני הכפר במשרד הבינוי והשיכון הוא זה שאחראי על קידום פיתוחה של השכונה החדשה בחצרים שתארח את מפוני קהילת בארי, חשוב לציין כי כל הליך התכנון התבצע בשיתוף אנשי חצרים ובארי.
משרד הבינוי והשיכון מקדם ומפתח התיישבויות קהילתיות שנים רבות, ובעל ניסיון רב בעבודה בשיתוף ומול הקהילות של יישובים אלו. לצורך האצת הפיתוח וקיצור לוחות הזמנים קידמו במשרד התקשרויות מהירות ואפשרות להתחיל ולבצע עבודות במהירות האפשרית, על מנת שהשכונה החדשה תהיה מוכנה לקליטה במהירות, זאת מבלי להתפשר על אופייה של השכונה ואיכות החיים של התושבים שיגרו בה.

2 צפייה בגלריה
קיבוץ בארי לאחר טבח ה-7 באוקטובר
קיבוץ בארי לאחר טבח ה-7 באוקטובר
קיבוץ בארי לאחר טבח ה-7 באוקטובר
(צילום: גדי קבלו)

קראו גם:

לפני אירועי השבעה באוקטובר ובוודאי לאחריה- עושה משרד הבינוי והשיכון כל שניתן לפתרון קהילתי כולל, עבור הקהילה שנפגעה קשות- פתרון בנגב המערבי אשר יאפשר חזרה ללימודים ולעבודה גם אם לא ניתן לחזור פיזית לקיבוץ, פתרון הקיבוץ מארח המנהל אותם אורחות חיים עקרונות שישמרו את הקהילה ויסייעו בשיקומה המהיר עד חזרתה לקיבוץ.
בשל מלחמת "חרבות ברזל", מספר אזורים במדינה הוכרזו כשטחים צבאיים סגורים שהכניסה אליהם אסורה ובחלק מהמקרים התבקשו התושבים להתפנות מבתיהם. על רקע מצב זה ננקטו מגוון פעולות אשר נועדו לספק מענה לתושבים שפונו מבתיהם, בין אם משום שבתיהם הוחרבו ובין אם משום שקיימת סכנה בשהייה בהם, אחד מיישובים אלה הוא קיבוץ בארי.
ההחלטה התקבלה בהתאם לסעיף 266ה' לחוק התכנון והבניה, המעניק סמכות לשר הפנים לקבוע, במקרים חריגים, כי מדובר במיזם בעל חשיבות ודחיפות לאומית ושהקמתו דורשת לקבוע בצו פטור מהיתר או מתוכנית לעבודות. זאת על מנת יהיה ניתן לממש את המיזם בלוחות זמנים קצרים יותר ובמועד הדרוש.
בימים אלו קהילת בארי משתכנת ברובה במלון בים המלח.
לאחרונה, החליטה המועצה הארצית לאשר פטור מתוכנית והיתר להקמת מבנים זמניים ביישוב אשלים שבמועצה האזורית רמת הנגב, עבור 36 משפחות מפוני כרם שלום.
שר הפנים, משה ארבל: "המהלך שאנו מובילים היום בכדי לתת מענה למפוני חבל התקומה באישור בניית 300 יחידות דיור בחצרים, בהתאם לבחירתם של המפונים, הכרחית כדי לשמור ולחזק את קהילת בארי. אמשיך להשקיע מאמצים משותפים לתת מענה בתחום התכנון והבנייה לקהילות חבל תקומה, לקדם בנייה לקהילות שיבחרו בכך ואת שיקומם של היישובים וחיזוקם למען הקהילות הקיימות ולמשפחות שיצטרפו. יחד ננצח!״.
שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף: "אני מברך על האישור היום, משרד הבינוי והשיכון בראשותי מחויב באופן מלא לקידום רווחתם המלאה של אזרחי ישראל המפונים מביתם. הקמת השכונה החדשה בחצרים תיתן מענה איכותי ומתאים עבור אנשי בארי, אני בטוח כי תושבי חצרים יקבלו אתכם בזרועות פתוחות ומקווה כי מעט שגרה תחזור לחייכם עם החזרה לחיי קהילה כפרית".
יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, הרב נתן אלנתן: "מאז החלה המלחמה, מתכנסת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה מדי שבוע על מנת לתת פתרונות ולהסיר חסמים בתחום התכנון ובנייה לסוגיות הנוגעות במלחמה. אני מקווה שמציאת פתרון מגורים זמני למפוני בארי תסייע להם בתקופה קשה זו, עד חזרתם לביתם".