30 תקנים נוספים ללימודי רפואה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון אושרו השבוע על ידי שר הבריאות, ניצן הורוביץ, ושרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא־ביטון. שני השרים סיכמו על תוכנית להוספת 60 מקומות חדשים בלימודי רפואה בבתי ספר לרפואה הפועלים באוניברסיטאות בארץ, מחציתם אושרו לטובת אוניברסיטת בן גוריון והם יתווספו כבר בשנת הלימודים האקדמית הנוכחית.
1 צפייה בגלריה
סטודנטים לרפואה. איך משאירים אותם בנגב אחרי סיום ההתמחות?
סטודנטים לרפואה. איך משאירים אותם בנגב אחרי סיום ההתמחות?
מחצית מהתקנים הארציים החדשים הוקצו לבן גוריון
(צילום: Shutterstock)
על פי נתונים שהוצגו בכנס "הנגב במרכז" לקידום מדיניות בריאות בפריפריה, שנערך לאחרונה באוניברסיטת בן גוריון, עלה כי מספר הרופאים והרופאות לכל אלף נפש עומד בתל־אביב על 5.5 רופאים, ואילו בדרום ובנגב מספרם עומד על 2.1 בלבד לכל אלף נפש. עוד עלה מהנתונים שהוצגו באותו כנס כי תוחלת החיים במחוזות ירושלים והמרכז גבוהה בכשנתיים עד ארבע שנים מתוחלת החיים בדרום ובנגב. בעוד שברעננה, למשל, תוחלת החיים היא יותר מ־85 שנים, הרי שברהט היא כ־77 שנים.
קראו גם:
על פי הסיכום בין שרי הבריאות והחינוך, יוגדל כבר בשנת הלימודים האקדמית הנוכחית מספר המקומות ללימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון מ־120 ל־150.
"אני מברך על ההחלטה להוספת מקומות לימוד בתואר לרפואה", אמר נשיא האוניברסיטה, פרופ' דניאל חיימוביץ, "מדובר בתוספת משמעותית וחשובה של סטודנטיות וסטודנטים, אך מעבר לזה, זו תוספת משמעותית לחיזוק מערכת הבריאות בכלל ובדרום בפרט. המחסור ברופאים הוא גדול, וכולי תקווה שזוהי סנונית ראשונה לתוספות עתידיות".
דיקן הפקולטה למדעי הבריאות, פרופ' אנג'ל פורגדור, ציין כי "הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה הינו צורך לאומי ובעל משמעות רבה למערכת הבריאות בארץ. ההגדלה תיתן מענה למחסור ברופאים ורופאות ותפתח חלון הזדמנויות ליותר סטודנטים וסטודנטיות להתקבל ללימודי רפואה".
פרופ' אילן שלף, המשנה לדיקן, ציין כי "הגדלת מספר הסטודנטים בבית הספר לרפואה תהווה את דור העתיד שהיינו רוצים שיישאר במרכזים רפואיים, במרפאות קהילתיות ובמרכזי יקום המסונפים לפקולטה. זה הדור שיקדם את בריאות תושבי מדינת ישראל כולה והנגב בפרט".
זה לא סוד שבעבר השמיעו במערכת הרפואית ביקורת על כך שקיים קושי לשמור על אנשי רפואה בכירים בנגב לאורך זמן, במיוחד על רקע ההשוואה בין התנאים שחלקם מקבלים באזור לאלה שבמגזר הפרטי במרכז הארץ. מעבר להחלטה על הוספת התקנים, יצטרכו במערכת הבריאות לחשוב כיצד ניתן להשאיר את אותם אנשי רפואה בנגב גם לאחר שהם מסיימים את הלימודים וההתמחות שלהם בדרום.
כל העדכונים - באר שבע והנגב