דגימת בנזין שנלקחה ביום שני האחרון על ידי דוגם של המעבדה במכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, מתחנת הדלק "גבעות בר" שליד רהט, נמצאה כלא תקנית. כך הודיע היום (חמישי) משרד האנרגיה.
1 צפייה בגלריה
מהלו בדלק
מהלו בדלק
מהלו את הדלק בחומר אחר
(צילום: shutterstock)
הדגימה הועברה לבדיקת מעבדה בה התקבלו תוצאות המעידות על כך שהבנזין בתחנה זו אינו עומד בתקן הנדרש. בעקבות כך, הודיע נציג מינהל הדלק והגז למנהלי התחנה כי עליהם להפסיק את שיווק הבנזין והסולר בתחנה עד לקבלת החלטת בית המשפט. זאת לאור העובדה שהתחנה נמצאת בהליך משפטי בעקבות עבירות חוזרות ונשנות בתחום.
רק בחודש יולי 2021 אישר בית משפט השלום בבאר שבע בצעד תקדימי, להוציא צו סגירה חלקי לתחנה, כאשר נמצאה בתחנה יותר מדגימה אחת שאינה עומדת בתקן הנדרש.
במהלך דיון קודם בבית המשפט, ביקש בעל תחנת הדלק להתחשב בו ולא לסגור את התחנה, בטענה שכבר רוקן את הדלק הלא תקני. "יש לי הרבה התחייבויות. אני מוכן לחתום על ערבות והפקדה כספית".
מאגף הפיקוח במשרד האנרגיה נמסר כי הוא דוגם את מלאי הדלקים השונים בתחנות הדלק ברחבי הארץ באופן קבוע, "ופועל על מנת להבטיח כי הדלק שנמכר לצרכנים הינו איכותי ותקני". רשימת תחנות הדלק שאינן עומדות בתקן מפורסמת באתר המשרד.
בחצי השנה האחרונה, זינק מספר התחנות בהן נמצאו דלקים לא תקינים, ביותר מ-100% ביחס שנתי, כך עולה מנתוני מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה. במשרד מייחסים את הבעיה לתופעה שהתגלתה לאחרונה, בה הבנזין/סולר נמהל בתוסף לא תקני, על מנת להקטין את תשלום מס הבלו (מס עקיף בסכום קבוע עבור כל יחידה) על הדלק.
"מינהל הדלק והגז במשרד פועל ביחד עם רשויות אכיפה נוספות למגר את התופעה", נמסר מטעם המשרד.
כל העדכונים - חדשות באר שבע והנגב