בישיבת מועצת העיר התקבלה החלטה על פטור מלא מהיטלי השבחה למתחמי פינוי-בינוי באזור התחדשות עירונית לפי תכנית המתאר לעיר.
1 צפייה בגלריה
פינוי-בינוי באר שבע
פינוי-בינוי באר שבע
פינוי-בינוי באר שבע
(צילום: דוברות עיריית באר שבע)
ההחלטה התקבלה בהמשך לרפורמה שנקבעה בתוכנית הכלכלית לשנת 21-22 (חוק ההסדרים), המאפשרת לרשות המקומית לקבוע מה יהיה גובה ההיטל במתחמי ההתחדשות בעיר. קביעה זו תחול לגבי כל תכנית פינוי ובינוי שתקודם ותיקלט בוועדה המחוזית בחמש השנים הקרובות.
מדובר בצעד משמעותי לעידוד ההתחדשות העירונית בעיר, הנועד לתמוך ביוזמות המקודמות היום ולמנף את המגמה שנוצרה בעיר – הליכי התכנון מתקדמים במהירות לשלבי אישור ויזמים מובילים בוחרים לגשת למכרזים בעיר ולהיכנס למתחמי ההתחדשות.
האפשרויות שנוצרו והוודאות שהתקבלה עקב אישור תכניות אב שכונתיות ברחבי העיר הביאו להגדלת הכדאיות הכלכלית להקמת המתחמים. בזכות זאת יותר שכונות ויותר מתחמים נכנסו למעגל הפוטנציאלי של מתחמים עם היתכנות למימוש. ההחלטה על פטור היא צעד משלים שנועד גם לספק וודאות וגם ככלי סיוע חשוב שהעירייה בחרה לספק.
קראו גם:
הבשלת המדיניות העירונית באה במקביל לדחיפה חסרת תקדים של התכנון המפורט. בעיר מקודם היום תכנון ל 11 מתחמי פינוי בינוי בהם פוטנציאל לבניית למעלה מ 10,000 יח"ד חדשות. שלוש מהתוכניות הומלצו להפקדה בוועדה המקומית וצפויים להתאשר בשנה הקרובה ארבע תכניות נוספות צפויE5ת להגיע להליכי אישור בשבועות הקרובים. בנוסף מקודמים בעיר עשרות פרויקטים לתב"עות נקודתיות ולהיתרים בתמ"א 38, חלק גדול מהם כבר בנוי או בשלבי בנייה.
רוביק דנילוביץ', ראש העיר: "ההחלטה שהתקבלה משקפת את מדיניות העירייה לקדם ולתעדף את ההתחדשות העירונית בעיר, באר שבע כמטרופולין הדרומי של מדינת ישראל זקוקה למרכז עירוני תוסס ופעיל שימשוך אליו אוכלוסייה חדשה ויספק שירותים לכל תושבי האזור. את זאת ניתן לקדם באמצעות התחדשות עירונית אינטנסיבית במרכז העיר שתצמצם את הפערים מול השכונות החדשות ותייצר, באמצעות תוכניות של עירוב שימושים, סביבת חיים עירונית אטרקטיבית ויצירת מרחב ציבורי איכותי.  בעיר יש פוטנציאל חסר תקדים של התחדשות עירונית וזו העת לפעול לכך שהפוטנציאל ימומש. חברות הבנייה הגדולות כבר גילו את הפוטנציאל ואנו קוראים לחברות ויזמים נוספים להצטרף לחזון שלנו".
טל אל-על, מ"מ וסגן ראש העיר ומחזיק תיק הנדסה: "במציאות של ערכי הקרקע בבאר שבע, נדרשת העמדת כלים ייחודיים למימוש פרויקטים ותוכניות איכותיות של התחדשות עירונית, לרבות פתרונות בתחומים הכלכליים והמיסויים. על אף הקושי, עיריית באר שבע חרטה על דגלה לתמוך ולעודד התחדשות עירונית בתחומה, מתוך ההבנה כי התחדשות עירונית היא אחת מהמענים המרכזיים להשגת צדק חברתי וצמצום פערים. עיריית באר שבע משקיעה משאבים רבים ואף נמנעת מהכנסות על מנת לסייע לתושבי השכונות הוותיקות שלנו לשפר את איכות חייהם. אנו קוראים לממשלת ישראל לסייע בידינו".
תמר פוריה שרביט, מהנדסת העיר באר שבע: "בחידוש השכונות הוותיקות וליבת העיר טמון המפתח להצלחת באר שבע. ההחלטה למתן פטור מהיטל השבחה נועד לסייע בכך, לאפשר לקידום פרויקטים נוספים וליצור וודאות תכנונית. זו השעה לפעול למימוש רחב היקף של התחדשות העיר וחיזוק מרכז העיר תוך העצמת באר שבע כמרכז מטרופוליני מוביל".
לאחרונה דווח שחברת שיכון ובינוי תבנה פרויקט פינוי בינוי בשכונה ג' במרכז העיר בבאר שבע מול קולנוע אורות בתוכנית שמקדמת העיריה במסלול רשויות.. החברה זכתה במכרז הדיירים באחד המתחמים במסגרת התוכנית והיא תהרוס 18 יחידות דיור ותבנה במקומן 120 דירות חדשות בארבעה בניינים בני 8 עד 10 קומות.
בנוסף דווח כי הועדה המקומית בבאר שבע אישרה תוכנית חדשה לפינוי בינוי במתחם יעקב אבינו בF2יר במסלול יזמים. מתחם יעקב אבינו ממוקם בשכונה ד' על שדרות רגר בסמוך לאוניברסיטה והמרכז הרפואי סורוקה. במסגרת התוכנית יהרסו 136 יח"ד וייבנו 660 יח"ד + 20,000 מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר ושטחי ציבור. החברות אפריקה ישראל, ב.ס.ר ואלקטרה הן יזמיות הפרויקט.
כל העדכונים - חדשות באר שבע והנגב