יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו בימים אלה לאורך נחל הבשור שבמועצה האזורית אשכול. המשרד להגנת הסביבה דרש מהמועצה האזורית אשכול ומרשות הטבע והגנים לנטר, ובמידת הצורך לבצע הדברה מידית כנגד היתושים.
1 צפייה בגלריה
מה גורם למטרד היתושים?
מה גורם למטרד היתושים?
(צילום המחשה: שאטרסטוק)
כבכל עונה, המשרד להגנת הסביבה מנטר ולוכד יתושים, כאשר היתושים הבוגרים מזוהים ונבדקים במעבדות משרד הבריאות. בלכידות שביצעו אנשי מחוז הדרום של המשרד להגנת הסביבה בסוף החודש שעבר לאורך נחל הבשור נמצאו יתושים נגועים בנגיף בסמיכות ליישובים גבולות, אוהד, ישע, עין הבשור, צאלים ואורים וכן בסמוך לחניון הלילה של שמורת הבשור.
בעקבות ממצאי הבדיקה הורה המשרד להגנת הסביבה על הגברת הניטורים באזור הנגוע ובמידת הצורך, כאמור, על ביצוע פעולות מניעה והדברה באופן מידי.
קראו גם:
במשרד להגנת הסביבה מדגישים, כי על הרשויות המקומיות ומחזיקי השטח מוטלת האחריות לטיפול במפגעי היתושים וחשוב ליידע אותן על קיום מפגעי יתושים, מים עומדים ופריצות ביוב.
ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה, ציינה, כי "לקראת חופשות החגים והטיולים המשפחתיים, הכוללים גם במקרים רבים שהות בחוץ בלילה, גם בחניוני הלילה בשמורות ובגנים הלאומים, חשוב לזכור כי יתושים עלולים להעביר לאדם את מחלת קדחת מערב הנילוס. על השוהים באזור נחל הבשור לשמור על ערנות ולנקוט בכל האמצעים למניעת עקיצות ומפגעי יתושים. אירועים כאלה של איתור יתושים הנגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס יעלו בשכיחותם בשנים הקרובות עם החרפת משבר האקלים. אנחנו קוראים למועצה האזורית אשכול ולרשות הטבע והגנים לטפל בדחיפות במקומות שבהם מתגלים מפגעים".
קדחת מערב הנילוס מקורה בבעלי חיים והיא מועברת גם לבני אדם. היא נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. תקופת הדגירה של המחלה נמשכת כשבוע עד שבועיים ובמרבית המקרים מדובר במחלה קלה כמו שפעת החולפת מאליה. סימני המחלה הם חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ועתים בחילות ושלשולים.
מהמועצה האזורית אשכול נמסר בתגובה, כי "עודכנו על ידי המשרד להגנת הסביבה על גילוי יתושים הנגועים בקדחת הנילוס לאורך נחל הבשור. לאור זאת הגבירה המועצה את פעולות הניטור לאורך הנחל. במידת הצורך ועל פי הנחיית המשרד להגנת הסביבה יבוצעו פעולות הדברה נדרשות".