תחילת שנת הלימודים האקדמית מתקרבת ופרופ' צבי רייך מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב החליט לשנות את פורמט הלמידה של הקורס המקוון שילמד: במקום הרצאות ומבחנים, הסטודנטים יקראו עיתונים, ינתחו ידיעות ולבסוף יראיינו עיתונאים ומומחים מובילים מהארץ בפני חבריהם לכיתה.
פרופ' צבי רייךפרופ' צבי רייך
פוגשים עם העיתונאים בזום. פרופ' צבי רייך
(צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון, Shutterstock)
קראו עוד:
מרבית הקורסים האקדמיים מתנהלים בפורמט הידוע: המרצה מכין את נושאי הלימוד מבעוד מועד, מפרסם תוכנית לימוד מפורטת לסטודנטים ובמהלך השנה מלמד לפיה. אם תשאלו את פרופ' רייך מהם נושאי הלימוד שלו בקורס השנה הוא יענה לכם את התשובה "אין לי מושג, תלוי בקצב והעניין של הסטודנטים".
פרופ' רייך מספר כי הוא רואה חשיבות מכרעת דווקא בלמידה ספונטנית המתקדמת בהתאם לקצב ולעניין של הסטודנטים בשיעור. "את תחומי העניין שבהם נעסוק בקורס יבחרו הסטודנטים. אני כאן כדי ללוות אותם לאורך הדרך ולסייע להם להתמקד. אם מעניין סטודנט מסוים תחום הספורט – אני אסייע לו ליצור קשר עם פרשן בכיר מעולם הספורט. אך את השאלות הוא ישאל בעצמו, ואנו בכיתה נסייע לו להגיע לשאלות הטובות והנוקבות ביותר".
במסגרת השיעור, כל סטודנט יבחר תחום סיקור וייצור כאמור קשר עם בכיר מעולם העיתונות וכן עם מומחה מקצועי בתחום שיגיעו לכיתה ויתראיינו בנושא. הסטודנטים יחתרו לשאול את השאלות הקשות ביותר על מנת להבין לעומק את עולם התקשורת: מה הופך כתבה למוצלחת, כיצד כתב לאופנה יכול לזהות תצוגת אופנה טובה תוך דקה, איך בוחרים איזו כתבה תעניין את הקוראים ועוד.
בדומה למרבית הקורסים, גם הקורס הזה שנקרא "לפרק את המדיה: הצצה לעולמם של מיטב הכתבים והפרשנים", יתנהל במתכונת מקוונת. אם תשאלו את פרופ' רייך, ללימודים המקוונים יש פוטנציאל אדיר: "ללימודים בזום יש יתרון אסטרטגי עבורנו. במקום לשכנע מרצים ומומחים להגיע עד אלינו, אנו יכולים להגיע עד אליהם הביתה דרך המסך. אנחנו יכולים ליצור קשר עם עיתונאים בכירים, פרשנים, כתבים ומומחים מקצוות הארץ ולקיים שיח ישיר וחווייתי בינם לבין הסטודנטים".
מה היתרונות בשיטת הלמידה הזו?
"זה יותר מאתגר ומעניין. זה דורש ממני להיות דרוך ולנתח כל מילה בשיעור, להפיק תובנות מהירות ולכוון את הסטודנטים בזמן אמת. לסטודנטים עצמם היתרון אף גדול יותר- הם לומדים את הפרקטיקה של המקצוע, זוכים למפגשים אישיים עם בכירים מעולם התקשורת ולומדים בצורה מהנה וקבוצתית".
פרופ' רייך היה עיתונאי ואף שימש כרכז הכתבים של "ידיעות אחרונות". בעבר אף לימד קורס זה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת פנסילבניה שבארה"ב, שם אירח כתבים ישראליים בפני הסטודנטים האמריקניים.
כל העדכונים - חדשות באר שבע