אירועי האלימות והבריונות שהפכו למכת מדינה לא דילגו על בירת הנגב. בעיריית באר־שבע הוציאו לפני כחודש סקר לתושבים ובו ביקשו לשמוע מה מטריד אותם בהיבט הביטחוני. אירועים של אלימות ברחובות, התגרויות מצד נהגים והתפרצויות לבתים, הובילו במקרים רבים לאובדן הביטחון האישי של התושבים ולפגיעה בסדר הציבורי.
בעירייה מבקשים להגביר את תחושת הביטחון של התושבים, וכחלק ממאמץ זה ישתפו פעולה מספר גורמים שיפעלו יחד. בין היתר מדובר בשוטרי תחנת משטרת באר־שבע, מחלקת השיטור העירוני של העירייה, מוקד רואה, מאבטחים ומדריכי מוגנות.
2 צפייה בגלריה
אחד הסיורים המשותפים בבאר־שבע
אחד הסיורים המשותפים בבאר־שבע
אחד הסיורים המשותפים בבאר־שבע
(צילום: עיריית באר־שבע)
קראו גם:
הצוותים המשולבים פועלים מדי שבוע בשכונות העיר בפעילות יזומה, כחלק מהמאמץ להגברת תחושת הביטחון האישי. המבצעים המשותפים כוללים פעולות מניעה ואכיפה לצד הסברה.
צוותי האכיפה מבצעים בין היתר חסימות מדלגות בכניסות וביציאות משכונות, בדיקות אקראיות של רכבים, סיורי מניעה בשכונות העיר ובמוקדים ייעודיים בפרט, סיורים יזומים בפארקים ציבוריים ובמוקדי מסחר תוך נקיטת פעולות אכיפה במידת הצורך.
מהעירייה נמסר כי מדובר בנדבך נוסף למגוון פעולות יזומות שהעירייה בשיתוף משטרת תחנת באר־שבע מקדמות להגברת תחושת הביטחון האישי נוכח פניות של התושבים.
כזכור, כחלק מהפעולות להגברת תחושת הביטחון האישי, הקימה העירייה משמר שכונתי אזרחי שיפעל בשכונות העיר. המיזם החל כפיילוט בשכונת כלניות ובשבוע הבא יחל גם בשכונת רמות. 'משמר השכונה' פועל בקשר צמוד ובמסגרת שיתוף פעולה מלא עם השיטור העירוני והמוקד העירוני, ומטרתו להקנות תחושת ביטחון, להגביר נוכחות בשטח, לייצר הרתעה, וכמובן לדווח במידת הצורך למשטרת ישראל ולמוקד העירוני בכל בעיה רלוונטית שעולה מהשטח.
2 צפייה בגלריה
מתנדבי משמר השכונה. הפיילוט עובר לרמות
מתנדבי משמר השכונה. הפיילוט עובר לרמות
מתנדבי משמר השכונה. הפיילוט עובר לרמות
(צילום: עיריית באר־שבע)
יצוין כי המתנדבים אינם מהווים תחליף לשיטור העירוני או למשטרה אלא לוקחים חלק במערך חברתי, קהילתי, מאמץ מניעתי, לשמירה על הסדר הציבורי.
"כלל הפעילות הינה חלק מתפיסה חדשנית הכוללת שיתוף פעולה והידוק ממשקי העבודה בין גורמי האכיפה לקהילה, בפעילות זו משולבים מש"קים, פקחים, מאבטחים ומתנדבים (משמר השכונה ומשמר אזרחי) לחיזוק מערכי הביטחון הפועלים בשכונות העיר", נמסר מהעירייה.

מאמץ עירוני

רק באחרונה התרחשו בבאר־שבע מספר אירועי אלימות ברחובות העיר. שני חשודים נעצרו באירוע דקירה בשכונה ו', כאשר כוחות משטרה שהגיעו לזירה עצרו בתוך זמן קצר חשודים בביצוע המעשה. הרקע לדקירה היה סכסוך בין הצדדים. מספר ימים לפני כן
נמצאה צעירה שהותקפה בכביש עוקף באר־שבע על ידי אחיה, תושב ערערה. עוד החודש נשדדה מכולת בשכונת נווה זאב בעיר, לאחר שצעיר הגיע למקום חמוש בסכין מטבח גדולה ושדד באיומים אלפי שקלים ונמלט.
למרות שבמקרים אלה מדובר באירועים על רקע פלילי ברובם, מה שמדאיג את התושבים הוא תחושת אובדן הביטחון במרחב הציבורי. רק באחרונה הוטרדה צעירה מהאזור כאשר תושב תושב רהט שנסע ברכב הכה בישבנה תוך שהרכב ממשיך בנסיעה. מבחינת תושבים רבים, האירועים בחודשים האחרונים רק מדרבנים אותם לסייע בהגברת תחושת הביטחון ברחובות העיר.
"אני ועוד שני חברים התגייסנו למשמר השכונה", מספר אבי, תושב שכונת רמות. "אנחנו מצפים קודם כל מכוחות המשטרה והסיור העירוני להגביר נוכחות ברחובות ולעשות את העבודה שלהם, אבל כשאנחנו שומעים סיפורים על צעירות מהשכונה שרכבים רודפים אחריהן, גם אנחנו נירתם להגברת הנוכחות. מבחינתנו, מדובר רק בכמה שעות פה ושם, אבל אין לי ספק שהימצאותה של ניידת נוספת על הכביש בשעות הלילה משפרת את התחושה של התושבים".
כל העדכונים - חדשות באר שבע והנגב