הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום, בראשות עודד פלוס, החליטה לאשר את התוכנית להקמת המכללה האקדמית על שם סמי שמעון במתחם העיר העתיקה בבאר שבע. התוכנית תוקם על שטח מחנה הצבאי "בסיס הורד".
התוכנית, שביוזמת הוועדה המקומית באר שבע והמכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, הינה על שטח כולל של כ-15 דונם והיא ממוקמת בחלק הצפון-מערבי של העיר העתיקה בבאר שבע.
1 צפייה בגלריה
המכללה החדשה בעיר העתיקה - כך זה ייראה
המכללה החדשה בעיר העתיקה - כך זה ייראה
המכללה החדשה בעיר העתיקה - כך זה ייראה
(הדמיה: עיריית באר שבע)
קראו גם:
התוכנית שנערכה על ידי "משרד חיים דותן אדריכלים", כוללת הקמת קומפלקס ובו מבנה בן 5 קומות עבור המוסד האקדמי, ומבנה בן 5 קומות לטובת מעונות סטודנטים עם 240 מיטות, שישלב מסחר בקומת הקרקע. כמו כן שלושה מבנים מהתקופה העות'מאנית יועדו לשימור וישמשו כגלריות.
השטח אשר שימש בעבר את משרד הביטחון, נמצא בבעלות העירייה וכיום עומד ריק, כולל מספר מבנים שהוגדרו כמבנים לשימור בדרגות שונות. צמוד למתחם זה מצפון מזרח, בפינת רחוב גרשון עם סימטת דובנבוים, אושרה על ידי הוועדה המחוזית תכנית "בית המחול" הכוללת מבנה לשימור בייעוד מבנים ומוסדות ציבור. לפיכך במרחב זה יפותחו מבני ציבור כלל עירוניים שבחלקם יכללו מבנים לשימור.
הוועדה המחוזית ציינה בהחלטתה כי העיר העתיקה בבאר שבע היא מקרה ייחודי של מרקם ישן-חדש, שנשמר כמעט בשלמותו. עיר עות'מאנית בריטית מודרנית ועתיקה. "הבניינים מהווים אמנם נדבך חשוב בשימור העיר, אך הבסיס הראשוני למרקם העיר הייחודי מונח בגריד העירוני, ברחובות, בשבילים ובבלוקים העירוניים. לפיכך רואה הוועדה ערך רב לשמירה על הגריד העירוני פתוח ונגיש, בהתאם לקבוע בתכנית המתאר לעיר העתיקה הנמצאת בהכנה".
מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף: "מדובר בתוכנית חשובה בעיר העתיקה המוסיפה שימוש עירוני חשוב ותומכת שימוש זה על ידי עיבוי המתחם במעונות ומסחר. אין ספק כי הכנסת מוסד אקדמי לעיר העתיקה תעודד את פיתוחה למגורים, מסחר ותעסוקה".
ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ' הוסיף: "הקמת הקמפוס בעיר העתיקה של באר שבע תתרום רבות לחידושה של העיר העתיקה ולעיר באר שבע כולה. הקמפוס האקדמי יאפשר לצעירים ולצעירות תושבי הדרום ללמוד את מקצועות העיצוב והאדריכלות מבלי שיידרשו להעתיק מגוריהם צפונה וימשוך קהלים חדשים לעיר. הקמפוס האקדמי חדש יחזק באר שבע כמטרופלין של איכות במדינת ישראל".
רקטור SCE המכללה האקדמית להנדסה על שם סמי שמעון פרופ׳ יהודה חדד: "שמחנו לקבל את ההודעה על האישור הסופי של הוועדה המחוזית להקמת הפקולטה לעיצוב ולאדריכלות במרחב העיר העתיקה בבאר שבע. הפקולטה תכלול לימודי אדריכלות, עיצוב פנים, תקשורת חזותית ועיצוב מוצר. מדובר בעוד מהלך פורץ דרך למכללה ולנגב כולו".
כל העדכונים - חדשות באר שבע והנגב