נכנסים לכוננות: עליית מדרגה בהסלמה הביטחונית באזור עוטף עזה והנגב. בעקבות תקיפת חיל האוויר יעדים של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, תחת שם המבצע "עלות השחר", פרסם אחר הצהריים (יום שישי) פיקוד העורף שורה של הנחיות באשר להגבלות שונות על תושבי האזור מחשש לתגובה של ירי רקטות וטילים לעבר יישובי העוטף ויישובי הנגב, כולל באר-שבע, נתיבות ואופקים.
5 צפייה בגלריה
פתיחת המקלטים הערב בבאר שבע
פתיחת המקלטים הערב בבאר שבע
פתיחת המקלטים הערב בבאר שבע
(צילום: הרצל יוסף)
על פי אותן הנחיות הנוגעות ליישובי עוטף עזה, מוגבלות ההתקהלויות בשטח פתוח עד עשרה אנשים ובמבנה עד 50 איש. ניתן לקיים פעילות במקומות עבודה רק במקומות בהם אפשר להגיע למרחב מוגן תקני בזמן ההתגוננות וכן נאסר באזור עוטף עזה לקיים פעילויות חינוכיות.

5 צפייה בגלריה
החלוקה לרבעים בבאר שבע
החלוקה לרבעים בבאר שבע
החלוקה לרבעים בבאר שבע
(צילום: אתר פיקוד העורף)

לגבי היישובים במערב הנגב, מרכז הנגב, מערב לכיש וחבל לכיש, ההגבלה לגבי התקהלויות היא עד עשרה אנשים בשטח פתוח ועד 100 אנשים בתוך מבנה. כמו לגבי עוטף עזה, ניתן לקיים פעילות במקומות העבודה במקומות בהם ניתן להגיע למרחב מוגן תוך זמן ההתגוננות ונאסרה כל פעילות חינוכית.
התעדכנו באתר פיקוד העורף: https://www.oref.org.il.
בעיריית באר שבע הזכירו את החלוקה של הרובעים במקרה של אזעקת צבע אדום. באר שבע נמצאת תחת ההגדרה הגאוגרפית ״מרכז הנגב״.
כמו כן הודיעו כי בעקבות ההסלמה בדרום וההכרזה על מצב מיוחד בעורף כל מוקדי הבילוי והפנאי, המוזאונים והפארקים בבאר שבע יהיו סגורים עד להודעה חדשה. למידע נוסף המוקד העירוני 106 או 08-6463777.
קראו גם:
על פי הנחיות פיקוד העורף, ההגבלות הללו חלות על כל היישובים המרוחקים 80 ק"מ מרצועת עזה. לגבי שאר חלקי הארץ אין בשלב זה הגבלות של התקהלויות או קיום פעילות של עבודה או פעילויות חינוכיות.
בשלב זה הנחיות פיקוד העורף תקפות עד למוצאי שבת (מחר) בשעה 20:00.

5 צפייה בגלריה
רוביק דנילוביץ'
רוביק דנילוביץ'
רוביק דנילוביץ'
(צילום: הרצל יוסף)

"חזקים וזקופים"

בעקבות המבצע ברצועת עזה הנחה פיקוד העורף על פתיחת המקלטים בבאר-שבע המוגדרת על מפת פיקוד העורף כ"מרכז הנגב". לאחר שיחה טלפונית ועדכון ממפקד פיקוד העורף, אלוף רפי מילוא, הורה ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ' על פתיחת המקלטים ברחבי העיר והוציא קריאה לתושבים להישאר בסמוך למרחבים מוגנים. "אנו מחזקים את ידי צה"ל", ציין דנילוביץ'.
גם בעיריית אופקים נערכו בעקבות הסלמה הביטחונית. ראש עיריית אופקים, איציק דנינו, צין כי כבר אמש נפתחו המקלטים והמיגוניות ברחבי העיר וכי הקאנטרי קלאב יישאר סגור.

5 צפייה בגלריה
איציק דנינו ראש עיריית אופקים
איציק דנינו ראש עיריית אופקים
איציק דנינו ראש עיריית אופקים
(צילום: זיו קורן)

"אנו ניצבים חזקים וזקופים", אמר דנינו, "עומדים מאחורי חיילי צה"ל ונותנים להם את מלוא התמיכה".
בתוך כך הורתה המועצה האזורית שדות נגב על פתיחת המקלטים ברחבי המועצה. "הפעולה היזומה שכוחות הביטחון נקטו וחיסולו של ראש הנחש הינה המעשה הנכון והצודק", אמר לפנות ערב ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן, "אני מחזק את ידי הממשלה, צה"ל וכוחות הביטחון ובטוח שיידעו לתת את המענה הראוי ולטפל באויבינו ביד קשה. אני קורא לכוחות הביטחון – אל תפסיקו את מה שהתחלתם. יש לנו אורך רוח, יש לנו יכולת להיערך למבצע ממושך ובלבד שהמשוואה לפיה ארגוני הטרור קובעים את סדר יומנו תיפסק".
בצל ההסלמה במצב הבטחוני, גם המרכז הרפואי סורוקה ערוך לכל תרחיש אפשרי ובהתאם להנחיות פיקוד העורף. מבית החולים נמסר כי הצוותים הרפואיים זמינים וערוכים לתת מענה באופן מיידי וגם בהתאם להתפתחויות, ככל שתהיינה. שלטי הכוונה לאזורים ממוגנים ממוקמים במרחבים הפתוחים לטובת ציבור המבקרים.
ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "אנו מקיימים ישיבות מטה להערכת מצב ולהמשך פעילות והיערכות בית החולים בהתאם.  בשלב הראשון, ובהתאם לפק״ל תרחישי חירום, אנו נערכים להעברת מטופלים מאזורים שאינם ממוגנים לאזורים ממוגנים. בתוך כך, ממשיך בית החולים להעניק טיפול רפואי מסור לתושבי הנגב ומוכן לכל תרחיש אפשרי".

התושבים נכנסים לכוננות

עיריית באר שבע, כאמור, הורתה הערב (שישי) לפתוח את המקלטים הציבוריים בשל מבצע "עלות השחר" ובהנחיית פיקוד העורף. מדובר במקלטים בשכונות הוותיקות שבהן מספר הממ"דים נמוך בהשוואה לשכונות החדשות שם בכל דירה יש מרחב מוגן.
כתבי "מיינט באר שבע והנגב" יצאו הערב לסיור בשכונה ג' הוותיקה סיירו הערב בעיצומן של פתיחת המקלטים. אמנם מדובר בצעד הכרחי, אך קשה להתעלם מהעובדה שהמקלטים הללו רחוקים מאות מטרים מבתי מגורים, שרוב הדיירים הם אנשים מבוגרים, וחלקם נכים, כך שמבחינתם לא בא בחשבון ללכת למקלטים בעת אזעקה וירי רקטות.
5 צפייה בגלריה
פתיחת המקלטים הערב בבאר שבע
פתיחת המקלטים הערב בבאר שבע
פתיחת המקלטים הערב בבאר שבע
(צילום: הרצל יוסף)
"אני נמצאת עם אמא שלי בבית, אישה מבוגרת, אין סיכוי שאמא תרד למקלט היא אישה חולה ואיטית", מספרת תושבת רחוב גולומב בשכונה ג'. גם תושבים אחרים סיפרו לנו שלא ישתמשו במקלט בשעת חירום. "יש לנו חדר מדרגות", אומר תושב ברחוב וינגייט ומוסיף: "חוץ מזה המקלט רחוק כמה מאות מטרים ואין סיכוי שתוך דקה נגיע לשם". יש לציין שרוב המקלטים בשכונות הוותיקות שמישים ומוכנים לפעילות, וזאת בזכות העובדה שברובם מתקיימות פעילויות במשך רוב ימות השנה, ולכן הם מתוחזקים בקביעות.
כל העדכונים - חדשות באר שבע והנגב