חודש חלף מאז נרצח די.ג'יי מתן (קידו) אלמלם ז"ל בפסטיבל נובה ליד קיבוץ רעים, ובני משפחתו, חבריו ומכריו, מתקשים עדיין לעכל את לכתו בטרם עת ובשיא פריחתו.
3 צפייה בגלריה
מתן קידו אלמלם
מתן קידו אלמלם
מתן קידו אלמלם
(צילום: באדיבות המשפחה)
ביום ראשון ייערך טקס גילוי המצבה בבית העלמין בדימונה, ובהמשך מתוכננים שורה של אירועי הנצחה לזכרו.
בית הספר התיכון "ליהמן" בדימונה שאלמלם היה מבוגריו, הקדיש לו דברים בקיר ההנצחה. ערב הנצחה לכבודו ייערך במתחם קהילת נובה, וספר על הטבח ב־7 באוקטובר שיופץ בארצות הברית ובאירופה יכלול פרק שיוקדש לו ולזכרו.

למען אחרים


אחותו לין מספרת השבוע על אחיה האהוב מתני. "הוא אדם בעל נתינה, תמיד בחיוך, תמיד באנרגיות, הערך המשפחתי אצלו ערך עליון, רוצה שכולם יהיו בארוחות בחגים, חבר הכי טוב, תמיד יעמוד דום לכל צרה ולכל עזרה".

3 צפייה בגלריה
מתן קידו אלמלם
מתן קידו אלמלם
מתן קידו אלמלם
(צילום: באדיבות המשפחה)

די.ג'יי אביב קופל שמופיע ברחבי העולם והכיר את אלמלם שנים רבות, מספר על חברו, "מתני היה מזמין אותי אליו למועדון קונפורט בתל־אביב, ומאז שמרנו על קשר כל הזמן. היינו מחליפים בינינו מוזיקה, ואז הוא התחיל להופיע במועדון הפורום והיה מזמין אותי להופיע שם. הוא מאוד אהב מוזיקה, כל הזמן מפרגן".
קופל הופיע לא מעט לצדו של אלמלם. "יצא לי להופיע איתו כמה פעמים בפסטיבלים בחו"ל. אדם של נתינה, אוהב לעזור, במיוחד לאומנים צעירים. היה מקדם אומנים צעירים ונתן להם במה איפה שיכול היה. איבדתי חבר טוב".

תנו צ'אנס לטראנס


מוזיקת הטראנס הייתה כל עולמו של מתן אלמלם שהיה ידוע בשם הבמה שלו "קידו". עוד בהיותו בן עשר התבלט במסיבות כיתה, ימי הולדת, ובאירועים בית־ספריים.
אלמלם, רק בן 42 במותו, הוא הבן השני מבין שלושת ילדי משפחת אלמלם - שי הבכור, עומרי והאחות הקטנה לין.
הוא נולד בדימונה, למד בבית הספר היסודי "עמי אסף" ובתיכון "ליהמן". אחרי השירות הצבאי עבר להתגורר בתל־אביב, התמקצע בתחום המוזיקה, והחל להופיע במסיבות במועדונים. לאחר מכן נסע ליפן, שם התגורר שלוש שנים, הוציא אלבום, והופיע בפסטיבלים באירופה, בדרום אמריקה ובעוד מקומות ברחבי העולם.
"הוא עסק רק במוזיקת טראנס", מספרת אחותו לין, ומוסיפה שאחיה פעל לשיפור תדמיתה השלילית של מוזיקת הטראנס שיש מי שקושרים אותה לאלימות ולשימוש בסמים.
כשהיה בן 17 השתתף אלמלם בהפגנות בכיכר רבין שכותרתן הייתה "תנו צ'אנס לטראנס", ובשנת 2017 הוביל מחאה שסיסמתה הייתה "תנו לרקוד בשקט".

3 צפייה בגלריה
מתן קידו אלמלם
מתן קידו אלמלם
מתן קידו אלמלם
(צילום: באדיבות המשפחה)

"היה לו מאוד חשוב להילחם בתדמית הזאת", מספרת האחות לין. "הוא תמיד הסביר לי שמדובר בקהילה של אנשים טובים, של אהבה, חופש ונתינה, ומי שלא מכיר, אז מלווה אותו התדמית הזאת, והוא ממש נלחם בזה".
בחייו הקצרים אלמלם הספיק להגשים חלומות רבים, כולל הופעות מול עשרות אלפי מבלים בפסטיבלים הגדולים והמובילים מעבר לים. "הוא תמיד רצה לגדול ולצמוח בעולם הזה של המוזיקה", מספרת לין. "אני חושבת שהוא השיג המון יעדים, הוא חי את החיים כמו שרצה ואהב".

הציל שני מבלים


ביום שישי בצהריים, 6 באוקטובר, יום לפני מתקפת הטרור הרצחנית, אלמלם נסע למתחם נובה שהוקם בסמוך לקיבוץ רעים. הוא היה חלק מצוות ההפקה. באותו לילה ניגן בפני המוני המבלים שהגיעו למסיבה, והוא היה אמור לעלות שוב לבמה בשעה שבע בבוקר.
ואולם, חצי שעה לפני הסט שלו, בשעה 06:30, החלו האזעקות, ואלמלם עדכן את בני משפחתו המודאגים שהוא תפס מחסה ושוהה במיגונית.
"כשמטחי הירי לא פסקו, חייגנו אליו שוב, ואז הוא הבין שירו על הרכב של בת הזוג שלו שהייתה במסיבה", משחזרת האחות לין. "היא לא הייתה לידו והיא התקשרה להודיע לו. הוא היה מאוד לחוץ מזה. עדיין אף אחד לא הבין את סדר הגודל של האירוע. אף אחד לא חשב שיש מחבלים בשטח".
בסביבות השעה 08:15 לין התקשרה שוב לאחיה והוא הספיק לעדכן אותה כי "יורים עלינו, אני בחפ"ק משטרתי", כשברקע נשמעות יריות. לין, שכמו כולם עדיין לא ידעה את גודל הזוועה שהתחוללה במסיבה בפרט, ובעוטף עזה, בכלל, הניחה שאם אחיה נמצא בחברת שוטרים, אז הוא מוגן. "אל תעזוב את השוטרים, תישאר בחפ"ק, הכל יהיה בסדר", עודדה אותו.
דקות אחרי אותה שיחה ראו בני משפחתו של אלמלם בטלוויזיה את מחבלי חמאס באופקים ובשדרות, ומאותו רגע אלמלם כבר לא היה זמין.
אלמלם הוכרז נעדר, ובני משפחתו ניסו לדלות כל פרט ומידע על גורלו. ואולם, כעבור שבוע הם קיבלו את הבשורה המרה שגופתו זוהתה בעזרת הטבעת שלו והתאמה לדנ"א.
בדיעבד התברר שלפני שנרצח הספיק אלמלם להציל שני אנשים. "הם באו אלינו וסיפרו לנו שהוא ראה שהם בהתקף חרדה, לקח אותם, הרגיע אותם, הסתיר אותם במקום מיסתור, ואז הוביל אותם לשביל של היציאה שיברחו מהשטח. אני יכולה לדמיין אותו, איך בכל הלחץ, כשהוא כל כך נסער ומפחד הייתה לו קודם כל תחושת אחריות כי הוא מההפקה. הוא הרגיש תחושת אחריות על כתפיו. הוא אדם שתמיד אהב לעזור, גיבור, אני יכולה לדמיין אותו שם כשהוא אומר 'הכל טוב, בואו איתי'", מספרת לין.

מקצוען אמיתי


אלמלם ז"ל היה מוכר היטב בקהילת המועדונים והמוזיקה בכלל, ותיקלט במסיבות נחשבות וגדולות בארץ ובעולם.
היה לו חיבור עמוק לסצנה, שמר על קשר עם אמנים בינלאומיים, וגם עם אומנים ומפיקים בארץ.
אנשי התעשייה מספרים על מקצוען אמיתי, שהיה מעודכן בכל, די.ג'יי שהרקיד המונים בכל מסיבה ומסיבה.
דן לייבל מבאר־שבע, מנהל שיווק ותוכן במועדון "הפורום", מכיר את מתן למעלה מ־20 שנה, שניהם דמויות מחיי הלילה.
מתן גדל בדימונה ועבר לתל־אביב ולייבל גדל בבאר־שבע, ונרקמה ביניהם חברות עמוקה. "תמיד היה כבוד בינינו והמון הערכה. זו לא היתה מערכת אינטנסיבית, היינו חברים, יכולנו לא לדבר חודשים, אבל אני תמיד פירגנתי לו והוא פירגן לי".

קראו גם:

שניהם תקלטו הרבה פעמים ביחד במועדון הפורום ובמקומות אחרים. לייבל ממשיך ומספר: "לפני שנתיים מתני קיבל החלטה לעבור לדרום, לעומר, והוא התחיל לעבוד איתי ביחד. הוא היה מנהל את במת הטראנס בפורום, ובשנתיים האחרונות היינו צמודים, כל סופ"ש, כל היום בטלפון".
לייבל מדבר על הכישרון של חברו. "אין עמדה אחת במדינת ישראל שהוא לא ניגן בה, הוא ניגן בכל הפסטיבלים הכי מפורסמים, הוא גם היה מנהל במה מהטובים בארץ, אז הוא עשה גם ניהול במה וגם תקלט. באופן כללי הוא היה שגריר טראנס של מדינת ישראל, ניגן בברזיל, בפורטוגל, ביפן, בהודו, בהונגריה, ועוד".
לייבל, כמו יתר החברים, מתקשה לעכל את האובדן הגדול. "זה אובדן של חבר מהקרובים שהיו לי בשנתיים האחרונות. לפעמים כשאתה עובד עם מישהו והיית איתו כל כך הרבה שעות, אתה מספר לו והוא מספר לך. הוא הפך ממש חבר קרוב. אדם מקצוען, מהמצחיקים שהיו".