מבחינת כריסטופורוס ליבאדיוטיס, המאמן של הפועל באר־שבע, העונה האחרונה הייתה עבורו כמו מסע מטלטל. מסע לא קל מהלא נודע ועד לרגע בו נשם לרווחה אחרי שהתברר שהקבוצה הצליחה להישאר בליגת העל בכדורסל.
4 צפייה בגלריה
ליבאדיוטיס. "הרגשתי מאוד נוח כאן"
ליבאדיוטיס. "הרגשתי מאוד נוח כאן"
ליבאדיוטיס. "הרגשתי מאוד נוח כאן"
(צילום: הרצל יוסף)
"זו הייתה עונה מאוד אמוציונלית. עונה קשה וקשוחה", מודה המאמן הקפריסאי בראיון ל-Mynet beersheva. "כאשר פנו אליי לקראת סוף נובמבר 2021 והחליטו להחתים אותי, ידעתי שלא תהיה עונה קלה כי קשה להוביל קבוצה אליה אתה מגיע באמצע העונה".
הוא נחת במדינה זרה בה אינו מכיר איש. לא דובר את השפה, אבל לשמחתו גילה כי מרבית האנשים מדברים כאן אנגלית. הגיע לקבוצה עם סגל קיים שלא הוא בנה, ונאלץ ללמוד את הקבוצות היריבות, שמעולם לא הכיר.
"לקח לי הרבה זמן להבין איפה אני נמצא ומה אני צריך לעשות", הוא אומר. "אבל מבחינתי, הכי חשוב היה שהנהלה סמכה עליי מהרגע הראשון. נתנו בי אמון מלא, וזה עזר לי מאוד. לי באופן אישי היה ביטחון שהסוף יהיה טוב".
כבר בימיו הראשונים בבאר־שבע הוא אהב מאוד את מה שראה במועדון. גם מבחינת ההון האנושי וגם מבחינת המתקן וכל מה שמסביב.
"נכון שהפועל באר־שבע זה לא מועדון גדול, ותיק ובעל מסורת", אומר ליבאדיוטיס, "אבל זה מועדון מאוד מקצועני ומאוד משפחתי. אני ממש לא מתחרט שהגעתי לכאן. כולם במועדון דאגו שארגיש הכי טוב שאפשר, וזו ההזדמנות להודות להנהלה על האמון והגיבוי שנתנו לי. תודה לבעלים כפיר ארזי, למנכ"ל תומר ירון, לעוזרים שלי, רועי ליכטנברג ופאבלו דה־קוסטה, למנהל המקצועי דניאל רביץ, וליועץ המנטלי אלעד שפרן".

"מאזן לא טוב"

ליבאדיוטיס לא מתכחש לעובדה שהקבוצה עברה עונה לא טובה, אותה סיימה במקום ה־11 ולפני האחרון.
"אולי לא עשינו עונה טובה מבחינת הטבלה", הוא מסביר, "אבל הכי חשוב שהפועל באר־שבע נשארה בליגה, ושהקבוצה תשחק גם בעונה הבאה בליגת העל, כי זה המקום שהמועדון שייך אליו".
עם הגעתך לבאר־שבע אמרת שלהגיע לפלייאוף תהיה הצלחה, אבל לא הגעתם. אתה חושב שזה כישלון שלך ושל המועדון?
"נכון שלא הגענו לפלייאוף, אבל לדעתי לא היינו רחוקים ממנו. הפסדנו כמה משחקים ברגעי ההערכה. בשלב קריטי הצלחנו להביא שחקן שהיה אמור לשדרג אותנו משמעותית, אנטוניו בלייקני, אבל לצערי הוא לא שיחק כמה משחקים בגלל בעיות עם טופס השחרור שלו. אני חושב שאם הוא היה משחק איתנו מהרגע שהגיע, ייתכן שהיינו עושים פלייאוף. זו לא הייתה עונה מוצלחת אבל גם לא כישלון. אני עשיתי את הכי טוב שאפשר. נכון שלא עשינו עונה טובה, אבל תאמין לי שאני יכול לישון בשקט בסוף העונה הזו".
המאזן שלך בליגה עומד על חמישה ניצחונות מול 14 הפסדים. מה אתה חושב על נתון הזה?
"לפני שהגעתי לבאר־שבע אימנתי בקבוצות שזכו בתארים וששיחקו במפעלים אירופיים כמו ליגת האלופות ויורוקאפ, כך שאני לא רגיל למאזן של 14:5. העונה הזו הייתה ניסיון גדול וחשוב בשבילי. הבנתי שמאמן לא תמיד מוביל קבוצות לאליפות. מאמן גם צריך להיאבק על כניסה לפלייאוף ועל הישארות בליגה. נכון, זה מאזן לא טוב ואני ציפיתי ליותר. אני בטוח שבמועדון ינתחו בצורה הכי טובה את העונה הנוכחית, וימצאו מה עשינו לא נכון ואיך הגענו למספרים האלה".
4 צפייה בגלריה
ליבאדיוטיס עם עוזריו רועי ליכטנברג ופאבלו דה קוסטה
ליבאדיוטיס עם עוזריו רועי ליכטנברג ופאבלו דה קוסטה
ליבאדיוטיס עם עוזריו רועי ליכטנברג ופאבלו דה קוסטה
(צילום: הרצל יוסף)
ליבאדיוטיס אומר שאינו מחפש תירוצים, והוא מודע מאוד לתוצאות הלא טובות.
"הייתי יכול לומר שהגעתי באמצע העונה, ושלא אני בניתי את הסגל, אבל אני לא אחד שמחפש תירוצים", אומר המאמן. "מבחינתי, הקבוצה אליה הגעתי הייתה מאורגנת מאוד. כמובן שלא היה קל לקבל סגל שלא אתה בנית, אבל זה היה סגל טוב. אמנם השגתי מספר קטן של ניצחונות, אבל הם היו חשובים ומרשימים: בבית על מכבי תל־אביב ובחוץ על הפועל תל־אביב ונס־ציונה".
זו הפעם הראשונה בקריירה שלך שאני מגיע לקבוצה שלא בנית ואחרי שהליגה התחילה. מה אתה יכול להגיד על זה בסיום העונה?
"כמאמן אתה צריך להתנסות הכל. אתה לא יכול לחכות ולקוות לקבל קבוצה בתחילת הקיץ ולבנות אותה. אני חושב שהסגל שקיבלתי היה טוב, ושהורכב משחקנים טובים עם אופי מעולה. אהבתי מאוד את העובדה שקיבלתי סגל עם שחקנים מקצועניים בעלי אופי מצוין. מעבר לעובדה שלא בניתי את הסגל, גם לא עשיתי את ההכנות בקיץ עם הקבוצה. זו תקופה קריטית בה מאמן מטמיע את החוקים וההרגלים שלו. כשהגעתי ניסיתי לעשות בהקדם את כל ההתאמות מבחינת שני הצדדים".
זו הייתה גם פעם ראשונה שאתה לא עובד עם צוות מקצועי שאתה בחרת. מה אתה יכול לומר על זה?
"אכן הכל היה חדש כאן עבורי כשהגעתי: המועדון, השחקנים, צוות האימון, ועוד. לפעמים זה יכול להיות יותר מדי קשה, אבל כולם עזרו לי".

קבוצה לא מוכשרת

למרות לא מעט משחקים לא טובים והידרדרות בטבלה עד לסכנת ירידה, בקבוצה לא עשו שינויים משמעותיים בסגל כמו החלפת זרים והחתמת ישראלים בכירים. למעשה הפועל באר־שבע והפועל גליל־עליון הן שתי הקבוצות היחידות שלא החליפו זרים במהלך כל העונה, בעוד שהרבה קבוצות רשמו במהלך העונה 9-10 זרים בסגל.
4 צפייה בגלריה
נטע סגל. המאמן סבור שהמועדון צריך להמשיך להביא ישראלים צעירים
נטע סגל. המאמן סבור שהמועדון צריך להמשיך להביא ישראלים צעירים
נטע סגל. המאמן סבור שהמועדון צריך להמשיך להביא שחקנים ישראלים צעירים
(צילום: הרצל יוסף)
"לשמחתי, אני וההנהלה שידרנו בקטע הזה על אותו גל", אומר ליבאדיוטיס בהקשר זה. "אני לא אוהב לעשות שינויים משמעותיים במהלך העונה, אלא אם כן מדובר בשחקן עם אופי רע, או אחד שהיה ממש גרוע על המגרש. לשמחתי, לא היו לנו שחקנים כאלה העונה. השיקול כלכלי לא השפיע על ההחלטה לא להחליף זרים. בהנהלה כל הזמן אמרו לי שיש לי יד חופשית לעשות שינויים כפי שאני רואה לנכון. ראייה לכך היא שלאחר שאנטוניו בלייקני הגיע לא שיחררנו אף שחקן".
קלעתם בממוצע 75 נקודות העונה ובמשחקים רבים משחק ההתקפה היה לא טוב. מה הסיבות לכך?
"הסגל שלנו הכריח אותי לנהל משחק בצורה מסוימת, בוא נגיד פחות פתוח. בשישה המשחקים האחרונים שינינו סגנון, למרות שאלה היו משחקים מכריעים עם הרבה לחץ. קלענו הרבה נקודות והשגנו ניצחונות חשובים. שיחקנו עם יותר מובילי כדור בזכות העובדה שבלייקני הצטרף אלינו. השינוי הגיע לאחר ששיחקנו עם שני מובילי כדור שיודעים לקלוע כמו בלייקני ודמפס. לדעתי, גם נטע סגל השתדרג מאוד במשחקים האחרונים. הוא הוכיח אופי ועזר מאוד בקבלת ההחלטות על המגרש. כל הדברים הללו איפשרו לנו לשחק משחק יותר מהיר ולקלוע יותר נקודות. אני שמח שבששת המשחקים האחרונים קלענו הרבה נקודות".
הרבה פרשנים טוענים שלבאר־שבע הייתה העונה קבוצה לא כישרונית מבחינת שחקנים ובגלל זה הסתבכתם בתחתית?
"אני די מסכים עם זה. בקיץ שעבר הסגל לא נבנה על בסיס שחקנים מוכשרים, אלא על מה שנקרא חיילים שמוכנים להילחם ולהקריב את עצמם. אני חושב שהקבוצה הייתה צריך קצת יותר כישרון. ראינו את השינוי כאשר שחקן אחד עם כישרון כמו אנטוניו הגיע לקבוצה. הוא הביא שינוי אדיר, ועזר לכולם להשתדרג".
במהלך העונה חוסר יציבות אפיין את הקבוצה. ניצחתם את מכבי תל־אביב והפועל תל־אביב מול תבוסות במשחקי בית, כמו מול להפועל חיפה. מה הסיבות לסיטואציה הזו?
"אני חושב זה קשור לסגל הקצר ולרוטציה. כדי לנצח כאשר יש לך סגל קצר של 7-8 שחקנים משמעותיים, אתה צריך שכל השחקנים האלה יהיו ביום טוב, וזה לא תמיד קורה. הייתה לנו רוטציה מאוד קצרה, וזה לדעתי מה שגרם לחוסר יציבות".
מה היה המשחק הכי טוב שלכם העונה?
"המשחק מול נס־ציונה בחוץ לפני כחודש. אנחנו נלחמנו נגד הירידה ונס־ציונה נלחמה על אפשרות להגיע לפלייאוף. זה היה משחק חשוב מאוד לשתי הקבוצות. ניצחנו שם אחרי משחק טוב מאוד, ואחרי שלקחנו כמה סיכונים, כמו לשחק עם הרבה גארדים. לשמחתי שלטנו במשחק וניצחנו".
המשחק הכי גרוע?
"משחק הבית מול הפועל חיפה. הובסנו בקלות. זה היה אולי המשחק היחיד העונה שהרגשתי שהשחקנים לא נלחמו ולא נתנו 100 אחוז. זה היה משחק מחריד מצדנו. חוסר הלחימה במשחק הזה היה דבר שלא מאפיין אותנו כקבוצה".
4 צפייה בגלריה
בלייקני. שדרג את הקבוצה
בלייקני. שדרג את הקבוצה
בלייקני. המאמן משוכנע שהשחקן הביא שינוי אדיר ועזר לכולם להשתדרג
(צילום: הרצל יוסף)

"ליגה תחרותית"

ליבאדיוטיס התרשם לטובה מהליגה הישראלית ומרמת הזרים והשחקנים המקומיים.
"זו ליגה מאוד תחרותית", הוא אומר. "הרמה מזכירה לי את הליגה היוונית, שמאוד מוכרת לי. ראיתי העונה הרבה שחקנים זרים טובים וגם ישראלים. יש מאמנים טובים, וזו ליגה מאוד מאורגנת ומסודרת. הליגה הייתה מאוד תחרותית. לדעתי, הליגה הישראלית היא בין שמונה הטובות באירופה".
נהנית מהתקופה כאן?
"מאוד נהנתי מהעונה הזו. זו הייתה הפעם הראשונה שאימנתי מחוץ למדינה שלי, כשאני רחוק מהמשפחה שלי. זה היה ניסיון טוב עבורי, ומאוד אהבתי מה שעברתי כאן. זה היה מאוד מאתגר להגיע למדינה שאני לא מכיר ולעיר שרחוקה ממרכז הארץ".
לבטח לא היה קל להיות בלי המשפחה.
"אם אתה רוצה להיות מאמן מקצוען לפעמים אתה צריך לשלם מחיר. יש לי שני בנים קטנים שאני מאוד קשור אליהם. התגעגעתי אליהם מאוד והם אליי. לשמחתי, המשפחה באה לביקור בישראל שלוש פעמים, והם נהנו מאוד. במהלך הביקורים שלהם הם גם ראו ניצחונות על מכבי תל־אביב ונס־ציונה".
מה דעתך על ישראל?
"כאשר אמרתי בפעם הראשונה לכולם בקפריסין שאני הולך לאמן בבאר־שבע בישראל, הם אמרו לי שיש כאן מלחמה. אני לשמחתי גיליתי עיר נחמדה מאוד. במהלך השהות שלי כאן ראיתי מדי יום שכל הזמן עובדים כאן כדי להתפתח ולהתקדם. הרגשתי מאוד נוח כאן. כל מה שהיה צריך היה בהישג יד. מבחינתי, הכל היה מעל ומעבר למה שדמיינתי לפני שהגעתי".
מה לדעתך צריך לעשות במועדון כדי שבעונה הבאה לא יגיעו למצב בו נלחמים על החיים בליגה?
"למועדון הפועל באר־שבע אין ותק ומסורת בכדורסל הישראלי. ההנהלה של המועדון עושה הרבה דברים כדי להתקדם. יש כאן מתקן מצוין ותנאים טובים מאוד למאמן ולשחקנים. המועדון צריך להמשיך להביא שחקנים ישראלים צעירים שיפרצו כאן קדימה, כמו עמית זיס ונטע סגל לדוגמה. ידוע שהתקציב של הקבוצה מוגבל, כך שקודם צריך להתחיל מבניית בסיס ישראלי טוב. אחר כך יש את עניין הזרים, ובקטע הזה אני סומך על המנהל המקצועי, דניאל רביץ, שמכיר היטב את השוק הזה ואת העבודה שלו".
אתה בטח כבר יודע שלא קל להביא ישראלים טובים לעיר כמו באר־שבע שרחוקה ממרכז הארץ.
"אני מודע לזה, אבל חשוב לזכור שלבאר־שבע יש עכשיו שם של מועדון מאוד מקצועי ורציני, ואני בטוח שיותר ויותר ישראלים ירצו להגיע לכאן. הם יודעים שכאן יש להם אפשרות להתפתח ולפרוץ קדימה".
יש תוכנית לעונה הבאה? אתה רוצה להישאר בהפועל באר־שבע?
"אני ואנשי ההנהלה צריכים לשבת, לדבר ולבחון את הכיוון שאליו הולכים. אני מאוד שמח מהעונה הזו ורוצה להמשיך בעונה הבאה. מצד אחד, אני רואה בקבוצה אתגר גדול, במיוחד אחר שאני כבר מכיר את הליגה, העיר והמדינה. מצד שני, אני וההנהלה צריכים לדבר לראות איך מתקדמים".