ההודעה הדרמטית שהוציא מועדון כדורסל הפועל באר־שבע בדבר התפטרותו של רמי הדר בערב ראשון השבוע הפתיעה רבים בעולם הכדורסל, אבל לא הפילה מהרגליים את אלה שהיו קרובים למאמן.
4 צפייה בגלריה
רמי הדר. רוצה לצאת מהמשבר
רמי הדר. רוצה לצאת מהמשבר
הדר. רצה להתפטר אחרי נס-ציונה
(צילום: הרצל יוסף)
מי שמכיר את הדר יודע לספר שהוא לא בא בשיא המוטיבציה לעונה הנוכחית, בעיקר בגלל הסגל הקצר והלא מוכשר, אבל היו עוד כמה דברים שלא היו לרוחו.
הדר, כך יעידו רבים, הוא ג'נטלמן אמיתי. איש של מילה וכבוד. הוא מעולם לא יוציא כביסה מלוכלכת החוצה, בין אם מדובר בשחקנים או בין אם הוא כועס או לא מסתדר עם ההנהלה. הוא תמיד ייקח אחריות ולא יתפשר על עמדותיו.
קראו עוד:
"רמי הרגיש כנראה תחושה של מיצוי מהסגל הזה, למרות שהעונה רק התחילה, ומיצוי בכלל מהמועדון. כנראה שהיכולת המביכה מול גליל־עליון הייתה מבחינתו הקש ששבר את גב המאמן", אמר מקורב למאמן.
מעבר למיצוי והעייפות המנטלית, הדר גם התעייף, כך מספרים בקבוצה, מבחינה פיזית. במועדון מספרים כי המאמן הקדיש את כל כולו מבוקר עד ערב לקבוצה, וכבר הרגיש מותש אחרי שראה שכל מאמציו לא נושאים פרי.
"אחרי ההפסד לראשון־לציון רמי רמז על עייפות ורצון לעזוב", אמר מנכ"ל המועדון, תומר ירון. "אנחנו חשבנו שהוא מתבדח, אז מסתבר שזה היה הכיוון כבר מאז".
הדר סירב השבוע להתראיין.

איש עקרונות

ב־31 במאי 2018 מונה הדר למאמן הפועל באר־שבע לא לפני שהתחוללה במועדון דרמה גדולה. כשבוע וחצי לפני כן, מיד לאחר שהקבוצה הבטיחה את העפלתה לראשונה לליגה הבכירה, הצהירו במועדון שהמאמן יניב בורגר ימשיך בקבוצה גם בליגת העל, ואף ציינו שיש הסכם חתום.
בפועל זה לא קרה, כיוון שהבעלים כפיר ארזי הראה לבורגר את הדרך החוצה, ומינה המקומו את הדר.
בקיץ האחרון, אחרי שלוש עונות מוצלחות בהפועל באר־שבע, הדר חתם לשלוש עונות נוספות. מדובר היה בצעד נדיר ולא שגרתי בעולם הספורט בישראל, וכבר אז רבים הרימו גבה והביעו ספק אם הרומן בין הצדדים יכול להימשך תקופה כל כך ארוכה.
בשלוש העונות שלו בקבוצה הדר המשיך עמד כמו תמיד בקריירה שלו על עקרונות בהם דבק בהתמדה. המאמן שהאמין בעבודה קשה, משמעת ברזל, ודגש על משחק ההגנה ולחץ, הביא לבאר־שבע שחקנים שיתאימו לאני מאמין שלו.
הדר הצליח לקדם הרבה שחקנים שהיו אלמוניים כשהגיעו לבאר־שבע, כמו עדי כהן־סבן, עמית גרשון, יאיר קרביץ ועמית זיס. המאמן החל העונה את התהליך הזה גם עם נטע סגל ורצה להמשיך עם רון ציפר, אבל כנראה שמאמן אחר יקצור את הפירות הללו.
את העונה שעברה, שהייתה השלישית של המאמן, סיימה הקבוצה במקום השמיני עם מאזן חיובי לראשונה בתולדותיה (13:17), אך הודחה בסדרת רבע גמר (2:0) על ידי מכבי תל־אביב.
"אני חושב שזו העונה הטובה ביותר שלנו", אמר הדר בראיון ל"ידיעות הנגב" עם סיום העונה. "זו הייתה עונה שהסגנון כדורסל שלי כמאמן ושלנו כמועדון בא לידי ביטוי בצורה הכי מובהקת. העונה האחרונה הייתה טובה ומעניינת, וסיימתי אותה עם הרגשה של מיצוי הפוטנציאל שקיים בשחקנים".
4 צפייה בגלריה
רמי הדר. מחפש ניצחון היסטורי
רמי הדר. מחפש ניצחון היסטורי
הדר. הודה שהקבוצה לא מספיק מוכשרת
(צילום: עוז מועלם)
עם בניית הקבוצה בקיץ הנוכחי הדר היה מספיק ישר והגון כדי להגיד שזה לא זה. הוא הודה שאין לו מספיק כלים כדי לצאת למלחמה על מקום בצמרת.
"אני לא יודע אם יש לנו את הכלים לעשות פלייאוף, ואני אמיתי וכנה", אמר הדר בראיון ל"ידיעות הנגב" לקראת פתיחת העונה. "אני אשמח מאוד לעשות פלייאוף. בסופו של דבר זו שאלה בעיניי שהיא כלכלית".
בהמשך הראיון אמר הדר כי "העונה אני מקווה שאנחנו קודם נתחיל טוב. זה מאוד חשוב. בהרגשה שלי יש לנו קבוצה פחות מוכשרת מאשר בעונה שעברה".
וההרגשה לא הטעתה את הדר. השחקנים שהגיעו לא נכנסו לנעליים הגדולות שהשאירו אחריהם אריק גריפין, קלייב אגאדה וספנסר וייס. השלושה האלה היו שחקנים יוצרים שעשו יש מאין.
הדר ידע שהתחליפים שיש לו לגריפין, אגאדה ווייס הם לא בדיוק שחקנים יוצרים, אבל הוא לא ציפה לתפוקה כל כך חלשה.
בתחילת העונה הדר אמר כמה וכמה פעמים שהקבוצה תלויה יותר ביכולת לשחק כדורסל קבוצתי מתואם, שלא מבוסס על שחקן כזה או אחר כמו בעונה שעברה, ושהוא רואה בכך אתגר מאוד גדול ומעניין עבורו.
אחרי כמה מחזורים המאמן הבין שאינו יכול לממש את החזון שלו: משחק קבוצתי מתואם, וכנראה כבר לא יעמוד באתגר למרות שהרך עוד ארוכה. מן הסתם זו אחת מהסיבות שגרמו לו להרים ידיים.
"התקציב שלנו העונה לא נפל מהעונה הקודמת", הגיב המנכ"ל תומר ירון. "בניית סגל מוכשר זה גם עבודה של המאמן".

געגועים לספנסר וייס

הדר, כך היה נראה, התאכזב מאוד בקיץ כאשר ראשי המועדון לא מימשו את האפשרות לשחק במוקדמות של מפעל היורופקאפ.
לאחר שבאר־שבע העפילה בסיום העונה שעברה לפלייאוף העליון היא קיבלה את האפשרות להירשם למוקדמות היורופקאפ, המפעל הרביעי בחשיבותו באירופה.
מבחינת תנאים היכל "הקונכייה" מתאים לארח את המוקדמות של המפעל, אבל הקבוצה לא מימשה את האופציה להירשם משיקולים כלכליים.
4 צפייה בגלריה
(וייס (מימין). היה חסר להדר (צילום: הרצל יוסף)
גורמים בעולם הכדורסל אמרו בזמנו כי אם קבוצות כמו הפועל חיפה וגליל/גלבוע מצאו את התקציבים כדי להירשם לאירופה, אזי על אחת כמה וכמה שגם בבאר־שבע היו צריכים לעשות את זה.
הדר לא היה שבע רצון מההחלטה שלא להירשם למשחקים באירופה, אבל כיבד את ההחלטה של ראשי הקבוצה. "אני עובד במועדון מסודר, ומה שיחליט הבעלים - זה מה שיקרה", אמר בזמנו המאמן.
מלבד הדר שרצה מאוד לשחק באירופה היה גם שחקן בקבוצה שפזל לכיוון הזה. קוראים לו ספנסר וייס. עם סיום החוזה שלו בבאר־שבע רצו במועדון להמשיך עמו את ההתקשרות, אבל לאחר שוייס הבין שהקבוצה לא תשחק בעונה הבאה באירופה, הוא העדיף לחתום על חוזה לשתי עונות בחיפה בסכומים דומים לאלה שהרוויח בבאר־שבע כיוון שהמועדון מהצפון נרשם לאירופה.
"כולנו רוצים לשחק באירופה", אמר בהקשר זה מנכ"ל המועדון, תומר ירון. "אבל יש לזה משמעויות כלכליות לא קטנות. אני מבין שזה חשוב למאמן, אבל יש לנו מסגרת תקציב שאנחנו לא חורגים ממנה".
אם הדר התאכזב מהעבודה שהמועדון לא נרשם באירופה, הרי שהוא התאכזב על אחת כמה וכמה מהעובדה שאחד השחקנים היותר טובים שלו עזב כיוון שהמועדון בחר שלא לשחק במוקדמות היורופקאפ.
"ספנסר השאיר חלל בשני תחומים", אמר הדר בראיון לפני פתיחת העונה. "קודם כל, הוא היה קפטן של הקבוצה במשך שנתיים והרגשתי שהוא היה האיש שלי על המגרש, כך שבהחלט הוא השאיר חלל בקטע הזה.
"דבר שני, ברמה המקצועית הוא היה השחקן הישראלי המוביל שלנו והחיסרון שלו יורגש. אבל שחקנים אחרים יצטרכו להיכנס לנעליים שלו. אני חושב שעמית זיס ונטע סגל עושים עבודה טובה בקטע הזה. ואני סומך עליהם".
אז הדר צדק. החלל שהותיר וייס היה גדול, ועד עתה זיס וסגל לא עשו את מה שהדר ציפה מהם. וייס קלע בעונתו האחרונה בקבוצה 12.7 נקודות בממוצע למשחק. זה בדיוק המספר שקלעו בממוצע ביחד נטע סגל (5.7) עמית זיס (2.9) וטראוויס ווריק (4.1).

שפוף ושבור בסיום המשחק

בסיום ההפסד המביך במוצאי שבת לגליל־עליון הדר נראה שפוך ואף שבור.
"אני מכיר את רמי הרבה זמן", אמר גורם בבאר־שבע, "במוצאי השבת זה היה רמי אחר לגמרי. הוא נראה שבור ומותש. הוא שידר שהולך להיות משהו דרמטי".
הדר רצה לעזוב כבר אחרי ההפסד לנס־ציונה לפני שבועיים. ראשי הקבוצה ביקשו ממנו לא למהר בקבלת החלטה כזו דרסטית, אלא לנסות לבדוק איך ואיפה אפשר לשפר. בקבוצה גם אמרו שנמשכים הניסיונות למצוא שחקן חיזוק ישראלי כדי להרחיב את הרוטציה.
במועדון קיבלו תחושה שהדר יגיע עם אנרגיות מחודשות ורצון להוביל לשינוי. המאמן בחר להמשיך במועדון אלא שלא בלב שלם.
4 צפייה בגלריה
המשחק מול גליל. חצי שני חלש
המשחק מול גליל. חצי שני חלש
המשחק מול גליל. חצי שני חלש
(הרצל יוסף)
הדרך בה הפסידה הקבוצה במוצאי השבת גרמה להדר להבין שזה כבר לא זה, ושמבחינתו זה יהיה כמעט בלתי אפשרי לעשות שינוי. בחצי השני של המשחק מול גליל־עליון הוא נראה חסר אונים, וכאחד שלא מוצא פתרונות לנפילה הגדולה ביכולת של שחקניו, שהביאה לאיבוד יתרון דו־ספרתי.
"היה לי ברור עוד במהלך המחצית השנייה שזה המשחק האחרון של רמי במועדון", אמר המנכ"ל תומר ירון, שלא הגיע למסיבת העיתונאים כיוון שהרגיש שזה סוף הקשר עם הדר.
"אנחנו קבוצה די קצרה וזה ברור", אמר הדר במסיבת העיתונאים שנערכה לאחר המשחק. "האופציות שלנו מוגבלות, אבל מה שהיה על המגרש בחצי השני לא מספיק לשום פרמטר.
"האחריות היא רק עליי. לא על אף אחד מהשחקנים, ולא על אף אחד מההנהלה. אני הוא זה שצריך למצוא פתרונות כי הקבוצה הזו, גם במה שיש לה בסגל, צריכה לשחק הרבה יותר טוב. אני צריך לחשוב המון, כי זה נראה לא טוב. והאחריות היא רק עליי".

אמסלם: "הרבה קשיים שמצטברים"

"כשאתה מאמן קבוצה אתה תמיד רוצה לנצח, ורוצה שהמועדון יצליח. אתה מודד את עצמך גם מול מועדונים אחרים. במהלך המשחקים המאמן מתאכזב משחקן כזה או אחר, ממהלך מסוים, או מאירוע כלשהו. כל מצטבר ואחרי שלוש שנים זה מעייף אותך ואפילו שובר אותך". זו התיאוריה של הכדורסלן לשעבר והפרשן בהווה שמעון אמסלם על ההתפטרות של רמי הדר.
"אנשים לא מודעים ללחץ בו נמצאים מאמנים, ובטח כשאתה הנמצא שלוש שנים באותו מועדון ואתה מרגיש מחויב להצלחה שלו", ממשיך אמסלם. "בכל אימון ובכל משחק המאמן צריך להיות מוכן בשיא, גם מבחינה מנטלית, וזה לא קל".
אמסלם אומר ששחקנים ומאמנים הם שני דברים שונים לגמרי. "מאמנים הם לבד על המגרש", הוא אומר. "הם אלה שצריכים לקבל החלטות במשחקים, לפעמים במצבים מאוד מלחיצים ובשבריר של שנייה.
"הם צריכים להגיע מוכנים לאימונים ולהעביר אימון הכי יעיל. הפוקוס הוא תמיד עליהם. בעולם הזה של תוצאות מיידיות אתה חייב להיות בצד המנצח, וכל הפסד זה עוד פגיעה בביטחון ובחוסן המנטלי שמתערער".
אמסלם סבור שהדר לא החליט להתפטר אחרי ההפסד לגליל-עליון. "זה משהו שנבנה אצלו לאורך זמן", ממשיך אמסלם. "יש הרבה קשיים שמצטברים. זה כאילו ספיגת עוד אגרוף ועוד אגרוף, וזה גרם לרמי לעשות מה שעשה.
"אני מניח שרמי אמר לעצמו שצריך לשים עכשיו סטופ, ושהוא צריך לנקות את הראש איזו חצי שנה ולבוא בשנה הבאה יותר צלול ורגוע. לכל אחד יש רגע של משבר בעבודה והוא מרגיש שאינו יכול יותר.
"צריך לזכור שרמי לא משאיר את הפועל באר-שבע מפורקת. הקבוצה יחסית במצב טוב. במועדון הפועל באר-שבע יש מערכת מאוד טובה,מסודרת ומאורגנת, שתדע לצאת מהמשבר הזה".
איזה סוג של מאמן לדעתך צריכה הקבוצה להחתים?
"אני מעריך שבמועדון היו מעדיפים להחתים מאמן צעיר ורעב, כזה שיצעיד את המועדון כמה שנים קדימה. אני באופן אישי חושב אחרת: שצריך מאמן ותיק ומנוסה, שיצליח לייצב את המערכת כמו רמי, שהיה לא עוד מאמן רגיל במועדון.
"כשאתה הולך להביא מאמן שצריך להחליף דמות כזו כמו רמי, אז צריך מישהו עם ניסיון וסבלנות לבנות משהו קצת שונה ובכל זו שיעלה את הקבוצה מדרגה אחת קדימה. את זה מאמן צעיר לא יכול לעשות".