לא ככה רצה לואי טאהא להיפרד מהפועל באר־שבע. החלום שלו היה להמשיך ולשחק עוד כמה שנים בקבוצה, לפרוש במדים האדומים ולקבל תפקיד מקצועי בקבוצה.
אבל חלומות לחוד ומציאות לחוד: שיקולים כלכליים בעיקר הביאו לכך שהוא סיים את דרכו מוקדם מהרצוי מבחינתו, והפרידה הזו עשתה לו רע על הלב.
4 צפייה בגלריה
לואי טאהא. "זה לא היחס שהגיע לי"
לואי טאהא. "זה לא היחס שהגיע לי"
לואי טאהא. "זה לא היחס שהגיע לי"
(צילום: עוז מועלם)
קראו גם:
להפועל באר־שבע הייתה אופציה להמשיך את ההתקשרות עם טאהא בעונה הבאה תמורת שכר של כ־240 אלף דולר. על פי ההסכם, המועדון היה צריך להודיע לשחקן עד ה־31 במאי אם האופציה תמומש.
טאהא טוען כי נציגי המועדון זימנו אותו לשיחה יום לפני התאריך האמור, והבהירו כי אם הוא רוצה להישאר בקבוצה, עליו לחתום על חוזה חדש שנמוך ב־50 אחוז מהחוזה המקורי. טאהא הבין את המסר, ויצא לחפש את התחנה הבאה בקריירה שלו.

בעדיפות משנית

ב־20 בינואר 2015 טאהא נפרד מהפועל רעננה, וחתם לארבע וחצי שנים בבאר־שבע.
בשלבים הראשונים של עונת 2015-2016 הוא מיעט לשחק, אך לאחר פציעתו של ויליאם סוארס, תפס טאהא את מקומו, ובסיום העונה זכה עם הקבוצה באליפות.
היכולת הטובה שלו בעונות האליפות של באר־שבע הביאו אותו עד לנבחרת ישראל. ב־24 במרץ 2018 ערך טאהא את הופעת הבכורה שלו בנבחרת, ומאז רשם 13 הופעות.
4 צפייה בגלריה
התארים של טאהא
התארים של טאהא
התארים של טאהא
(צילום: הפועל באר שבע)
הבלם הפך לאחד מעמודי התווך של הקבוצה, ולא פעם שימש כקפטן. בדצמבר 2020, כשהוא בן 31, עלה טאהא לראש טבלת השחקנים ששיחקו הכי הרבה פעמים באירופה עם הפועל באר־שבע בכל הזמנים. טאהא, שענד את סרט הקפטן בניצחון על ניס, הופיע 40 פעמים באירופה בשבע השנים שלו בקבוצה.
עד לפני כחודש לא חשב אף אחד במועדון שטאהא לא ימשיך. אז מה בכל זאת קרה? שיקול כלכלי של ראשי המועדון שהשליך לשיקול מקצועי.
במרץ 2020, עם פרוץ משבר הקורונה, טאהא היה אחד הראשונים שהסכים לקיצוץ, ואצלו היה מדובר בקיצוץ לא קטן. עם סיום העונה הנוכחית טאהא סבר שהוא צריך לחזור בעונה הבאה לחוזה המקורי שלו, וכאן נוצרה בעיה לא קטנה.
במועדון החליטו שלא משלמים לשחקן הגנה כמו טאהא סכום של מעל 200 אלף דולר, כאשר מבחינת הצוות המקצועי הוא אחרון בהיררכיה, קרי שחקן ספסל שאמור לתת גיבוי למיגל ויטור ולחאתם אלחמיד. במועדון גם הבינו שיש שחקני ליגה לא פחות טובים מטאהא, כמו איאד אבו־עביד ואיהאב גנאיים, שעולים 100-120 אלף דולר.
4 צפייה בגלריה
חאתם עבד אלחמיד (משמאל). עזב הביתה במחצית?
חאתם עבד אלחמיד (משמאל). עזב הביתה במחצית?
חאתם עבד אלחמיד (משמאל). טאהא היה אמור לשמש כגיבוי שלו
(צילום: עוז מועלם)
בפן המקצועי מעדיף המאמן רוני לוי את חאתם אלחמיד בהרכב, כאשר הוא משחק בקו הגנה עם ארבעה שחקנים. במקרה שהמאמן יבחר לשחק עם חמישה בהגנה, וזה קורה לא מעט אצלו, הרי שיש לו את אבו־עביד ומריאנו בריירו.

"הכל משמיים"

טאהא שהה בסוף השבוע שעבר בחופשה בדובאי. בבוקר שני הוא חזר לארץ, ובשלישי בערב כבר חתם על חוזה לשנתיים בהפועל חיפה. דקות אחדות לאחר שחתם בקבוצה הצפונית תפסנו אותו לשיחה במהלכה שפך את לבו, ומתח לא מעט ביקורת על דרך בה בחרה באר־שבע להיפרד ממנו.
"החלום שלי היה לסיים את הקריירה בהפועל באר־שבע", אמר טאהא. "רציתי לפרוש כשחקן באר־שבע, ואחר כך להישאר במועדון ולהשתלב בתפקיד מקצועי. לצערי זה לא קרה, אבל הכל משמיים, וממשיכים הלאה".
אתה פגוע מהדרך בה נפרדת מבאר־שבע?
"אני פגוע ומאוכזב מאיך שהמועדון נפרד ממני. זה לא היחס שהגיע לי אחרי שבע עונות בהן נתתי את כל כולי למען הקבוצה. מבחינתי הייתי שחקן בית לכל דבר".
אז מה בדיוק קרה?
"קראו לי לשיחה ביום האחרון, ובמלים אחרות אמרו לי 'לא רוצים שתמשיך'. אין לי בעיה עם ההחלטה שלא רוצים אותי. אני לא נשאר בכוח בשום מקום. אבל למה להודיע ביום האחרון? אי אפשר היה להודיע לי כמה שבועות לפני? אי אפשר להזמין אותי לפגישה מכובדת ולהגיד: 'תודה רבה על מה שנתת. אתה לא בתוכניות לעונה הבאה'? למה בצורה של מחטף ברגע האחרון?".
יכול להיות שאולי עדיף לך לעזוב עכשיו כי היית מיועד להיות שחקן ספסל ולהתמודד על מקום עם אלחמיד, ויטור, ברייירו ואבו־עביד? בהפועל חיפה מקומך מובטח בהרכב.
"ממש לא. לא הייתה לי בעיה להתמודד על מקום בהרכב לכל אורך הקריירה שלי. בהפועל באר־שבע התמודדתי מול שחקנים מהשורה הראשונה על מקום בהרכב, ובסופו של דבר שיחקתי לא מעט. בשורה התחתונה: אני רציתי להישאר בבאר־שבע, אבל מישהו לא רצה אותי".
4 צפייה בגלריה
לואי טאהא. "אשתדל לזכור רק את הדברים הטובים"
לואי טאהא. "אשתדל לזכור רק את הדברים הטובים"
לואי טאהא. "אשתדל לזכור רק את הדברים הטובים"
(צילום: עוז מועלם)
איזה מסר אתה מבקש להעביר למועדון בעקבות הדרך בה סיימת את הפרק שלך בהפועל באר־שבע?
"המסר שלי הוא חד וברור: מועדון גדול כמו הפועל באר־שבע חייב ללמוד להיפרד מהשחקנים בצורה מכובדת. חוץ מברדה ומליקסון, שסיימו קריירה בגלל פציעות, הרבה שחקנים עזבו בטונים צורמים. ראדי, הובאן, אגו, גורדנה, בן־בסט, ממן, והרשימה לא נגמרת. יש שחקן שהמועדון נפרד ממנו בכבוד? תראו לי אחד שנפרדו ממנו בצורה מכובדת. חבל זה ככה".
ויש דברים טובים שתיקח איתך?
"בוודאי, יש המון דברים טובים. תמיד כשידברו איתי על באר־שבע אני אנסה לשים בצד את מה שקרה בתקופה האחרונה ואשתדל לזכור רק את הדברים הטובים".
מהפועל באר־שבע נמסר בתגובה לדבריו של טאהא: "זכינו בכך שאדם ושחקן כמו לואי שיחק אצלנו במשך כשבע שנים. תמיד נזכור ללואי את הטוב, את ההקרבה, את הנחישות ואת הרצון בכל רגע על המגרש. הפועל באר־שבע תהיה לעד בית ללואי, והמועדון והאוהדים ימשיכו להוקיר תודה על פועלו. אנו מודים לו על שנים נפלאות במדים שלנו, ומאחלים לו בהצלחה בהמשך הדרך"