אבל כבד בבאר שבע: הרב יהודה דרעי, רבה הראש של באר שבע וראש אבות בתי הדין, הלך היום (ג') לעולמו בגיל 66 בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שנאבק על חייו מזה מספר שבועות.
3 צפייה בגלריה
הרב יהודה דרעי
הרב יהודה דרעי
הרב יהודה דרעי
(צילום: הרצל יוסף)

מסע הלוויתו של הרב יהודה דרעי יתקיים בשעה 20:00 בבית הלוויות סנהדריה בירושלים.
סגן ראש עיריית באר שבע לשעבר, עופר כרדי, מקורבו של הרב דרעי, אמר בעקבות ההודעה הקשה: "נשארנו יתומים, איבדנו את האבא שלנו, נפלה עטרת ראשינו".
הרב דרעי אושפז בעקבות סיבוך של זיהום ברגלו ומאז מצבו הלך והחמיר. בימים האחרונים חלה הידרדרות במצבו. בני משפחתו ובהם אחיו, חבר הכנסת ויו"ר ש"ס אריה דרעי, שהו כל העת ליד מיטתו, כאשר גדולי הרבנים הגיעו לבקרו וקראו לציבור להתפלל להחלמתו.

התגובות על מות הרב: "מורה הלכה אהוב"


עם היוודע דבר פטירתו של הרב הראשי של באר-שבע, שיתף ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ' בעמוד הפייסבוק וציין, כי "ברוך דיין האמת. המרא דאתרא, הרב הראשי וראש אב בית הדין, הרב הגאון יהודה דרעי, הלך לעולמו. זכר צדיק לברכה. אבל כבד נפל על עירנו".
יו"ר ש"ס חבר הכנסת אריה דרעי ספד לאחיו: "היה סמל ומופת לרב בישראל, הבקיא בכל מכמני התורה וההלכה ויעידו על כך שלל ספריו וחיבוריו התורניים".
ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם את תנחומיו: "אני שולח תנחומים עמוקים לרב אריה דרעי ולמשפחתו על פטירת אחיו, הרב יהודה דרעי ז"ל. הרב יהודה היה גדול בתורה ובמעשה, איש צדקה וחסד שזכה לאהבה והערכה רבה מכל מי שהכיר אותו, פטירתו היא אבדה גדולה לעולם התורה, לתושבי באר שבע ולעם ישראל כולו".
נשיא המדינה, יצחק הרצוג, מסר עם היוודע דבר מותו של הרב יהודה דרעי, כי "קיבלתי בצער ובכאב את ההודעה על מותו של הרב יהודה דרעי זצ"ל, רבה הראשי של באר-שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. הרב דרעי היה מורה הלכה אהוב וקול חשוב בעולמן של תורה והלכה כפי שבא לידי ביטוי בפסיקותיו החשובות וספריו הרבים שזיכו אותו בפרס ירושלים לספרות תורנית. תנחומיי העמוקים לעיר באר-שבע, למוקיריו, לתלמידיו ובמיוחד למשפחתו, בהם אחיו, ח"כ הרב אריה דרעי. יהי זכרו ברוך".

3 צפייה בגלריה
הנשיא הרצוג
הנשיא הרצוג
הנשיא הרצוג
(צילום: דובר צה"ל)

ח"כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית) ספד לרב יהודה דרעי, וציין, כי "בשורה קשה וכואבת על לכתו של הגאון רב העיר באר-שבע ואחיו של יו"ר תנועת ש"ס , אריה דרעי שייבדל לחיים ארוכים, הרב יהודה דרעי זצ"ל. רבים הסיפורים עליך, על המורה הגאון לתלמידיך והחברות והחיזוק באמונה. רבי ומורי, אתה תחסר לנו מאוד. זו היא שעה קשה לכל עם ישראל ובפרט לתושבי העיר באר-שבע והנגב. אני שולח תנחומיי למשפחה הכואבת ולתלמידים החכמים. ברוך דיין האמת".

הרב יהודה דרעי: 27 שנה בבאר שבע


הרב יהודה דרעי, שהיה רבה של שכונת רמות בירושלים ועמד בראש כולל האברכים "קול יהודה", נבחר לראשונה לרב העיר באר שבע בשנת 1997 בהתמודדות רוויית יצרים.
תקופת כהונתו כרב העיר התאפיינה בניסיון להגיע להידברות בנושאים שהם סטטוס קוו בנושאי דת והעדפת שיח על פני מאבקים מול הרשות המקומית והעומד בראשה. עם זאת, היו לו קווים אדומים והוא הביע את דעתו בצורה נחרצת וחד משמעית. במיוחד יצא בצורה חדה נגד כל פעילות מיסיונרית בעיר ואף הגיע להפגנות עם מאות אברכים כדי למחות ולהתריע נגד התופעה.
באירוע שכל תושב העיר זוכר היטב, בחודש מאי 2017 ובעיצומם של ימי השבעה על אמו, פנה הרב דרעי לבית המשפט בדרישה לדחות את חגיגות האליפות של הפועל באר שבע במוצאי שבת, בטענה לחילול שבת המוני. בית המשפט דחה את טענותיו ובקשתו לאור עמדת העירייה כי ההכנות לחגיגות התקיימו ימים לפני המשחק ולא ביום שבת.

3 צפייה בגלריה
אריה דרעי
אריה דרעי
האח, יו"ר ש"ס אריה דרעי
(צילום: יריב כץ)

תקרית דומה התרחשה במהלך כהונתו של הרב דרעי כאשר ההתאחדות לכדורגל ביקשה מקבוצת הפועל באר-שבע לשחק בשבת בצהריים. הרב דרעי נזעק מיד והביע את זעמו בפני ההתאחדות: "כשקבעתי את המזוזות באצטדיון טרנר הובטח לי שלא ישחקו בשבת" טען.

קראו גם:

הרב דרעי התמודד בשנת 2005 על תפקיד הרב הראשי של תל-אביב יפו מול הרב ישראל מאיר לאו, אולם הפסיד לאחרון. הוא היה מועמד גם לתפקיד הרב הראשי הספרדי לישראל.