מזירת האירוע בחוף זיקים | צילום: תיעוד מבצעי מד"אמזירת האירוע בחוף זיקים | צילום: תיעוד מבצעי מד"א
מזירת האירוע בחוף זיקים | צילום: תיעוד מבצעי מד"א
(מזירת האירוע בחוף זיקים | צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
היום (שלישי) בשעה 13:55 התקבל דיווח במוקד מד"א מרחב לכיש על 3 בני אדם שנפגעו ככל הנראה ממכת ברק בחוף זיקים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי במקום ל-3 נפגעים, כבני 20 מבאר שבע, שהגיעו לבילוי ונפגעו בזמן ששהו על החוף, ומצבם הוגדר קשה.
צעיר וצעירה כבני 20 היו במצב קריטי, ללא דופק וללא נשימה. צוות חובשים מבנק הדם של מד"א שהגיע ראשון למקום ביצע בהם פעולות החייאה, שכללו מתן מכות חשמל ממכשיר הדפיברילטור. ליבה של הצעירה שב לפעום, ובהמשך חזר גם הדופק של הצעיר. הנפגע השלישי, כבן 17 היה מעורפל הכרה, במצב בינוני ויציב, וקיבל גם הוא טיפול רפואי במקום על ידי צוות מד"א.
חובש רפואת חירום ומתרים דם בשירותי הדם של מד"א מקסים פרולקוב סיים התרמת דם בסמוך ליישוב זיקים, כשהוזעק יחד עם 3 חובשים נוספים שהיו איתו אל אירוע פגיעת הברק בחוף זיקים.
תיעוד מבצעי מדאתיעוד מבצעי מדא
תיעוד מבצעי מדא
(תיעוד מבצעי מדא)
פרולקוב סיפר: "סיימנו התרמת דם, והיינו בסמוך לחוף, בדרכנו צפונה, כשהוזעקנו באמצעות אפיקציית הכוננים של מד"א למקום האירוע. הבנו שאנחנו הצוות הרפואי הכי קרוב, ומיהרנו להגיע לחוף. על שפת הים שכבו 3 נפגעים בשנות העשרים. שניים היו מחוסרי הכרה ואחד מעורפל הכרה. מיד התחלנו לבצע פעולות החייאה בשני הנפגעים שהיו ללא דופק וללא נשימה, ולהעניק טיפול רפואי לנפגע הנוסף, שמצבו היה יציב. שלושתם סבלו מסימני כוויות.
לאחר פעולות החייאה שכללו מתן מכת חשמל באמצעות דפיברילטור, ליבה של אחת הנפגעות שב לפעום, ויחד עם כוחות נוספים של מד"א שהגיעו למקום, המשכנו לבצע פעולות החייאה בצעיר הנוסף. שלושת הנפגעים פונו בניידות טיפול נמרץ לבית החולים ברזילי, כשאחד מהם במצב אנוש, והשניים האחרים במצב בינוני וקשה".
פראמדיקית מד"א קרן סלבודניק, הוסיפה: "בחוף היו 2 צעירים מחוסרי הכרה, ואחד בהכרה מעורפלת. צוות מד"א שהיה בסמוך למקום החל לבצע פעולות החייאה בשניים מהצעירים שהיו ללא דופק וללא נשימה, ולהעניק טיפול רפואי לפצוע נוסף בהכרה מעורפלת. מיד בהגיענו, יחד עם כוחות נוספים של מד"א, המשכנו בביצוע פעולות ההחייאה ובטיפול בפצועים. ליבו של אחד מהצעירים שב לפעום, והתחלנו בפעולות החייאה בצעיר אחד, ולהעניק טיפול רפואי מציל חיים לשני הנפגעים הנוספים".
תיעוד מבצעי מדאתיעוד מבצעי מדא
תיעוד מבצעי מדא
(תיעוד מבצעי מדא)
מהמרכז הרפואי 'ברזילי' נמסר כי "למרכז הרפואי הובאו על ידי מד"א ארבעה נפגעים מחוף זיקים. צעיר אחד במצב אנוש, אחד נוסף במצב קשה ושניים נבדקים להערכת מצב".