אין פיצויים לגנבי מתכות: בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את עמדת המדינה ודחה תביעה נגד משרד הביטחון שהגיש נער בדואי בן 15 בגין נזקי גוף שנגרמו לו, לטענתו, כתוצאה מפיצוץ של חפץ בשטח ציבורי עת רכב באופניו.
בהחלטה שניתנה בשבוע שעבר, קבע בית המשפט כי "התובע נכנס ביודעין, כנראה מחמת פיתוי כספי שהוצע לו, לשטח אש מסוכן ואסור, ששלטי בטון מזהירים מפני הכניסה אליו, למטרת גניבת חלקי מתכת שהיו צפויים להימצא דווקא שם", ולכן "המדינה אינה אחראית בנזיקין בגין תוצאותיו על מעשה אומלל זה של התובע".
לטענת הנער בכתב התביעה, לאחר שרכב באופניו מביתו שברמת בקע עד באר הדאג', עצר באזור צומת שיבטה לנוח מתחת לעץ, נגע בחפץ שעורר סקרנותו והחפץ התפוצץ.
במסגרת התביעה טען התובע, כי מקום האירוע גובל בשטחי אש וסמוך לבסיס צבאי ולכן יש לייחס למדינה רשלנות שבמקום היה עצם נפיץ מסוכן, ללא גידור ושלטי אזהרה אשר ימנעו גישה אליו.
השופט שלמה פרידלנדר. צילום: אתר בתי המשפטהשופט שלמה פרידלנדר. צילום: אתר בתי המשפט
השופט שלמה פרידלנדר. צילום: אתר בתי המשפט
(השופט שלמה פרידלנדר. צילום: אתר בתי המשפט)
מנגד, טענה המדינה באמצעות עו"ד יעקב חמו מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), כי האירוע לא התרחש בצומת שיבטה כנטען, הפתוח לשימוש הציבור- אלא בתוככי שטח אש, המיועד לאימוני ירי, ואשר כניסתם של אזרחים לתוכו אסורה ומסוכנת על פי שלטי אזהרה המפוזרים במבואותיו ובו. כמו כן נטען, כי המדינה נקטה באמצעים סבירים לאזהרת הציבור ולכן בנסיבות העניין היא איננה חבה באחריות נזיקית.
שופט בית המשפט המחוזי שלמה פרידלנדר קיבל את עמדת המדינה וקבע כי התובע הסיג גבול במקרקעין צבאיים, "שאליו נכנס שלא בתום לב לצורך גניבת מתכות, והובא לצומת על ידי אדם אחר הקשור לכך...
"לבי לבי על התובע, נער צעיר, שמשתמע מן הראיות כי התפתה לתת לאדם פלוני שירות מסוכן ובלתי חוקי של גניבת חלקי מתכת השייכים לצבא מתוך שטחי אש צבאיים. אולם המדינה אינה אחראית בנזיקין בגין תוצאותיו על מעשה אומלל זה של התובע, ושל מעורבות נחזית מקוממת זו של האדם המבוגר הנוסף שהיה עמו".