בעוד שבועיים תיפתח שנת הלימודים החדשה והספירה לאחור כבר התחילה. תשעה באב מאחורינו, גם תקופת בין המצרים חלפה והקייטנות הפכו לזיכרון רחוק ונעים.
בימים אלה הילדים והוריהם מנצלים את ימי החופשה האחרונים כדי לבלות בעוד מופע ועוד הצגה, ואולי אפילו כדי לטוס לחופשה קצרה לחו"ל, ובמקביל רבים מהם התחילו להצטייד לקראת הצלצול הראשון.
הפיראט האדום. חדוות קניות | צילום: הרצל יוסףהפיראט האדום. חדוות קניות | צילום: הרצל יוסף
הפיראט האדום. חדוות קניות | צילום: הרצל יוסף
(הפיראט האדום. חדוות קניות | צילום: הרצל יוסף)
השבוע, כשפקדנו את החנויות המוכרות ציוד לבית הספר בבאר־שבע, נרשמה כבר תנועת קונים של הורים וילדים, אבל לדברי מנהלי החנויות, בשבוע הבא התכונה תהיה גדולה יותר.
מנהלי החנויות מספרים שהיציבות בהרגלי הצריכה של הקונים לקראת החזרה לספסל הלימודים לא מתבטאת רק בתנועת הקונים, אלא גם במה שמוגדר "להיט". גם השנה, מודים רוב מנהלי החנויות, ההורים והילדים, מי שקוטף את המקום הראשון בקטגוריית המוצר המועדף הם התיקים, המחברות, היומנים, הקלמרים וכל ציוד אחר המעוטרים בדמויות חד קרן. זו השנה השנייה שחד הקרן משאיר מאחוריו את כל שאר הדמויות ובהם אנה ואלזה, ספיידרמן, הלו קיטי וסמי הכבאי.
מחירים של פעם
בחנות 'בום' במגדל הרכבת אנחנו פוגשים את אלברט ואילנית טרבלסי מדימונה שבאו עם ארבעת ילדיהם למסע קניות לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה. "המחירים כאן יותר זולים מאשר בחנויות בדימונה ולכן היה שווה לנו להגיע לכאן", אומר אלברט טרבלסי, "אנחנו קונים את כל מה שצריך, מחברות, תיקים וכלי כתיבה".
אלברט טרבלסי וילדיו. "המחירים כאן יותר זולים מאשר בדימונה" | צילום: הרצל יוסףאלברט טרבלסי וילדיו. "המחירים כאן יותר זולים מאשר בדימונה" | צילום: הרצל יוסף
אלברט טרבלסי וילדיו. "המחירים כאן יותר זולים מאשר בדימונה" | צילום: הרצל יוסף
(אלברט טרבלסי וילדיו. "המחירים כאן יותר זולים מאשר בדימונה" | צילום: הרצל יוסף)
אחד הילדים, בן (12.5) העולה לכיתה ז', מציין שמבחינתו לא משנה איזו דמות נושא התיק שלו. "לא חשוב לי איזה מותג, העיקר שזה יהיה תיק שאני אהיה שמח ללכת איתו לבית הספר", הוא אומר. לעומת זאת, אחותו ליאן (11.5), העולה לכיתה ו' מציינת, "אני לא אוותר על יומן שעל כריכתו מופיעה חד קרן. בלי זה אני לא חוזרת הביתה". ההורים כמובן נענים לבקשות הילדים והעגלה מתמלאת לאט לאט בשלל הפריטים שבהם מצטיידים ילדי משפחת טרבלסי לקראת שובם אל ספסל הלימודים.
לדברי אסף טיאר, מנהל החנות שבבעלות אלי ואמיר להב, "תנועת הקונים מתחזקת מדי יום. יש שיפור משמעותי בשיעור של כ־30 אחוז בהשוואה לשנה שעברה כשנפתחה החנות. אנחנו דוגלים במדיניות של מחירים של פעם וכל המחירים כאן הם נמוכים ושווים לכל נפש. בכל היום יש כאן תנועה של קונים, משמונה בבוקר ועד תשע בערב. אנשים רואים במקום הזה הזדמנות לרכוש את הפריטים הדרושים להם לקראת החזרה לבית הספר במחירים שלא ימצאו במקום אחר".
אסף טיאר, מנהל חנות 'בום': "בכל היום יש כאן תנועה של קונים | צילום: הרצל יוסףאסף טיאר, מנהל חנות 'בום': "בכל היום יש כאן תנועה של קונים | צילום: הרצל יוסף
אסף טיאר, מנהל חנות 'בום': "בכל היום יש כאן תנועה של קונים | צילום: הרצל יוסף
(אסף טיאר, מנהל חנות 'בום': "בכל היום יש כאן תנועה של קונים | צילום: הרצל יוסף)
אסף טיאר, מנהל חנות 'בום': "בכל היום יש כאן תנועה של קונים, משמונה בבוקר ועד תשע בערב. אנשים רואים במקום הזה הזדמנות לרכוש את הפריטים הדרושים להם לקראת החזרה לבית הספר במחירים שלא ימצאו במקום אחר"
האגף המיועד לפריטי חזרה ללימודים ממוקם בכניסה לחנות. על המדפים ועל הדוכנים מוצבים שלל פריטים - תיקים לגן הנושאים את דמויותיהם של סמי הכבאי, ספיידרמן והלו קיטי נמכרים כאן ב־30 שקל. מארז של שלוש מחברות ספירלה נמכר בעשרה שקלים. תמורת שניים וחצי שקלים תוכלו לקנות סט של 12 עפרונות ועבור תיק טרולי עם גלגלים תצטרכו להיפרד כאן מ־100 שקל.
משלמים על איכות
בחנות 'הפיראט האדום' במרכז הקניות 'ביג' אנחנו פוגשים את תניר טל, תושבת מדרשת בן־גוריון בשדה בוקר, שבאה עם שלושת ילדיה לבירת הנגב כדי לערוך את קניותיהם לקראת פתיחת שנת הלימודים.
תניר טל וילדיה. "חשוב לנו שיהיה לילדים את הציוד האיכותי" | צילום: הרצל יוסףתניר טל וילדיה. "חשוב לנו שיהיה לילדים את הציוד האיכותי" | צילום: הרצל יוסף
תניר טל וילדיה. "חשוב לנו שיהיה לילדים את הציוד האיכותי" | צילום: הרצל יוסף
(תניר טל וילדיה. "חשוב לנו שיהיה לילדים את הציוד האיכותי" | צילום: הרצל יוסף)
לדברי האם, "לפני שיצאנו לדרך עשינו שיעורי בית. ערכנו בדיקה בית לגבי מוצרים שיכולים לשמש אותנו גם השנה. חשוב לנו שיהיה לילדים את הציוד האיכותי, הנוח והפרקטי ביותר שישמש אותם במהלך שנת הלימודים, גם אם זה עולה כמה שקלים יותר".
כמה זה עולה לנו? תיק 59.90 שקל • תיק טרולי 360 שקל • מארז של שלוש מחברות 29.90 שקל • כיסא מנהלים 99.90 שקל
לבת יובל (14.5), העולה לכיתה י', אין התלבטות לגבי הציוד הלימודי. "אני יודעת בדיוק מה אני רוצה לקנות", היא מציינת, "מדובר במחברות ספירלה ועטים רגילים. לא משהו היסטרי".
על איזה פריט לא תוותרי ולא תצאי בלעדיו מהחנות?
"לא אוותר על מחברות איכותיות וקשיחות שהן הכי מתאימות לי, שאפשר לכתוב בהן בלי להזדקק לשולחן כתיבה".
אחיה אייל (11) העולה לכיתה ו' יודע כבר במה להצטייד. "מבחינתי, אני קונה יומן יומי, מחברות קשיחות ותיקיית דפים. מה שחשוב לי זה שגם היומן וגם המחברות יהיו איכותיות".
את ליאור (8) העולה לכיתה ג' אנחנו פוגשים בזמן שהיא ואמה קונות קלמר, מחברות, עטים זוהרים, מספריים ותיקייה לדפי עבודה. כל הפריטים הבסיסיים הללו, כבודם במקומם מונח, אך לדברי ליאור, "אני לא אצא מכאן בלי תיק של חד קרן. זה הכי חשוב לי".
ברוך חדד, מנהל חנות 'הפיראט האדום': "יש מגמה של התעוררות מאוחרת של הלקוחות באשר לקניות לקראת החזרה לבית הספר. חלק ניכר מהלקוחות מתחיל את מסע הקניות שלו רק בשבועיים האחרונים לפני פתיחת שנת הלימודים".
"הקנייה שלנו", מציינת טל, "היא למעשה שילוב בין רצונות הילדים לבין הרצונות של ההורים לגבי איכות הציוד. אנחנו לא מתפשרים על האיכות".
תנועת הקונים בחנות שוקקת, מלאי הפריטים כאן עצום. שלל פריטים מכל המינים ומכל הסוגים. עגלות הקנייה מתמלאות בציוד הנדרש.
המחירים לא עלו
18 שנה מנהל ברוך חדד את חנות 'הפיראט האדום'. לדבריו, "בימים האחרונים, לאחר תשעה באב ולאחר תקופת בין המצרים, יש התעוררות של קונים. בכלל, יש מגמה של התעוררות מאוחרת של הלקוחות באשר לקניות לקראת החזרה לבית הספר. חלק ניכר מהלקוחות מתחיל את מסע הקניות שלו רק בשבועיים האחרונים לפני פתיחת שנת הלימודים. כששעון החול אוזל, אז אנשים מתעוררים".
ברוך חדד, מנהל חנות 'הפיראט האדום' | צילום: הרצל יוסףברוך חדד, מנהל חנות 'הפיראט האדום' | צילום: הרצל יוסף
ברוך חדד, מנהל חנות 'הפיראט האדום' | צילום: הרצל יוסף
(ברוך חדד, מנהל חנות 'הפיראט האדום' | צילום: הרצל יוסף)
מהם להיטי השנה?
"כמו בשנה שעברה המוצרים הנושאים את דמויות חד קרן ממשיכים לככב בסל הקניות. בגדול, אין השנה משהו שהוא להיט שמושך לכיוון מסוים".
מה באשר למחירי המוצרים?
"השנה בחרנו לבדל את עצמנו מכל אותם אלה שמוכרים את מוצריהם באיכות נמוכה על מנת להיות זולים. אנחנו שמים לנגד עיננו את איכות המוצרים. יש לנו אינטרס מובהק שהלקוחות יקבלו תמורה מלאה עבור כספם. לא העלינו מחירים בהשוואה לאשתקד. המחירים מתאימים לכל כיס".
אז כמה זה עולה לנו? לדוגמה, תיק לבית הספר - 59.90 שקל, תיק טרולי - 360 שקל, מארז של שלוש מחברות איכותיות - 29.90 שקל, מארז של שלישיית מחברות ספירלה - 14.90 שקל.
קונים מה שצריך
לא הרחק משם, בחנות 'עידן 2000' הממוקמת גם היא במרכז הקניות 'ביג', תנועת הקונים אינה שונה. אף שמדובר בשעת צהריים, ניכרת כאן חדוות הקנייה, יותר אצל הילדים, פחות אצל ההורים שאמורים להיפרד מלא מעט שקלים כדי לצייד את ילדיהם.
זהבית נגר, תושבת באר־שבע, מורה לאנגלית בבית הספר בקיבוץ שובל, באה לכאן עם שני ילדיה לא רק כדי לצייד אותם אלא גם כדי להיערך בעצמה.
זהבית נגר וילדיה. "לא קונים סתם בשביל לקנות" | צילום: הרצל יוסףזהבית נגר וילדיה. "לא קונים סתם בשביל לקנות" | צילום: הרצל יוסף
זהבית נגר וילדיה. "לא קונים סתם בשביל לקנות" | צילום: הרצל יוסף
(זהבית נגר וילדיה. "לא קונים סתם בשביל לקנות" | צילום: הרצל יוסף)
אדם בן־אבו, מנהל חנות 'עידן 2000': "תנועת הקונים השנה היא יציבה בהשוואה לשנים קודמות. לעומת זאת, יש שינוי במחירי המוצרים. השנה ירדו המחירים"
"גם אני חוזרת לבית הספר", היא מציינת, "גם אני נערכת לשנה החדשה. אני רוכשת ציוד לימודי בסיסי, בעיקר כדי להשלים ציוד לתלמידים שחסר להם פתאום פריט כזה או אחר באמצע השיעור".
מה קונים?
"אנחנו לא קונים מותגים. קונים רק מה שצריך ומחדשים מה שצריך לחדש. לא קונים סתם בשביל לקנות".
שני ילדיה של נגר אינם משתגעים, בלשון המעטה, על מותגים. "אין לי מוצר מועדף", אומר עמית (15) העולה לכיתה י'. "אני לא הולך עם מותגים. אני קונה את הציוד הסטנדרטי, מחברות, עפרונות, מחקים. ממש כמו בשנה שעברה".
אחותו נגה (10) העולה לכיתה ה', מעידה על עצמה, "אני לא מחפשת פריטים עם דמויות מהטלוויזיה. זה לא מושך אותי. הכי רציתי תיק לבית ספר בצבע ורוד, הצבע המועדף עליי. זה מה שקניתי".
לדברי מנהל החנות, אדם בן־אבו, "תנועת הקונים השנה היא יציבה בהשוואה לשנים קודמות. אין שינוי בהשוואה לשנה שעברה. לעומת זאת, יש שינוי במחירי המוצרים. השנה ירדו המחירים".
כשבן־אבו מציין את ירידת המחירים, הוא מצביע על תיק אורתופדי מחירו ירד מ־350 שקל ל־279 שקל. תיקי בית ספר אחרים עולים כיום 199 שקל בהשוואה ל־250 שקל אשתקד. אפילו מחיריהם של הפריטים הבסיסיים ביותר צנחו מאוד: חבילת נייר צילום עולה כיום עשרה שקלים לעומת 20 שקל בשנה שעברה ומחירו של עפרון מכני ירד מ־7.90 אשתקד ל־5 שקלים כיום. מארז של שלוש מחברות ירד מ־15 שקל ל־12.90 שקל.
מה באשר למוצרים שנחשבים ללהיטים? בן־אבו מציין כי בקטגוריה הזו אפשר לכלול את תיק בית הספר של פורטנייט שמחירו נע בין 149 ל־299 שקל תלוי בסוג התיק, תיק בית ספר מסוג ספרייגראונד שמחירו נע בין 250 ל־300 שקל, וכסא מנהלים משרדי שמיועד לתלמידים במחיר של 99.90 שקל.
"כך או כך", אומר בן־אבו, "אנחנו נכנסים כעת לתקופה של שבועיים לחוצים ביותר, אבל אין לנו טענות. ככה זה כל שנה".
מחכים לדקה ה־90
בעוד רוב החנויות ממוקמות במרכזים מסחריים ברחבי העיר, חנות 'הצעצוע של בר' יוצאת דופן כיוון שהיא ממוקמת בלב שכונת רמות ולא במרכז מסחרי כלשהו. עם זאת, בחנות שבבעלותם של פנחס ויונתן חדד מוצאים הילדים והוריהם את כל מה שדרוש להם כדי לפתוח את שנת הלימודים, החל בעפרונות וצבעים וכלה בתיקי בית ספר.
פנחס חדד, בעלים של חנות 'הצעצוע של בר' | צילום: הרצל יוסףפנחס חדד, בעלים של חנות 'הצעצוע של בר' | צילום: הרצל יוסף
פנחס חדד, בעלים של חנות 'הצעצוע של בר' | צילום: הרצל יוסף
(פנחס חדד, בעלים של חנות 'הצעצוע של בר' | צילום: הרצל יוסף)
פנחס חדד, בעלים של חנות 'הצעצוע של בר': "הלקוחות מעדיפים לקנות בחנות שקרובה לביתם במקום לנסוע למרכזים המסחריים הרחוקים מבתיהם. פה גם הרבה יותר שקט מאשר בכל אותן חנויות סואנות"
"בגדול יש אצלנו עלייה בתנועת הקונים בהשוואה לאשתקד", מציין פנחס חדד. "אנשים מחכים לדקה ה־90 ולא קונים בטירוף מארזים גדולים, אלא רק את מה שצריך. עברו הזמנים שאנשים קונים סטוקים של ציוד".
איך אתה מסביר את העלייה בשיעור הקונים?
"הלקוחות מעדיפים לקנות בחנות שקרובה לביתם במקום לנסוע למרכזים המסחריים הרחוקים מבתיהם. פה גם הרבה יותר שקט מאשר בכל אותן חנויות סואנות. חוץ מזה, היום הכל זמין מתחת לבית ואף אחד לא בורח לשום מקום".
איזה פריט נחשב להיט השנה?
"כמובן שכל פריט עם דמות חד קרן. שום פריט אחר לא מתחרה בו. ההגדרה הזו מתייחסת לבנות. לגבי בנים, אין איזה מותג מועדף".
השנה, מציין חדד, הופחתו בחנותו מחירי המוצרים הקשורים לחזרה ללימודים בשיעור של כ־20 אחוז. כך למשל מחירו של תיק טרולי i של חברת קל־גב ירד מ־350 שקל ל־280 שקל. גם על מדפי המוצרים הבסיסיים נרשמה ירידה במחירים. חבילת צבעי פנדה של חברת אומגה עולה כיום חמישה שקלים לעומת שבעה שקלים אשתקד ומארז מחברות ספירלה איכותיות עולה 32 שקל במקום 40 שקל בעבר.
קונים בחכמה
ד"ר ירון להב, מרצה בכיר במחלקה למינהל עסקים באוניברסיטת בן־גוריון ומומחה לכלכלת משפחה ולקבלת החלטות, מסביר איך תצטיידו לבית הספר בלי לפשוט רגל
ההוצאה הכספית על ציוד בית ספר הפכה לחלק נכבד ממסכת ההוצאות של ההורים בקיץ, בעיקר למי שיש כמה ילדים הלומדים במערכת החינוך. כך טוען ד"ר ירון להב, דוקטור לכלכלה, מרצה בכיר במחלקה למינהל עסקים באוניברסיטת בן־גוריון ומומחה לכלכלת משפחה ולקבלת החלטות. "העובדה שמדובר ברשימות מוכנות שמונחתות עלינו אינה מוסיפה להרגשה הכללית וצירוף הקטנטנים למסע הקניות עלול להוסיף נופך שלילי לחוויה עם בקשות שלא עולות בקנה אחד עם חשבון הבנק שלנו", הוא אומר ל"ידיעות הנגב".
אז מה עושים?
"יש המון דברים שניתן לעשות גם במהלך הקניות ובעיקר לפניהן שיקטינו את ההוצאה שלנו, מצד אחד, וירככו את חווית הקנייה, מצד שני. ראשית והכי חשוב - לא לצאת מהבית ללא רשימה. הרשימה תכלול את כל מה שצריך ורוצים. את הרשימה רצוי להכין יחד עם הילדים".
חד הקרן מככב גם השנה | צילום: הרצל יוסףחד הקרן מככב גם השנה | צילום: הרצל יוסף
חד הקרן מככב גם השנה | צילום: הרצל יוסף
(חד הקרן מככב גם השנה | צילום: הרצל יוסף)
איך מסבירים לילדים שיש מגבלת תקציב ושאי אפשר לקנות כל מה שהם רוצים?
"הילדים יבינו אם יסבירו להם שיש מגבלת תקציב. למרות מה שאנחנו חושבים, הילדים לא מפרשים מגבלת תקציב עם מחשבה שההורים שלהם עניים. להיפך, עמידה בתקציב הופכת את הקנייה למשימה וילדים אוהבים משימות. הכלל לגבי פריט שלא כלול ברשימה הוא, שאם לא הייתם צריכים אותו לפני שראיתם אותו, אתם לא צריכים אותו גם אחרי".
איך צולחים את שלל המבצעים שהחנויות מציעות לקראת החזרה ללימודים?
"יש לזכור שהחנויות הזולות אינן בהכרח הטובות ביותר. במכשירי כתיבה וציוד בית ספר המתאם בין מחיר ואיכות גבוה ומה שזול יכול להפוך יקר. אישית, אני תמיד מעדיף רשת מוכרת ואחראית, גם אם המשמעות התקציבית גבוהה מעט יותר. לפעמים חיסכון של חמישה שקלים בקופה על חבילת עפרונות הופך לנסיעה נוספת ומיותרת כאשר איכות העפרונות מתגלה בבית כירודה מדי".