שתי אזעקות נשמעו בדקות האחרונות בבאר שבע בעקבות ירי של מספר טילים מרצועת עזה לעבר בירת הנגב וסביבותיה. מרבית הטילים יורטו על ידי כיפת ברזל. טיל אחד נפל בישוב לקיה ואדם אחד בן 45 נפצע באורח קל ברגלו מרסיס.
הירי לעבר באר שבע. צילום: מורן בן סימון הירי לעבר באר שבע. צילום: מורן בן סימון
הירי לעבר באר שבע. צילום: מורן בן סימון
(הירי לעבר באר שבע. צילום: מורן בן סימון )
בעקבות האזעקות, שני תושבי באר שבע שהוגדרו כנפגעי חרדה מטופלים על ידי מד"א. מבנה נפגע באחת השכונות המערביות בעיר. לא היו נפגעים בנפש. בשעות האחרונות פונו לסורוקה שישה נפגעים במצב קל מאירועי היום. חלקם על רקע חרדה וחלקם על רקע ריצה למרחבים מוגנים.
בשעות הערב המוקדמות, רקטת קסאם נורתה לעבר אופקים ונפלה בחצר בית בעיר. בנס איש לא נפגע וגם לא נגרם נזק. הרקטה שנפלה היתה אחת מתוך חמש רקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר גזרת אופקים ומועצת מרחבים. שאר הרקטות יורטו על ידי סוללת כיפת ברזל.
"עברה עלינו שבת מתוחה", סיפרה תושבת אופקים, "ההרגשה לא נוחה. אנחנו ממתינים להנחיות פיקוד העורף ומקווים שנעבור לילה שקט".
כיפת ברזל מיירטת את הטיל לבאר שבע. צילום: הדסה פרץ
בשעות הבוקר רקטה נוספת נפלה בתוך יישוב במועצה אזורית אשכול ושתי רקטות אחרת נחתו סמוך לקיבוצים במועצה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. שתי אזעקות הופעלו ביישובי השובלים (שדה צבי עד תלמי בילו).
הנפילה בחצר בית באופקים. למרבה המזל לא היו נפגעים. צילום: פרטיהנפילה בחצר בית באופקים. למרבה המזל לא היו נפגעים. צילום: פרטי
הנפילה בחצר בית באופקים. למרבה המזל לא היו נפגעים. צילום: פרטי
(הנפילה בחצר בית באופקים. למרבה המזל לא היו נפגעים. צילום: פרטי)
מהמועצה האזורית אשכול נמסר, כי על תושבי המועצה לשהות בסמוך למרחבים מוגנים בהתאם לזמן ההתראה בכל ישוב. בעקבות המצב ראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג׳ג׳, הורה לפתוח מקלטים ביישובים ובהוראת פיקוד העורף נסגר פארק אשכול למבקרים בשל ההסלמה הביטחונית.
זירת הפגיעה בלקיה. צילום: באדיבות המשטרה
חג'ג' אמר: ״המצב בעזה מורכב ואין פתרונות קסם. אנחנו סומכים על הדרג המדיני-ביטחוני וצה"ל. אם נאלץ לצאת למבצע צבאי רחב אז אנחנו, הרשויות המקומיות, ניתן את הגיבוי המלא בעורף. הרשויות מתורגלות ויודעות לתפקד ולהעניק שירותים במצבי חירום. ההתגייסות המיידית של ראשי המועצות מכל הארץ מחממת את הלב ומציגה את האחדות של עם ישראל במלוא הדרה. עם האזעקה הראשונה הבוקר, החלו ראשי המועצות לדאוג למשפחות מארחות ולהפוגות לתושבי הדרום באתרים בתחומן״.
תושבי באר שבע מסתגרים במרחב מוגן. צילום: הרצל יוסףתושבי באר שבע מסתגרים במרחב מוגן. צילום: הרצל יוסף
תושבי באר שבע מסתגרים במרחב מוגן. צילום: הרצל יוסף
(תושבי באר שבע מסתגרים במרחב מוגן. צילום: הרצל יוסף)
ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני הוסיף: "החל מהבוקר אנחנו נמצאים בעוד סבב הסלמה באזורנו כתוצאה מהאירועים הבטחוניים אמש על הגדר. פתחנו מרכז הפעלה במועצה וכל בעלי התפקידים במועצה מגוייסים ופועלים כל אחד בתחומו. אנו בקשר שוטף עם בעלי התפקידים בישובים ומעודכנים על הצרכים המיוחדים ופועלים למתן המענים. נכון לעכשיו הנחיית המועצה היא להמשיך להישאר בקרבת מרחבים מוגנים או הכי מוגן שיש בהתאם לזמן ההתרעה שבכל ישוב וישוב. אם אתם מרגישים צורך, ניתן לפנות לצח"י בישובים ולמרכז החוסן בטלפון 08-9965264. אלו רגעים לא פשוטים ואני מבקש לחזק את ידי התושבים ששוב מגלים אורך רוח נוכח המצב. אין ספק שהמשוואה בה חבל ארץ שלם קורבן של המציאות והיעדר המדיניות הברורה מול רצועת עזה חייבת להשתנות. אנו מצפים מקובעי המדיניות לשינוי המציאות הזאת".
סריקה ליד המבנה שנפגע בבאר שבע. צילום: הרצל יוסףסריקה ליד המבנה שנפגע בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
סריקה ליד המבנה שנפגע בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
(סריקה ליד המבנה שנפגע בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף)
שר הביטחון והרמטכ״ל לשעבר, חבר הכנסת, משה (בוגי) יעלון, ממפלגת "כחול לבן" ציין הבוקר באירוע שבת תרבות בבאר שבע כי מדיניות הממשלה היא פשוט כניעה לסחטנות. "זה מתחיל ב-15 מיליון דולר אחר כך ב-20 מיליון דולר ולפני הבחירות 40 מיליון דולר", אמר יעלון, "אנחנו בתקופה רגישה לפני יום העצמאות והאירוויזיון והם יודעים לנצל את זה וכנראה ידרשו מחיר יותר גבוה".
יעלון הוסיף שהמצב בדרום מחייב שינוי מדיניות. "אני זוכר את הסיסמאות שהופרחו כאן על דברים שמישהו יעשה כשהוא יהיה שר ביטחון והצבת אולטימטום של 48 שעות. פעם ידעו שאי אפשר לנצח את צה"ל והמטרה צריכה להיות שהחמאס והג'יהאד האסלאמי יבינו שלא כדאי".