תושבת חיפה ביחד עם חברתה, עשו את כל הדרך ממרכז הארץ והגיעו ביום שישי אחר הצהריים לביקור באנדרטת חטיבת הנגב. להפתעתן של השתיים, הן גילו כי מחסום הכניסה לאתר היה פשוט סגור, וזאת למרות שמוצב שלט במקום שמודיע למבקרים כי "האתר פתוח עד החשכה".
הן לא ויתרו והתקשרו למוקד העירוני, ולאחר מספר דקות של בירור מסרה להן המוקדנית כי האיש האחראי על האתר לא נמצא במקום ולכן המחסום סגור. המתלוננת וחברתה נאלצו לחזור לביתן כשהן מאוכזבות וכועסות.
זו תלונה אחת מתוך תלונות אחרות שהגיעו לשולחנו של הממונה על תלונות הציבור בעיריית באר־שבע, אבי פוגל, בדו"ח שפרסם לשנת 2018.
"התלונות משמשות אמצעי חשוב לקבלת משוב על איכות הניהול, הביצוע ורמת השירות לציבור ומהוות כלי בסיסי לבקרה על איכות ובכלל מאפשרות לנו ככל ארגון לשפר את תפקודם", כותב פוגל בדו"ח השנתי. יש לציין כי בשנת 2018 התקבלו 83 פניות העונות להגדרה שנקבעה בחוק לתלונה, מדובר בירידה של תשעה אחוזים בהשוואה לשנת 2017.
אנדרטת הנגב. צילום: הרצל יוסףאנדרטת הנגב. צילום: הרצל יוסף
אנדרטת הנגב. צילום: הרצל יוסף
(אנדרטת הנגב. צילום: הרצל יוסף)
סחבת ארוכה בקשה צנועה של תושב המתגורר ברחוב אהרון מסקין, הפכה לסיפור של סחבת שנמשך חודשים ארוכים. התושב התלונן על מחסור בפחי אשפה בקרבת ביתו, וכתוצאה מכך, אשתו החולה נאלצת לגשת עד לפחי האשפה המרוחקים מביתם. המתלונן הוסיף וטען כי הוא קיבל מהעירייה תשובות הסותרות אחת את השנייה.
מבדיקת הממונה עלה כי יש צדק בדבריו של המתלונן. מהדו"ח עולה תמונה שיד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל. במענה הראשון שקיבל המתלונן ממנהלת פניות הציבור באגף לאיכות הסביבה נמסר לו, כי עגלות האשפה נלקחו בעקבות פניות דיירים. עוד נמסר לו כי מאחר שאכן יש מרחק הליכה, העגלות יוחזרו למקומן. חודשים מאוחר יותר, נמסר למתלונן כי עקב התנגדות בעלי הדירות לא ניתן להציב במקום עגלות אשפה וכי השכנים גרמו להיעלמותן.
במקביל, נמסר לממונה כי התקבלה החלטה להציב פח מוטמן בחנייה הקרובה לבית מגוריו של המתלונן, והנושא נמצא בעדיפות תקציבית ראשונה. "הצבת הפח התעכבה לאורך השנים מסיבות שונות והדבר הערים קושי רב על חייו של המתלונן ומשפחתו", קבע הממונה על תלונות הציבור.
אשפה במקום גינון עוד סיפור שנופל בין הכיסאות ומותיר את התושב חסר אונים, עולה מתלונה של תושב רחוב השופט אלקיים. לפני כשמונה שנים נעשו עבודות פיתוח אשר כללו שטחים לגינון. אולם התברר כי לא רק שעבודות הגינון לא התבצעו, אלא במקום זאת הצטברו אשפה ולכלוך שהפכו למטרד לתושבים ופגיעה בסביבה.
המתלונן חזר על גרסתו כי כבר לפני שלוש שנים הובטח לו על ידי גורמי העירייה, כי לאחר שנת השמיטה, הנושא יטופל, מסתבר שלא דובים ולא יער, נכון לאפריל 2018, עבודות הגינון טרם בוצעו. "עיכוב במשך שנים הינו עיכוב בלתי סביר", קובע הממונה ומפנה ביקורת על הגורמים האחראים.