מרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתוןמרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתון
מרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתון
(מרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתון)
משתתף במרתון "ארץ ים המלח" שנפתח בשעות הבוקר המוקדמות (שישי) פונה במצב קשה לבית החולים הדסה בירושלים, לאחר שהתמוטט במהלך הריצה.
מרתון ארץ ים המלח: המירוץ הנמוך בעולם
בשעה 08:12 צוותי מד"א, המאבטחים רפואית את המרתון, הוזעקו לטפל בגבר שהתמוטט על המסלול במהלך הריצה, חובשים ופראמדיקים של מד"א ביצעו פעולות החייאה, שבמהלכן חזר דופק, ופינו במסוק מד"א גבר כבן 45 במצב קשה ויציב מורדם ומונשם לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.
מרתון ארץ ים המלח. צילום: תיעוד מבצעי מד"אמרתון ארץ ים המלח. צילום: תיעוד מבצעי מד"א
מרתון ארץ ים המלח. צילום: תיעוד מבצעי מד"א
(מרתון ארץ ים המלח. צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
מרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתוןמרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתון
מרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתון
(מרתון ארץ ים המלח. צילום: יח"צ המרתון)
חובש רפואת חרום במד"א שחר שפילקובסקי ופאראמדיק מד"א יניב עובד סיפור: "עמדנו בכוננות בנקודת האבטחה שלאורך המסלול והזעיקו אותנו לאחד הרצים שהתמוטט, הוא היה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה, מייד התחלנו בטיפול רפואי מציל חיים, שכלל מתן שוקים חשמליים, כעבור דקות בודדות חזר דופק, הרדמנו והנשמנו אותו, והעלנו אותו למסוק מד"א שנחת על הכביש הסמוך ופינה אותו לבית החולים במצב קשה ויציב".
החל משעות הבוקר המוקדמות צוותי מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי באוהל המרפאה המיוחד שהוקם במקום לכ-16 ממשתתפי המרתון שחשו ברע וסבלו מתשישות וחבלות, מהם 3 שנזקקו להמשך טיפול ופונו לבית החולים. כאמור אדם אחד במצב קשה, ועוד שניים במצב בינוני וקל.
המרתון, שצמח מתוך יסודותיו של מרוץ עין גדי הוותיק, אשר במשך למעלה מ-30 שנה אירח רבבות רצים אשר התמכרו לנוף הקסום ולשקט, הוא פרי של שיתוף הפעולה בין המועצה האזורית תמר וחברת 'פורום פקטור'. כהמשך למפעל ההנצחה מקצה ה-10 ק"מ מתקיים לזכרם תומר וגיורא רון, בני קיבוץ עין גדי.
גולת הכותרת של המרוץ היא ריצה אל תוך הים, על סוללת הגבול של מפעלי ים המלח המקיפה את חלקו הדרומי של הים. לראשונה יתגלו בפני הרצים נופים עוצרי נשימה שנשמרו עד כה רק לעובדי מפעלי ים המלח או אנשי כוחות הביטחון.