שקט מתוח שורר הבוקר (חמישי) ביישובי המגזר הבדואי בנגב. זאת לאחר שתי יממות של מהומות והפרות סדר בעקבות מבצע הנטיעות של הקק"ל סמוך ליישוב מולדה. במהלך היום מתוכננת הפגנת מחאה של אנשי המגזר בכביש 31, סמוך לצומת שוקת, וגם הלילה לא היה שקט.
4 צפייה בגלריה
מעצר מתפרעים בנגב
מעצר מתפרעים בנגב
מעצר מתפרעים בנגב
(צילום: דוברות המשטרה)
אתמול (רביעי) בשעות הצהריים אמנם הושגה פשרה בין הצדדים, בתיווכו של שר הרווחה, ח"כ מאיר כהן, הממונה על הרשות להסדרת הבדואים, לפיה יוקפאו בשלב זה העבודות להכשרת הקרקע במסגרת מבצע הנטיעות המתוכנן וכי יתקיים משא ומתן להסדרתן של הנטיעות, אך לאחר מספר שעות, בשעות הערב, שוב התחדשו הפרות הסדר במספר יישובים במגזר הבדואי.
קראו גם:
סמוך לשעה 18:30, פעלו כוחות משטרה לפיזור עשרות מפרי סדר באזור נקודת המשטרה בתל שבע וסמוך לבניין המועצה המקומית ונקודת המשטרה בשגב שלום.
מעצר מתפרעים בנגב >>>
במהלך האירועים הללו נעצרו חמישה חשודים בהפרות הסדר, יידויי אבנים והבערת צמיגים. ארבעה מהחשודים הם תושבי שגב שלום וחשוד נוסף הוא מתל שבע.
שעתיים לאחר מכן, סמוך לשעה 20:30, נמשכו הפרות הסדר במגזר, כאשר כוחות המשטרה פעלו לפיזור מפרי סדר בכיכר המתנ"ס ברהט. שישה חשודים נעצרו כחשודים במעורבות באירוע.
4 צפייה בגלריה
הפרות הסדר בכביש 25
הפרות הסדר בכביש 25
הפרות הסדר בכביש 25
(צילום: מהרשת החברתית, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
במקביל דווח גם על אירוע של יידוי אבן לעבר רכב פרטי בכביש 25. לא היו נפגעים, אך נגרם נזק קל לרכב. שוטרים שהוזעקו למקום פתחו בסריקות ובחקירת האירוע.
משטרת ישראל מדווחת עצרה הלילה 21 מפרי סדר. שוטרים מתחנות ערוער, רהט ועיירות בשיתוף לוחמי מג"ב בהם יחידות מיוחדות פעלו הלילה במוקדי הפרות סדר מקומיות בתל שבע, שגב שלום ורהט עצרו 21 חשודים בהפרת הסדר. ברהט נעצרו 6. בתל שבע נעצרו 7. בשגב שלום נעצרו 8.
4 צפייה בגלריה
זירת ההתפרעויות בנגב
זירת ההתפרעויות בנגב
זירת ההתפרעויות בנגב
(צילום: חיים הורנשטיין)
ממשטרת מרחב הנגב נמסר, כי "המשטרה מאפשרת את חופש המחאה ומטפלת בנחישות ואפס סובלנות בכל הפרת סדר וגילוי אלימות".
בעקבות ביטול הנטיעות בנגב, הגיבו נבחרי ציבור בכעס על ההחלטה, הבולט מביניהם הוא ראש עיריית באר-שבע שהגיב בזעם: "ישראל לא צריכה לפחד מלבצע נטיעות, זה מה שאנחנו מתריעים מולו, העדר משילות בנגב. זה חלק מהמפעל החלוצי שלנו כאן, העם היהודי בארץ ישראל".
4 צפייה בגלריה
ראש העירייה הראשון שהוא יליד העיר. רוביק דנילוביץ
ראש העירייה הראשון שהוא יליד העיר. רוביק דנילוביץ
רוביק דנילוביץ. פגיעה במשילות בנגב
(הרצל יוסף)
דנילוביץ' הוסיף ושלח מסר למקבלי ההחלטות בממשלה: "אני רואה בחומרה רבה את ההתפרעויות שהתרחשו בעקבות תכנית הנטיעות של קק"ל, זה בדיוק חלק מהמשילות עליה אנחנו מדברים זמן רב". דנילוביץ' הוסיף ואמר: "מדינת ישראל לא צריכה לפחד לבצע נטיעות. זו אמירה ציונית לאומית, חלק מהקיום שלנו, מהמפעל החלוצי שלנו והנרטיב של העם היהודי בארץ ישראל".
במגזר הבדואי מתכוננים להפגין היום (חמישי) בכניסה לכפר סעווה כביש 31, במחאה על הנטיעות: "קק"ל פועלת בתיאום עם רשות מקרקעי ישראל להשתלט על קרקעות באמצעות נטיעות סביב הכפר המוכר, סעווה", הם טוענים, וכינו את הנטיעות "התקפה על אוכלוסייה שלמה".
אירוע חמור נוסף, התרחש סמוך לשעה 22:00 (רביעי) התקבל במשטרה דיווח אודות קטטה בין שני צעירים במרכול בעמק שרה בבאר שבע, מלווה בדקירות. אחד הצעירים נפצע באורח קשה והצעיר השני נפצע באורח בינוני והם פונו לטיפול רפואי לבית החולים "סורוקה". המשטרה פתחה בחקירת האירוע.