התקציב הגדול ביותר בתולדות באר שבע אושר אמש (יום ד'), אבל מעליו מרחפת חוסר הוודאות של תקופת המלחמה. מה זה אומר לגבי עתידה של באר שבע, כפי שתוכנן?
1 צפייה בגלריה
רוביק דנילוביץ' - תמונת פייסבוק
רוביק דנילוביץ' - תמונת פייסבוק
רוביק דנילוביץ'
(צילום: הרצל יוסף)

מועצת העיר אישרה פה אחד את הצעת התקציב לשנת 2024, תקציב שיעמוד בשנה הקרובה על 2.436 מיליארד שקל. יש לציין שבתוך עשור הוכפל תקציב העירייה.
בעירייה אומרים כי תקציב 2024 גובש בהתאם לתוכנית האסטרטגית "באר שבע 2030", והוא מבטא את המשך קידומה ופיתוחה של באר שבע כמטרופולין מוביל במדינת ישראל לצד הרחבת השירותים כל העת למען התושבים ולמען בעלי העסקים. באמצעות התקציב תמשיך העירייה לבסס ולבצר את השירותים הניתנים לתושבים בכל תחומי החיים בדגש על תחומי החינוך, עידוד הפעילות הכלכלית, התעסוקה, איכות החיים והסביבה, התרבות והקהילה.
העירייה תמשיך ותקדם את התוכניות והפרוייקטים הגדולים עליהם היא אמונה, בין היתר:
  • המשך פיתוח באר שבע לצד התחדשות השכונות הוותיקות ומרכז העיר
  • קידום ביצוע פרוייקטים רבים: בתחומי התשתיות, התחבורה, הפארקים והגנים הציבוריים בשכונות הוותיקות והחדשות כאחד
  • השלמת יישום השלבים שכבר שווקו במסגרת הסכם הגג
  • המשך פיתוח ואכלוס השכונות החדשות והשירותים לתושב בכללן גם שכונת 'רקפות' בצפון העיר
  • פיתוח וקידום מוקדי תעסוקה מתקדמים לרבות הגדלת אזורי התעשייה, זאת לצד חיזוק עסקים מקומיים
  • המשך פיתוח פארק ההייטק ורובע החדשנות
  • היערכות לקליטת מערך התקשוב של צה"ל שהסנונית הראשונה שלו כבר הגיעה
  • המשך שדרוג ופיתוח העיר העתיקה, השוק העירוני, פיתוח תחום התחדשות עירונית וכמובן קידום הפרויקטים המטרופולינים הלאומיים

"קמנו למציאות אחרת"


ראש העירייה רוביק דנילוביץ' אמר בעקבות אישור התקציב: "ב- 15 השנים האחרונות הובלנו את העיר באר שבע לתנופת פיתוח חסרת תקדים, הודות לפרויקטים, תוכניות והישגים, שהפכו את באר שבע למטרופולין איכותי במדינת ישראל.
"תקציב 2024 היה אמור להמשיך את תנופת הפיתוח של העיר באר שבע, תוך קידום כל הפרויקטים והתוכניות, שהביאו את העיר למקום בו נמצאת היום. עיריית באר שבע הובילה יישום תוכנית אסטרטגית מקיפה לשנת 2030 והייתה בעיצומו של מהלך עם ממשלת ישראל לגיבוש הצעת החלטה לעיר באר שבע, שתעניק לעיר את התקציבים והמשאבים הדרושים להתמודדות מול האתגרים ולהמשך פיתוח העיר.
"ב-7 באוקטובר קמנו כולנו למציאות אחרת. הטבח הנורא ובעקבותיו המלחמה בעזה, המצב הביטחוני בצפון ובאיו"ש שינו את שגרת חיינו. העיר באר שבע עודנה מתאבלת על הנרצחים והנופלים, מתפללת להחלמתם של הפצועים ומייחלת לשובם של החטופות והחטופים לביתם במהרה".
דנילוביץ' הדגיש כי "למציאות הביטחונית הקשה השלכות גם על כלכלת העיר והעירייה. במסגרתה אנו נדרשים לשמור על תקציב מאוזן ואחראי, לצד המחויבות שלנו לשמור על הישגי העיר ועל הצמיחה וההתפתחות של באר שבע, שהשגנו בעבודה קשה, יחד עם ממשלות ישראל ושותפים רבים וטובים.
"בימים אלה חידשנו את מאמצינו מול ממשלת ישראל לגיבוש הצעת החלטה לעיר באר שבע, לרתימת משרדי הממשלה להעמדת המשאבים הדרושים לחיזוק וביסוס העיר. על אף האתגרים, תקציב 2024 גובש בהתאם לעקרונות התוכנית האסטרטגית באר שבע 2030.
"נמשיך לחזק את מערכת החינוך העירונית, להביאה להישגים חדשים, תוך עידוד ערכי התנדבות וחברות. נפעל גם לחיזוק הקהילות בעיר ונמשיך לפתח ולהפעיל את השירותים החברתיים והרווחתיים. יחד עם החברות העירוניות, נמשיך לחזק את הקהילות המגוונות הפועלות בעיר ונייצר להם מרחבי פעילות מתאימים, פארקים וגנים ציבוריים, מרכזים קהילתיים ומוסדות ציבור בכל רחבי העיר, בשכונות הוותיקות ובשכונות החדשות.

קראו גם:

"המלחמה המתמשכת ברצועת עזה גרמה לנזקים חמורים גם למגזר העסקי. אחת המשימות החשובות שלנו לשנה הקרובה היא עידוד הפעילות הכלכלית בעיר. תקציב 2024 ותוכניות העבודה לשנה הקרובה יתמקדו גם בנושא זה, לרבות התחדשות והרחבת אזורי התעשייה, משיכת מפעלים חדשים, חיזוק מרכזים שכונתיים, ליווי והסרת חסמים לעסקים, חידוש השוק העירוני וסיוע לעסקים קטנים ובינוניים".
לדבריו, "הקמת המפעל הבינלאומי החדש של התעשייה האווירית בימים אלה היא דוגמה חיה למאמץ שלנו להביא מנועי צמיחה ועוגני תעסוקה לעיר באר שבע".