9 צפייה בגלריה
ילדים צופים בסרט בקולנוע. אילוסטרציה: שאטרסטוק
ילדים צופים בסרט בקולנוע. אילוסטרציה: שאטרסטוק
ילדים צופים בסרט בקולנוע. אילוסטרציה: שאטרסטוק
המסך עולה שוב. שמונה שנים בדיוק לאחר שירד המסך על קומפלקס בתי הקולנוע "רב חן" בקניון הנגב (עזריאלי) בבאר שבע, נודע השבוע שבקניון הבאר שבעי יוקם מתחם בתי קולנוע חדש שייפתח בעוד כשנתיים.
באחרונה נחתם הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי בין קניון עזריאלי הנגב לבין חברת 'אלקו מדיה', שהוא למעשה הסכם שכירות לתקופה של עשר שנים להקמת מתחם בית קולנוע ייחודי בקניון. בית הקולנוע החדש יתפרס על שטח של כ־3,000 מ"ר וההשקעה בהקמתו נאמדת בעשרות מיליוני שקלים.
בקניון הנגב ציינו השבוע שבית הקולנוע החדש לא ייבנה על חשבון שטחים קיימים בקניון והוא ימוקם מעל חניית הסופר פארם. המתחם צפוי להתחיל להיבנות בשנת 2020 ופתיחתו לקהל הרחב צפויה במהלך שנת 2021.
על פי ההסכם שנחתם, הקומפלקס יכלול 12 אולמות קולנוע שיצוידו בטכנולוגיית הקרנה ומסכים מתקדמים, בכורסאות נוחות ובשורות מרווחות שייאפשרו מקום לרגליים. נוסף על אולמות הקולנוע יפעל במקום גם מתחם לאירועים עסקיים, כנסים, אירועי בוטיק, אירועים פרטיים וימי הולדת.
חוויית בילוי כידוע, פעל בתחומי קניון הנגב בעבר קומפלקס בתי הקולנוע 'רב חן' שהיה ממוקם בקומת הקרקע של הקניון, ששימשה גם מתחם אוכל ומסעדות מזון מהיר. בחודש מרץ 2010 נסגר בית הקולנוע וכיום מאוכלסת קומת הקרקע בחנות האופנה 'אורבניקה'. אז מדוע הוחלט להחזיר את בתי הקולנוע לקניון לאחר שבעבר מתחם דומה נסגר?
9 צפייה בגלריה
קניון הנגב 2009. צילום: הרצל יוסף
קניון הנגב 2009. צילום: הרצל יוסף
קניון הנגב 2009. צילום: הרצל יוסף
9 צפייה בגלריה
קניון הנגב 2019. הדמיה: יח"צ קניוני עזריאלי
קניון הנגב 2019. הדמיה: יח"צ קניוני עזריאלי
קניון הנגב 2019. הדמיה: יח"צ קניוני עזריאלי
"בשנים האחרונות קניון עזריאלי החל בשיפוץ וחידוש הקניון, ובמקביל לכך קיים שינוי בתמהיל החנויות", אומר השבוע מנכ"ל הקניון, שחר טביב, ל"ידיעות הנגב". "נפתחו חנויות חדשות, מותגים ישראלים לצד מותגים בינלאומיים כמו זארה, פול אנד בר, קסטרו, רנואר, מיניסו, חדר כושר ספייס פיקס, תמנון, ועוד".
"עם זאת, הקניון צפוי להחזיר את בית הקולנוע כקומפלקס חדשני שיכלול 12 אולמות על שטח של כ־3,000 מ"ר שיתווסף לקניון. הקניון פועל ויוזם כל העת להביא משב רוח רענן ללקוחותיו כמו המהלך הזה אשר יעצים את חוויית הבילוי לכל המשפחה כתוספת למגוון העכשווי הקיים".
בעיר פועל מתחם בתי הקולנוע 'יס פלאנט' ובשנה הקרובה צפוי להיפתח מתחם 'סינמה סיטי'. יש בכלל הצדקה וכדאיות כלכלית למתחם החדש? "קניון עזריאלי הנגב ממוקם במקום אסטרטגי בעיר, צמוד לתחנת הרכבת ולתחנה המרכזית ויש אליו נגישות מכל מקום בעיר ואפילו מחוץ לבאר שבע. בהתאם לכך אנחנו מאמינים שהקומפלקס החדש והחווייתי יספק מענה ובילוי איכותי לבאי הקניון. אנחנו סמוכים ובטוחים שהפרויקט החדש יעניק בעיקר חוויה איכותית בעיר ויישמש מרכז הבילוי והפנאי המוביל בעיר".
מרימים את הכפפה קבוצת 'אלקו מדיה' בניהול של אייל מור, שתקים ותפעיל את מתחם בתי הקולנוע החדש בקניון הנגב, מחזיקה כיום ב־25% מענף בתי הקולנוע בישראל. הקבוצה מפעילה באמצעות 'אלקו סינמה' את רשת בתי קולנוע שמותגה לאחרונה בשם 'הוט סינמה', פועל יוצא של שיתוף פעולה בין "אלקו מדיה" לחברת הוט. בבעלות החברה 11 מתחמי בתי קולנוע ברחבי הארץ הכוללים יותר מ־100 אולמות.
9 צפייה בגלריה
קניון הנגב עזריאלי. צילום: הרצל יוסף
קניון הנגב עזריאלי. צילום: הרצל יוסף
קניון הנגב עזריאלי. צילום: הרצל יוסף
9 צפייה בגלריה
שחר טביב. צילום: הרצל יוסף
שחר טביב. צילום: הרצל יוסף
שחר טביב. צילום: הרצל יוסף
בחודש ספטמבר 2017 רכשה חברת 'אלקו' שבבעלות משפחת זלקינד את רשת בתי הקולנוע 'גלובוס מקס' תמורת 144 מיליון שקל לאחר שהרשת נכנסה להקפאת הליכים.
כזכור, רשת 'גלובוס מקס' הקימה בשנת 2008 את קומפלקס בתי הקולנוע במתחם מבנה (וואן פלאז'ה לשעבר) הכולל 12 אולמות והיא היתה הראשונה להקים בבאר שבע מתחם מסוג זה. במשך כמה שנים היתה לרשת בלעדיות בענף הקולנוע בבירת הנגב, לאחר שבמהלך השנים נסגרו עיקר בגלל מיעוט צופים בתי הקולנוע שפעלו בקניון הנגב, קניון שאול המלך וקניון אביה.
"באר שבע היא בירת הנגב ומדי יום מגיעים לעיר אלפי תושבי האזור על מנת לעבוד בה ולבלות בה", אומר מנכ"ל קבוצת 'אלקו מדיה', אייל מור. "חברת אלקו מדיה רואה חשיבות אסטרטגית באפשרות להציע חוויית קולנוע איכותית קרובה למקום המגורים ובתוך מרכזי קניות, בילוי ופנאי".
מדוע החליטה החברה לבנות את המתחם בתי הקולנוע בקניון הנגב? הרי בעיר פועל כבר מתחם 'יס פלאנט' ובקרוב ייכנס עוד שחקן לזירה בדמות 'סינמה סיטי'. "באר שבע היא עיר שמתפתחת בקצב מהיר. האוכלוסייה בה גדלה ומגוונת ויש ביקוש למקומות בילוי נוספים, במיוחד בתוך מתחמי הקניות והבילוי. אנחנו שמחים על כך ומרימים את הכפפה. הכוונה היא שמתחם הקולנוע החדש ישמש לא רק בית קולנוע, אלא גם מרכז שניתן לקיים בו אירועים וכנסים במרכז העיר".
בעבר פעל בקניון עזריאלי בבאר שבע בית קולנוע והוא נסגר לפני כמה שנים. האם אנשים חזרו לראות סרטים מחוץ לבית? "בשנים האחרונות קיימת פריחה מחודשת של הקולנוע ויחד עם זאת הבנה של מפעילי בתי הקולנוע שהם יכולים לשמש לאירועים נוספים. הקניונים בעצמם מדווחים על הצורך בפעילות פנאי ובידור משלימה בחוויה, ולכן נוצרה הזדמנות. מעבר לכך, באר שבע היא בירת הדרום ואנשים מכל רחבי האזור מגיעים על מנת לבלות זמן בעיר".
9 צפייה בגלריה
אייל מור. צילום: אלדד רפאלי (גיליון 22.02.19)
אייל מור. צילום: אלדד רפאלי (גיליון 22.02.19)
אייל מור. צילום: אלדד רפאלי (גיליון 22.02.19)
ל"ידיעות הנגב" נודע שחברת 'אלקו מדיה', המפעילה כיום את מתחם בתי הקולנוע במרכז הקניות 'מבנה', מתכננת לסגור אותו עם פתיחת בית הקולנוע החדש בקניון הנגב. "החברה מתכננת להפעיל רק מתחם אחד בבאר שבע שימוקם בקניון עזריאלי", נמסר מ'אלקו מדיה'.
9 צפייה בגלריה
מתחם קולנוע גלובוס מקס בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
מתחם קולנוע גלובוס מקס בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
מתחם קולנוע גלובוס מקס בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
מתחרים על הצופים מתחם בתי הקולנוע החדש בקניון הנגב עזריאלי יגדיל את היצע בתי הקולנוע בבירת הנגב והוא יפעל נוסף על מתחם 'יס פלאנט' שנפתח לפני כשלוש שנים ולמתחם 'סינמה סיטי' הצפוי להיפתח במהלך השנה הקרובה.
מתחם 'יס פלאנט' שהקימה חברת ישפרו בהשקעה של כ־450 מיליון שקל משתרע על שטח של כ־63 אלף מ"ר באזור קריית יהודית והוא כולל לא רק אולמות קולנוע אלא גם מתחמי אופנה, קולינריה, קניות ובילוי. מתחם הקולנוע עצמו משתרע על שטח של כ־8,000 מ"ר. את מתחם הקולנוע ב'יס פלאנט' הקימה קבוצת 'תיאטראות ישראל' שהשקיעה בפרויקט כ־70 מיליון שקל והוא כולל 18 אולמות ובהם אולם ה'איימקס' הדיגיטלי הגדול בארץ.
בפתיחת מתחם 'יס פלאנט' לפני כשלוש שנים ציין מנכ"ל קבוצת 'תיאטראות ישראל', מוקי גרידינגר, "בשנים האחרונות באר שבע הינה אחת הערים הצומחות בישראל וראשיה משקיעים משאבים רבים בפיתוח תשתיות, מרכזי צריכה נוחים ומרכזים תרבותיים וחינוכיים ועוד לא נאמרה המילה האחרונה. אנו מאמינים שבבאר־שבע ישנו פוטנציאל עצום של אוכלוסייה דינמית וצעירה ובה אלפי סטודנטים. כל אלה בוודאי יוכלו ליהנות ממרכז תרבותי ובידורי כמו יס פלאנט".
ב'יס פלאנט' נמנעו השבוע מלהתייחס לכניסה הצפויה של השחקן החדש לזירת בתי הקולנוע בבאר שבע.
הפתיחה בקרוב עוד שחקן בזירה הוא פרויקט 'סינמה סיטי' ההולך ונבנה בדרך דוד חכם, לא הרחק מהשוק העירוני וממתחם התחנה המרכזית. כעשר שנים היה הפרויקט בשלבי תכנון ובנייתו התעכבה מכל מיני סיבות. המתחם אושר עוד בשנת 2007 בוועדה המחוזית, אבל היתר הבנייה הסופי התקבל רק שבע שנים מאוחר יותר.
לפי התוכנית המקורית הפרויקט היה לכלול בתי קולנוע, שוק וקניון, אבל בעקבות דרישת עיריית באר שבע שלא להפוך את המקום לעוד מרכז קניות, שונתה התוכנית לפני כשנתיים, ובמקום השוק שתוכנן הוחלט להקים אולמות כנסים ומופעים ושטחים לטובת ירידים ותערוכות.
את המתחם, הצפוי להיפתח במהלך השנה הקרובה, מקימה חברת 'י.ח. דמרי' בשיתוף חברת 'סינמה סיטי' והוא כולל כ־20 אולמות קולנוע. כמו כן יכלול המתחם גם אולם מופעים של 'זאפה', מסעדות, בתי קפה ובית מלון. ההשקעה בהקמת הפרויקט נאמדת בכ־300 מיליון שקל. הצופים באולמות הקולנוע במתחם החדש ייהנו ממקרני לייזר חדשניים, מתחם וי.איי.פי ומסכי לד.
סמיכותו של מתחם 'סינמה סיטי' למתחרה 'יס פלאנט' תיצור מן הסתם תחרות על כיסו של הצופה המקומי, מה גם שמתחם בתי הקולנוע החדש שעומד להיבנות בקניון הנגב ממוקם לא הרחק משם. האם התחרות הזו עומדת לנגד עיניהם של יזמי הפרויקט? מחברת 'סינמה סיטי' נמסר כי "לא נתייחס לגבי כדאיות כלכלית ותוכניות של שחקנים אחרים".
9 צפייה בגלריה
מתחם קולנוע יס פלאנט בבאר שבכ. צילום: הרצל יוסף
מתחם קולנוע יס פלאנט בבאר שבכ. צילום: הרצל יוסף
מתחם קולנוע יס פלאנט בבאר שבכ. צילום: הרצל יוסף
9 צפייה בגלריה
מתחם קולנוע סינמה סיטי בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
מתחם קולנוע סינמה סיטי בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
מתחם קולנוע סינמה סיטי בבאר שבע. צילום: הרצל יוסף
צופים פחות כשמדברים על כדאיות כלכלית ועל הצדקה להקים עוד מתחם בתי קולנוע בבאר שבע, יש לציין שבשנה שחלפה נרשמה ירידה בשיעור של כ־17% במכירת הכרטיסים בבתי הקולנוע בבירת הנגב.
מנתוני התאחדות בעלי בתי הקולנוע בישראל שהגיעו לידי "ידיעות הנגב" עולה שבשנת 2018 נמכרו בבתי הקולנוע בבאר שבע כ־750 אלף כרטיסים, בעוד ששנה קודם לכן נמכרו בעיר כ־900 אלף כרטיסים.
"היתה מגמה של ירידה במכירת כרטיסים לבתי הקולנוע בבאר שבע", מציין בשיחה ל"ידיעות הנגב" מנכ"ל התאחדות ענף הקולנוע בישראל, דני כפרי, "כשהדבר מוסבר בשידורי המונדיאל בפריים טיים וגם בירידה בשיעור הצופים בסרטים ישראליים. זה מה שהשפיע על הנתונים הללו".
ריבוי מתחמי בתי קולנוע בבאר שבע לא צפוי להשפיע על הרגלי הצריכה של הצופים? "בראשון לציון למשל פועלים גם 'סינמה סיטי' וגם 'יס פלאנט' וזה לא פגע באף אחד משני המתחמים, אפילו נרשם גידול משמעותי במספר הצופים. אני מקווה שלא תהיה פגיעה בענף עם פתיחת מתחם בתי הקולנוע בקניון הנגב ושיירשם גידול במספר הצופים. אני מקווה שהמציאות שבראשון לציון תהיה גם בבאר שבע ושיירשם גידול משמעותי במכירת הכרטיסים".
"השילוב המנצח", מציין כפרי, "הוא סרטים טובים ובתי קולנוע שמאפשרים לצופה חוויה קולנועית".