חודש בדיוק עבר מאז שיוסי אבוקסיס מונה לתפקיד המאמן של הפועל באר שבע והחליף אחרי ארבע עונות וחצי את ברק בכר על הקווים ב'טוטו-טרנר'. הכניסה של אבוקסיס לתפקיד לוותה בלא מעט לחץ וחוסר ודאות, בעיקר בכל נושא נסיבות העזיבה של בכר.
אבוקסיס מצד שני, ויתר על משרה בבני יהודה, קבוצה שהיתה במשבר מקצועי משלה בעת שבה המאמן קיבל את אור ירוק מהבעלים, ברק אברמוב, לצאת לדרך חדשה. מאז, באופן די נדיר, שתי הקבוצות נמצאות בסוג של קו עליה.
יוסי אבוקסיס. צילום: אוהד צויגנברג יוסי אבוקסיס. צילום: אוהד צויגנברג
יוסי אבוקסיס. צילום: אוהד צויגנברג
(יוסי אבוקסיס. צילום: אוהד צויגנברג )
הפסד להפועל רעננה, ניצחון נגד הפועל חיפה ושלוש תוצאות תיקו, (נגד קריית שמונה, מכבי תל אביב ומכבי נתניה), ובסך הכל שש נקודות מתוך 15 אפשריות. זה מאזן הליגה של אבוקסיס שרשם גם ניצחון חשוב במסגרת גביע המדינה נגד מכבי נתניה ועלה לסיבוב הבא.
לעומת המחזורים האחרונים עם בכר, לפחות בכל מה שקשור לאחוזי הצלחה, אבוקסיס אולי לא מציג מספרים טובים יותר מקודמו אך משום מה, התחושה הרווחת היא שאלונה ברקת פגעה בול עם מינויו של אבוקסיס בשלב הזה. אחרי חודש בתפקיד זה הזמן לבחון את ההשתלבות של המאמן בבירת הנגב.
בשלב הזה של העונה ובמצב שבו היתה שרויה הקבוצה אחרי שרשרת תוצאות מאכזבות והפסדי בית כואבים, כל דבר למעט המשך המגמה השלילית נחשב להצלחה. ההחלטה של ברקת הצליחה לבלום את המגמה הזאת ונראה שאף העניקה לקבוצה רוח חדשה.
את ההשפעה של אבוקסיס ניתן לראות במספר פרמטרים. אפשר לקחת כדוגמה את הבלם הצעיר, עמית ביטון שאיבד את הביטחון אצל בכר ואילו אבוקסיס, שאימן אותו בעונה החולפת בבני יהודה, הפך את הבלם לשחקן הרכב קבוע.
דוגמה מוצלחת עוד יותר יהיה הקשר, תומר יוספי שהתנדנד בחלון ההעברות בין שיפולי הספסל והשאלה ללאומית. במשחק נגד מכבי תל אביב, יוספי היה אחד השחקנים הטובים ובטח המשקיעים ביותר בהפועל באר שבע. "הוא יודע להרוויח שחקנים שכבר הוספדו", אומרים במערכת על המאמן.
אבוקסיס הוא באמת סוג של גורו בעניין הזה. "מה שהוא עשה עם יוספי במשחק האחרון נגד מכבי תל אביב היה פשוט מדהים", מפרגן השבוע איש מקצוע שמכיר היטב את המאמן של הפועל באר שבע. "זה שחקן שהיה כבר עם רגל וחצי מחוץ למועדון, מושאל לקבוצה אחרת ופתאום הוא נותן כזה משחק גדול מבחינתו".
במועדון מקווים שהמגמה החיובית של אבוקסיס תימשך. "יוסי מתאים מאוד להפועל באר שבע של היום, קבוצה ללא כוכבים וללא שאיפות אדירות להתחרות על תואר האליפות", סיפרו בקבוצה, "בבני יהודה הוא עשה קסמים עם שחקנים פחות מוכשרים והציפייה היא שהוא יצליח לשדרג גם את השחקנים של הפועל באר שבע ולהוציא מהם הרבה יותר".
סגנון המשחק השתנה
גם סגנון המשחק של הפועל באר שבע השתנה בצורה משמעותית מהקדנציה של בכר שבעידן השליטה הטוטלית של האדומים בליגה היה איש של התקפה יצירתית. כמעט הרפתקן שלא יהסס להמר עם חילוף התקפי גם אם קיים סיכון שההגנה תיפגע.
זה עבד היטב בעיקר בתקופה בה הקבוצה החזיקה בסגל כמה שחקנים שהיו מעל הליגה. כשבכר איבד את הכלים המתאימים לסגנון משחק כזה, גם התוצאות התאזנו עם המציאות. המטרה הראשונית של אבוקסיס היא אפס ספיגות. משחק ההתקפה של הקבוצה אמור לבוא לידי ביטוי במתפרצות והתקפות מעבר מהירות האהובות כל כך על המאמן.
אבוקסיס הצליח אמנם לייצב את ההגנה הרעועה של האדומים אך משחק ההתקפה של הקבוצה נראה שבלוני וחסר מעוף מחשבתי, גם בגלל היעדר כלים מתאימים על הדשא. מה שכן, אין ספק שהחושים של אבוקסיס מחודדים. הוא יודע לקרוא מצבים ולהגיב עליהם באופן מתאים. הוא מנהל משחק טוב גם כי הוא חי ונושם את המשחק.
בגביע נגד מכבי נתניה ניב זריהן וחנן ממן המחליפים ניצחו עבורו את ההתמודדות. במפגש הביתי מול הפועל חיפה הוא שלף את רמזי ספורי שכבש והביא שלוש נקודות. בתיקו האחרון מול מכבי תל אביב אבוקסיס הבריק שוב עם החילוף של זריהן וביצע שינוי הטקטי לפיו ג'ימי מרין שנכנס במקומו של נייג'ל האסלביינק הצליח לעצור את הפריצות של ג'ראלדש שהביך את ההגנה שוב ושוב.
ניב זריהן (משמאל) מול חן עזרא. החילופים של אבוקסיס עשו את העבודה. צילום: אורן אהרוני ניב זריהן (משמאל) מול חן עזרא. החילופים של אבוקסיס עשו את העבודה. צילום: אורן אהרוני
ניב זריהן (משמאל) מול חן עזרא. החילופים של אבוקסיס עשו את העבודה. צילום: אורן אהרוני
(ניב זריהן (משמאל) מול חן עזרא. החילופים של אבוקסיס עשו את העבודה. צילום: אורן אהרוני )
"הטמפרמנט של יוסי יותר חם וזה ברור לעין", אומר השבוע שחקן בקבוצה. "ברק היה נוהג לעמוד בצד ולהביט על האימון, לאסוף מידע ונתונים ואז לנתח אותם לעומק. יוסי עוצר את האימון כל כמה דקות כדי להסביר מה צריך לעשות נכון ומה הוא מבקש לעשות. הוא מעורב מאוד כל העת. הוא ממש חי את הכדורגל בקטע הזה".
ואיך בא לידי ביטוי היחסים שלו עם השחקנים?
"היחסים שלו עם השחקנים שונים. זה לא נאמר ממקום רע או כדי להעביר ביקורת על ברק, זה עניין של אופי. יוסי נוח לו להיות ''אחד מהחבר'ה'' כל עוד השחקנים עושים ומבצעים את ההוראות שלו. כשהוא עצבני אתה מרגיש את זה מיד וזה גם הבדל חד מאוד מהתקופה של בכר שהיה סוג של ''אייסמן'' בכל סיטואציה ושמר על פאסון וקור רוח בכל מצב. אתה רואה אותו דרוך יותר ועצבני יותר. צריך לתת לו ספייס ברגעים האלה. הוא אוהב את הרגעים שלו לבד במחצית ללא אף אחד סביבו".
הופתע מכמות העובדים
אחד החששות שהעלו לא מעט אוהדים היתה מידת התאמתו של אבוקסיס לגודלה של הפועל באר שבע, לשאיפות המקצועיות שלה ובכלל לרוח המועדון. חודש אחרי אפשר לומר בביטחון רב שאבוקסיס טאטא את נושא ההתאקלמות הצידה ודי בקלילות ולא רק השחקנים חווים את השינוי באווירה במועדון.
גם בקומת ההנהלה והלוגיסטיקה נושבות רוחות חדשות. "יוסי באמת היה בהלם מהגודל של הפועל באר שבע", מעיד אחד מעובדי המועדון ומספר אנקדוטה ששופכת מעט אור על השעות הראשונות של המאמן במועדון. "בדיוק כשהוא הגיע בפעם הראשונה לבית האדום, כל העובדים התכנסו להרים כוסית לכבוד יום ההולדת של אחד מעובדי השיווק. הוא פתח את הדלת והיה אפשר לראות שהוא בהלם ממספר העובדים שהיו באותו זמן במתחם".
"וואו", אמר אבוקסיס לדבריו של אחד הנוכחים באותה עת במתחם. "הוא לא האמין שיש להפועל באר שבע מערכת כל כך גדולה ורחבה", הוסיף אותו גורם. אחרי שהוצגו כל בעלי התפקידים והוסברו לו הסמכויות של כל אחד מהם, אבוקסיס סיכם. "בבני יהודה רק שלושה אנשים עושים את כל העבודה הזאת".
לאחר מכן, המאמן הטרי של הפועל באר שבע הובל לחדרו שם התארגן לאימון הבכורה שלו לא לפני שסידר את חפציו האישיים וערך שיחות היכרות קצרות עם אנשי הצוות החדשים שלו. למחרת אבוקסיס התייצב במועדון בשעת בוקר מוקדמת.
ברק בכר. צילום: הרצל יוסףברק בכר. צילום: הרצל יוסף
ברק בכר. צילום: הרצל יוסף
(ברק בכר. צילום: הרצל יוסף)
בהפועל באר שבע מספרים שאת יום העבודה שלו במועדון, אבוקסיס נוהג להתחיל מוקדם מאוד, אחרי נסיעה לא קצרה ממרכז הארץ. "באופן כללי הוא מגיע משמעותית יותר מוקדם מכל השחקנים כדי לשבת עם הצוות וכדי להכין את האימון".
התרשם מהמתקנים
מעבר לעבודה עם הבוגרים, מה שתפס במיוחד את עינו של אבוקסיס בימיו הראשונים בהפועל באר שבע היו המתקנים בהם משתמשות קבוצות מחלקת הנוער של המועדון. באחד הימים הראשונים שלו כמאמן הקבוצה, אבוקסיס התרשם עמוקות ממספר המגרשים ומכמות הילדים שמשחקים עליהם מדי יום.
"לאורך השנים נהוג אצלנו להתלונן על כך שאין מתקנים ואין מגרשים לכולם", אמרו בהפועל באר שבע. "לעומת זאת, רוב אנשי הכדורגל שמגיעים לכאן מחוץ לעיר וגם יוסי, מתרשמים מאוד מהתנאים המצוינים שיש לילדים כאן".
אבוקסיס התעניין בפרויקט שיתוף הפעולה בין באר שבע לבין אתלטיקו מדריד ושאל לא מעט שאלות גם על קבוצת הנוער עצמה. במועדון מקווים כי הרזומה של אבוקסיס ובו יש לא מעט סיפורי הצלחה של טיפוח כישרונות צעירים, בשילוב עם המחלקה הצעירה של הפועל באר שבע, יניב תוצאות כבר בעונה הקרובה.
"אני חייב להודות שאלונה ברקת עשתה את הבחירה הכי טובה והכי נכונה כשמינתה את יוסי אבוקסיס לתפקיד המאמן", סיפר פרשן הכדורגל אורי אוזן. "אישית, אני לא בטוח שבכר היה הבעיה אבל אם כבר מחליטים להחליף מאמן מעולה בסדר גודל של בכר אז אבוקסיס זאת בחירה טובה".
אפשר להגדיר את החודש שלו כמוצלח?
"כבר בחודש הראשון יוסי ניפץ את כל ההערכות שטענו שלא בטוח שהוא יתאקלם במועדון גדול ואיך יעמוד בלחץ של קהל גדול. איך בכלל אפשר היה לחשוב ששחקן עבר שהיה כוכב בקבוצות גדולות שזכה בכל התארים, שחקן הרכב בנבחרת ישראל, לא יצליח לעמוד בלחץ? המבחן הגדול של יוסי בבאר שבע יהיה בכלל בעונה הבאה. מהעונה הזאת הוא חייב להוציא את המקסימום ולנסות להבין מי ימשיך איתו בעונה הבאה".
מאמן ופרשן, זאביק זלצר טוען כי אבוקסיס עצר את הסחף השלילי של הקבוצה. "מבחינתי הוא עבר את המבחן הראשון שלו", קובע זלצר. "מבלי חלילה לפגוע בבכר, במשחקים האחרונים שלו ראיתי שברק כבר לא מצליח להשפיע על השחקנים. הוא צעק לעברם הוראות אבל זה לא בא לידי ביטוי במגרש".
ואיך זה בא לידי ביטוי אצל יוסי?
"אצל יוסי אתה רואה שכשהוא צועק מסתכלים לכיוון שלו ומאוד מתייחסים. אני עוקב אחרי הפועל באר שבע. זאת לא קבוצה שמשחקת כדורגל טוב יותר אבל לעומת התקופה האחרונה של בכר, זאת באר שבע שלא מוותרת. סף השבירה שלה גבוה הרבה יותר ואני זוקף את כל הקרדיט על כך לאבוקסיס ואם הוא יצליח להביא השנה גם גביע או להגיע לאירופה, אז בהחלט הוא עשה את שלו העונה".
פתוח עם התקשורת
ביומיום אבוקסיס מנהל מערכת יחסים חמה וקרובה עם כמעט כל אנשי המועדון. חייבים להודות שהוא נכנס לתפקיד בסערה בתקופה לחוצה ומשברית ולכן לא היה לו יותר מדי ימי חסד. הפרסונה התקשורתית של אבוקסיס שונה כמעט במאה שמונים מעלות מזו של קודמו בתפקיד, ברק בכר ואי אפשר להתעלם מהשינוי החיובי באווירה במהלך מסיבות העיתונאים שעורך המועדון מדי שבוע.
יוסי אבוקסיס. הופתע מכמות האנשים שעובדים במועדון. צילום: ראובן שוורץיוסי אבוקסיס. הופתע מכמות האנשים שעובדים במועדון. צילום: ראובן שוורץ
יוסי אבוקסיס. הופתע מכמות האנשים שעובדים במועדון. צילום: ראובן שוורץ
(יוסי אבוקסיס. הופתע מכמות האנשים שעובדים במועדון. צילום: ראובן שוורץ)
"גם בעונות האליפות כמעט בכל מסיבות עיתונאים ברק היה משדר הכל חוץ מרצון להתראיין", חלק השבוע אחד העיתונאים שנוהג לפקוד באופן קבוע את האירועים התקשורתיים של המועדון. לא מפתיעה גם העובדה כי בכר שנהג להתכונן היטב לכל הופעה תקשורתית פומבית, שונה בפן הזה מאבוקסיס שמעדיף ''לזרום'' ולדבר יותר מהלב.
לא חייב להיות בעל תואר בתקשורת כדי להרגיש את רמת הפתיחות שמפגין אבוקסיס כלפי העיתונאים שמסקרים את הקבוצה לעומת התקופה של בכר. "לפעמים נדמה אפילו שיוסי פתוח מדי ומתייחס לפעולות ספציפיות של שחקנים ספציפיים בראיונות שלו במחצית או בסיום המשחק, מה שברק לא היה עושה. הוא אומר את כל מה שיש לו על הלב ללא חשש. ברק היה מודד כל מילה לפני שהיה אומר אותה בקול רם".
רבים דווקא אוהבים את הפתיחות של אבוקסיס שנראית כמי שמתאימה יותר לאופי של המועדון ואוהדיו. "יטעה מי שיחשוב שברק לא היה ער לסביבה שלו ושהוא איש ללא רגש", הדגישו בהפועל באר שבע בניסיון לרכך את התדמית שיצר לעצמו בכר. "הוא איש סופר רגיש ומודע לסביבתו. הוא היה מכין קפה למנקה שלנו במתחם בכל בוקר כשהיה מגיע. הוא שם לב לכל פרט ופרט. בדק, התעניין ושאל. הוא מביע את הרגשות שלו בצורה אחרת. ברק לא כל כך אהב את החלק התקשורתי בעבודה שלו אבל גם יוסי הוא לא איש שכל הזמן נמצא בכותרות או מדבר עם כל עיתונאי שמתקשר אליו. הוא לא אוהב חשיפה ומעדיף שהמשפחה שלו תישאר מחוץ לפוקוס של התקשורת. הוא מבין שתהיה שקיפות לגבי מה שקורה בקבוצה וזה ההבדל בינו לבין ברק".