איבוד עשתונות טוטאלי. אי אפשר להסביר אחרת את ההחלטה הנמהרת של חנן ממן שעלתה לו בכרטיס אדום בשלב מאוד קריטי, במשחק הגומלין נגד פיינורד ההולנדית במסגרת שלב הפלייאוף של הליגה האירופית.
בדקה הארבעים, דווקא בשלב בו האדומים הציגו משחק טוב בניסיון למחוק את הפיגור הגדול מהמפגש הראשון על אדמת הולנד, בדיוק אז, ברגע קריטי כל כך, ממן לא הצליח להשתלט על הרגש ועל העצבים שתפסו אותו באותן שניות.
חנן ממן חוגג. ימשיך את היכולת הטובה במשחקים הקרובים? צילום: הרצל יוסףחנן ממן חוגג. ימשיך את היכולת הטובה במשחקים הקרובים? צילום: הרצל יוסף
חנן ממן חוגג. ימשיך את היכולת הטובה במשחקים הקרובים? צילום: הרצל יוסף
(חנן ממן חוגג. ימשיך את היכולת הטובה במשחקים הקרובים? צילום: הרצל יוסף)
רגליו הסתבכו באלה של שחקן הולנדי וממן כמעט ומעד. במקום להתרכז במשחק ההגנה ובכדור שנמצא על סף רחבת השוער, ממן הסתובב ואחרי שהתקרב בצורה מאיימת לעבר היריב, גם דחף אותו עם החזה. אדום ישיר.
במחצית השנייה, בעשרה שחקנים בפיגור מנטלי ולמרות הדחיפה האדירה מהיציעים, הפועל באר שבע ספגה שלושה שערים נוספים מרגליהם של ההולנדים וסיימה את דרכה באירופה, רגע לפני כניסה לשלב הבתים של הליגה האירופית.
גם התקווה של ממן לפתוח את העונה השלישית שלו במדי הפועל באר שבע ברגל ימין, נפגעה בצורה אנושה. אחרי שהקשר שבסוף הקיץ החליף קידומת וחגג 30, פספס כמעט את כל שלב ההכנות עם הקבוצה בשל פציעה, כאבים והטיפול בה, והוא מצא את עצמו שוב על הספסל.
שחקנים חדשים שהגיעו לקבוצה תפסו את המקום של הקשר שכזכור הביא להפועל באר שבע אליפות שלישית ברציפות לארון התארים. ההרחקה נגד פיינורד פגעה מאוד בממן גם במישור היחסים עם אנשי המועדון והצוות המקצועי.
השחקן הושעה על ידי המאמן, ברק בכר, ממשחק ליגה וגם ספג קנס כספי של כמה אלפי שקלים בגלל ההתנהלות שלו שגרמה נזק גדול למועדון. "דברים כאלה לא קורים בכוונה", מסנגר על ממן, שחקן העבר, יוסי דורה, חברו מימי הפועל חיפה. "גם חנן יודע שהיתה שם טעות גדולה אבל מכאן ועד לזה שיש אכזבה גדולה ממנו ולכן הוא לא שיחק עד עכשיו המרחק עצום. אני לא חושב שמישהו בהפועל באר שבע עדיין כועס על חנן בגלל האדום ההוא".
אבל העובדות מדברות בעד עצמן. רק ביום ראשון האחרון, קצת יותר מחודשיים אחרי האדום ההוא, חנן ממן קיבל מקום בהרכב של ברק בכר מול מכבי נתניה והחזיר עם בישול נהדר לשער של נאור סבג ומשחק מצוין שהזכיר נשכחות מתקופות יפות יותר של ממן.
בסביבתו של ממן אמנם מותחים ביקורת מרומזת על ההחלטות שהתקבלו עד כה בעניינו של הקשר, אך יודעים לספר שהתקופה האחרונה לא היתה קלה עבור הקשר. "חנן הוא בן אדם מופנם אבל ברור שבתקופה האחרונה הוא הרגיש שהוא צריך לשחק", סיפרו השבוע מכריו של ממן ותיארו את מה שעבר עליו בחודשים האחרונים. "כשאתה מרגיש ככה וזה לא קורה אתה מתחיל להרגיש מתוסכל מכל הסיטואציה".
"לא עושה פרצופים"
חבריו של הקשר מדגישים כי גם אם ממן נמצא בהרכב או על הספסל, אף אחד לא יוכל לטעון כי הוא יוצר אווירה רעה בחדר ההלבשה. "אין אצל חנן את הדברים האלה", הם אומרים. "גם אם חנן לא משחק, הוא לא עושה פרצופים. יותר מכך, כשקוראים לו, הוא תמיד מגיע. עובדתית, כשהוא נכנס למשחק הוא לא מאכזב. בעונה הראשונה הוא הביא אליפות, בעונה השנייה הוא ישב חצי שנה על הספסל ואחרי חצי שנה שקראו לו הוא היה שם ונתן את שלו. קשה לראות סיבה שבגללה הוא לא שיחק עד עכשיו".
חנן ממן (במרכז) מול נתניה. פתח לראשונה העונה בליגה. צילום: עוז מועלםחנן ממן (במרכז) מול נתניה. פתח לראשונה העונה בליגה. צילום: עוז מועלם
חנן ממן (במרכז) מול נתניה. פתח לראשונה העונה בליגה. צילום: עוז מועלם
(חנן ממן (במרכז) מול נתניה. פתח לראשונה העונה בליגה. צילום: עוז מועלם)
בסיום המשחק מול נתניה, התראיין ממן לכלי התקשורת וסיפק ציטוט חד וברור שביטא היטב כנראה את מה שהתחולל בתוכו באותן דקות. "חיכיתי לזה המון", ענה הקשר המחויך. "השתדלתי להיות מוכן לרגע הזה ואני שמח שנראינו טוב והקבוצה ניצחה. אני אוהב את המועדון והקהל ואני תמיד פה בשבילו".
את המסר שלו לבכר ממן שמר לסוף. "כשאני משחק אני תמיד מציג יכולת גבוהה", הוא קבע. "אני אוהב להחזיר כשנותנים לי גב. מקווה שאפתח גם במשחק הבא, אבל אקבל כל החלטה".
במועדון אמנם עדיין לא הגיבו באופן רשמי בשום צורה לדבריו של הקשר אך הודו כי הופתעו מאוד. "זה היה מיותר ולא חכם", אמר גורם בהפועל באר שבע. "לא ברור למה שחקן שנתן משחק טוב ורוצה לחזור להיות שחקן הרכב בוחר להיכנס לפינות כאלה".
במהלך השבוע, בכר צפוי לקיים שיחה אישית בנושא עם ממן ו'יקרא לו לסדר'. עם זאת הערכות אומרות כי האמירה הזאת לא צפויה לפגוע במעמדו שנכבש מחדש כשהוא יקבל הזדמנות שווה להוכיח כי מקומו בהרכב נגד נס ציונה.
אמוציות אחרי משחק
"אני מכיר אותו כאדם כנה ואמיתי", התייחס יוסי דורה לדברים של חברו, "אם הוא אמר את מה שהוא אמר, הוא עומד מאחורי הדברים. לדעתי זה לא סיפור כל כך גדול. ברור שיש רצון לנפח יותר את הסיפור ממה שהוא בגלל הרייטינג וההד התקשורתי אבל אני מאמין שברק מספיק חכם כדי לטפל בסיפור הזה בצורה הראויה. אני לא מאמין שהוא תכנן להגיד את הדברים אני חושב שזה בא בסוג של אמוציות, ב'שלוף' ולא צריכים להתעכב על הסיפור הזה יותר מדי".
אחרי ההופעה הטובה שלו מול מכבי נתניה איך יהיה לזה המשך?
"מתחילת העונה הפועל באר שבע אולי מספקת תוצאות אבל לא מספקת כדורגל, לכן לדעתי היא חייבת שחקן עם האיכויות של חנן שגם בארבעים אחוזים מהיכולת שלו, היה משמעותי מאוד עבור הפועל באר שבע נגד נתניה. הוא הראה יכולת שאין לאף שחקן שם. הוא שחקן שחייב להיות על המגרש. הוא צריך לשפר את הכושר הגופני אבל מבחינת היכולת המקצועית הוא הכי טוב בעמדה הזאת".
אחרי שבעונה שעברה היו לא מעט דיבורים על כך שחנן יבקש לעזוב את המועדון, למה הוא לא עשה את זה?
"התשובה פשוטה מאוד. הוא אוהב את באר שבע ומאוד מחובר למועדון. את התואר היחידי שלו הוא לקח עם הפועל באר שבע וגם נבחר לשחקן העונה של מנהלת הליגה במדי הקבוצה הזאת. הוא רוצה לתת מעצמו עוד למועדון הזה. היו לו בקיץ הצעות רשמיות מהפועל תל אביב, מכבי חיפה ובית"ר ירושלים אבל חנן בחר להישאר בבאר שבע ואני חושב שבאופן מסוים צריכים להעריך את ההחלטה שלו והנחישות שלו להישאר ולהילחם על המקום שלו במועדון הזה".
ז'וסוואה פשקיירה. מגיע לעזור להתקפה של באר שבע
(ז'וסוואה פשקיירה. מגיע לעזור להתקפה של באר שבע)
"לטעמי מול נתניה ממן שידרג את משחק ההתקפה של באר שבע", אמר הפרשן אסף כהן, "הוא היה כל הזמן עם הראש למעלה, חושב התקפה, נמצא בסביבת הכדור ורוצה לקבל אותו לרגל כדי להיות מעורב בכמה שיותר מהלכים".
ישחק יחד עם ז'וסוואה?
למרות שהיה נראה לפרקים כי הצמד ממן וז'וסוואה מסוגלים לשחק ביחד, כהן מעריך שמערך עם שני הקשרים הללו יחד בהרכב יהיה הרפתקני מדי עבור בכר שינסה להסתדר רק עם אחד מהם על המגרש.
"על פניו נראה שממן וז'וסוואה 'חיים' על אותה משבצת", מפרשן כהן. "לכאורה אם ישחקו ביחד, אחד 'ידרוך' על השני בעמדה של עושה המשחק. אלה צרות של עשירים ואני תמיד אומר שלשחקנים טובים מוצאים את המקום בהרכב. זה לטיפול של ברק בכר. אם שניהם יהיו טובים, אני מאמין שהוא יימצא אתת הפתרון כדי לשלב את שניהם ביחד".
לדעתו של הפרשן החיפאי, אלי לוונטל, ממן משפיע יותר על המשחק מאשר הפורטוגלי. "אני מאמין שהוא (ממן) יתחיל עכשיו לשחק הרבה יותר ויראה את היכולת שלו", סבור לוונטל, "כשהוא ייכנס לעניינים, חנן גם יביא מספרים כי הוא שחקן של מספרים. מעבר לכך, חנן אחד השחקנים הישראלים הטובים בשנים האחרונות".
אתה חושב שבאר שבע מסוגלת לוותר עליו?
"אני לא חושב שברק, אלונה ואסי יוותרו עליו כי הם מבינים הכדורגל. הוא יכול לשחק גם במערך שלושה קשרים וגם כקשר אחורי אם יש בכך צורך טקטי. עם כל הכבוד לשחקנים הצעירים שהגיעו העונה להפועל באר שבע, חנן יכול למלא את המקום של כל שחקן קישור, גם אחורי. יש שם המון לחימה ומוטיבציה אבל אין שם מספיק כישרון לצאת ולהוציא את הקבוצה קדימה".