מרואן קבהא. צילום: עוז מועלםמרואן קבהא. צילום: עוז מועלם
מרואן קבהא. צילום: עוז מועלם
(מרואן קבהא. צילום: עוז מועלם)
את ה־25 בדצמבר 2018 אוהדי הפועל באר־שבע לא ירצו לזכור. האלופה בשלוש השנים האחרונות הגיעה לאצטדיון בנתניה במה שהיה נדמה כהזדמנות האחרונה שלה לשמור על סיכוי סביר להישאר בתמונת האליפות כשהתארחה אצל היריבה הגדולה שלה בשנים האחרונות, מכבי תל־אביב.
הקבוצה של ברק בכר חזרה הביתה כשהיא סופגת שלישייה כואבת בסוג של החלפת צלחת מטאפורי. המשחק הזה היה מתסכל במיוחד עבור מרואן קבהא שעד המשחק הזה מיעט לשחק בליגה, קיבל מקום בהרכב אבל טעות חמורה שלו אפשרה לצ'יקו אופואדו לכבוש את שער היתרון של הצהובים.
תקע יתד "הגעתי למשחק הזה בשיא המוטיבציה ובשיא המוכנות, ורציתי להוכיח שגם נגד קבוצה כמו מכבי תל־אביב אני יכול להוכיח את עצמי ולהראות שאני יכול להיות בהרכב", סיפר השבוע קבהא בראיון מיוחד ל"ידיעות הנגב", "אבל לצערי עשיתי טעות ואני לוקח אחריות מלאה על השער הזה".
אבל בזמן שחלק גדול מהספורטאים עלול להיכנס למרה שחורה אחרי טעות מהסוג הזה, דווקא המשחק הזה גרם לקבהא לפרוח. עד המפגש מול הצהובים היו לו 486 דקות ליגה בלבד ומאז הפך קבהא לשחקן הרכב קבוע עם 1,119 דקות בליגה.
"אני אף פעם לא מוותר", התייחס הקשר לשינוי המטאורי ביכולת שלו בחודשים האחרונים, "זה לא סוד שחדרה דיברה איתי בינואר לגבי השאלה, אבל ידעתי שאין מצב שזה יקרה כי אני הגעתי להפועל באר־שבע בשביל להצליח פה ולקחת תארים, ואני לא מוותר על החלום הזה".
איך הצלחת להתאושש מהטעות במשחק כזה חשוב? "אני אף פעם לא חושב על עצמי אלא קודם כל על טובת הקבוצה. הרגשתי לא טוב גם בגלל החברים שלי שרצו לחזור למסלול ולנצח את מכבי תל־אביב, וזו טעות שגמרה את המשחק והייתי חייב להחזיר להם".
"יומיים לאחר מכן רציתי לקבור את עצמי, אבל כל שחקן עושה טעות והגדולה היא לקחת את הטעות הזאת למשהו טוב ולהתחיל דרך חדשה. חשבתי שייקח לי יותר מדי זמן לחזור לעניינים, אבל במשחק הבא מול אשדוד אריק סאבו קיבל אדום, ומאז אני משחק קבוע בהרכב".
זו התקופה הכי טובה בקריירה שלך? "אלה שלושת החודשים הכי טובים שלי כי אני משחק בהרכב ולפני זה לא היה לי רצף משחקים כזה שהייתי יכול להראות מה אני שווה. בכל זאת, הגעתי לבאר־שבע מליגת האלופות והייתי בסגל של הנבחרת עם ארבע הופעות בהרכב הפותח והיו לי משחקים מצוינים בנבחרת, אז עשיתי משהו לפני שהגעתי לפה".
אז למה לא הצלחת לתקוע יתד מאז שהגעת לבאר־שבע בינואר שעבר? "הגעתי לקבוצה שרצה כבר שלוש שנים והיינו במאבק האליפות אז ברק (בכר - נ.ד.) בחר ללכת עם השחקנים שמכירים אחד את השני יותר ולא רצה לעשות יותר מדי שינויים. פתחתי השנה באירופה, אבל נפצעתי במשחק הראשון ולקח לי זמן לחזור. הגעתי מוכן לתחילת העונה מבחינה גופנית כי עבדתי מאוד קשה בקיץ, אבל הפציעה עצרה לי את ההתקדמות והמומנטום שהייתי בו ואני שמח שקיבלתי את ההזדמנויות".
לא נשברת בדרך? "מי שמכיר אותי יודע שהייתי שנתיים וחצי בחו"ל ושיחקתי בהרכב וזה מראה על מנטליות מאוד חזקה כי לא כל שחקן יכול להצליח במדינה אחרת ואני חזק בראש ולא נותן לשום דבר לשבור אותי. גם כשלא קיבלתי את ההזדמנויות שלי עבדתי חזק באימונים וידעתי שזה יגיע".
באיזה עמדה אתה מעדיף לשחק? בקישור או בהגנה? "אני מעדיף לשחק בקישור, אבל בכל תפקיד שהמאמן ישים אותי אני אשחק. אני אוהב יותר להיות מעורב במשחק, אבל הוכחתי גם שאני בלם טוב ואני יודע לשחק בתפקיד הזה".
מרואן קבהא מול טל בן חיים. הקשר רשם החמצה גדולה. צילום: הרצל יוסףמרואן קבהא מול טל בן חיים. הקשר רשם החמצה גדולה. צילום: הרצל יוסף
מרואן קבהא מול טל בן חיים. הקשר רשם החמצה גדולה. צילום: הרצל יוסף
(מרואן קבהא מול טל בן חיים. הקשר רשם החמצה גדולה. צילום: הרצל יוסף)
כבש את סלובניה אחרי שגדל במכבי פתח־תקווה שנתנה לו את הבמה בליגת העל, לפני שלוש שנים וחצי החליט קבהא לשנות אווירה בגיל 24 והצטרף למאריבור שהיא הקבוצה המעוטרת ביותר בכדורגל הסלובני שם חתם לשלוש שנים ותקע יתד בהרכב הפותח שלה.
רצה הגורל ומאריבור של קבהא עמדה בתחילת העונה שעברה בדרכה של הפועל באר שבע לשלב הבתים של ליגת האלופות. הקבוצה של ברק בכר ניצחה 1:2 במשחק הראשון ב'טוטו־טרנר', אבל הפסידה בגומלין 1:0 והודחה בשערי חוץ.
דווקא אחרי הופעות מכובדות בשלב הבתים של ליגת האלופות בבית שכלל את ליברפול, סביליה וספרטק מוסקבה, החליט קבהא בינואר של העונה שעברה לחזור לשחק בישראל. "חזרתי לארץ בגלל הילדה שלי", מספר קבהא בגלוי, "כי היה לי קשה לראות אותה כל הזמן לבד במדינה שאין בה גן באנגלית, והעדפתי את המשפחה על הקריירה האירופית שלי".
אתה עדיין בקשר עם האנשים במאריבור? "כן. עד היום אני בקשר טוב מאוד עם הצוות וההנהלה והם רוצים שאני אחזור לשם כי אני אוהב את העיר ואת המדינה. אחרי חצי שנה חזרתי לשם בקיץ כדי לראות את החברים ואת האוהדים כי לא הספקתי להיפרד מאף אחד, אז נפגשתי עם הקהל שם, ויש לי קשר מאוד מיוחד איתם".
כשהוא החליט לחזור לארץ ניהל קבהא משא ומתן עם שתי הגדולות של הכדורגל הישראלי בשנים האחרונות, הפועל באר־שבע ומכבי תל־אביב שנלחמו על שירותיו, והעדיף בסופו של דבר את ההצעה של אלונה ברקת על זו של מיץ' גולדהאר.
"הרגשתי את האנרגיות של 'טרנר' במשחק של מאריבור נגד הפועל באר־שבע", הדגיש קבהא, "ורציתי שיהיה לי קהל כזה שנותן אווירה מחשמלת כזאת. קיבלתי גם המון הודעות מאוהדים בבאר־שבע שרצו שאבוא לשחק וזה חימם לי את הלב, והבחירה בבאר־שבע היתה הטובה ביותר שעשיתי".
עוד לפני שבחר להגיע לבאר־שבע, פורסם ברשתות החברתיות שלט בניחוח גזעני שנקשר לאוהדי מכבי תל־אביב עם הכיתוב "לא רוצים את קבהא במכבי". מאוחר יותר התברר שלא היה מדובר בכתובת גרפיטי אלא בעיצוב מתוכנת ה'פוטושופ' שלא תואם את ההשקפה של מרבית האוהדים הצהובים.
אוהדי הפועל באר שבע, הרצל יוסףאוהדי הפועל באר שבע, הרצל יוסף
אוהדי הפועל באר שבע, הרצל יוסף
(אוהדי הפועל באר שבע, הרצל יוסף)
התמונה הזאת גרמה לך לא להצטרף למכבי תל־אביב? "זה בכלל לא היה שיקול כי אני לא נכנע לגזענות ולכל הדבר המגעיל הזה של גזענות והסתה. אנחנו חיים במדינה שיש בה ערבים ויהודים ויש בלגן מסביב. אנשים בחרו לקחת את התמונה למצב פוליטי וכולנו יודעים שפוליטיקה וספורט לא הולכים ביחד וזה דבר פסול בעיניי, ואני מקווה שאנשים יקחו אחריות".
אז אם אתה לא מערבב פוליטיקה וספורט, מה דעתך על ההחלטה של אלונה ברקת ללכת לפוליטיקה? "אני לא רוצה להיכנס לזה".
חדר הלבשה שמח למרות הניצחונות האחרונים, את עונת 2018/19 בהפועל באר־שבע לא יזכרו כאחת הטובות שלהם בשנים האחרונות. אחרי שלוש אליפויות, הקבוצה הבטיחה בקושי את המקום בפלייאוף העליון ותילחם על כרטיס לאירופה כשמאבק האליפות לא היה רלוונטי מבחינתה העונה.
"היו הרבה דברים בקיץ שפגעו במרקם החברתי", מנתח הקשר את הכישלון של באר־שבע העונה, "כל הדברים שקרו עם השוערים ושחקנים שבאו והלכו. כל פעם שמנו לעצמנו מטרות ופישלנו בהם גם באירופה, וזה נהיה כדור שלג כזה".
יכול להיות שמדובר בירידה טבעית? "תמיד השוו אותנו לקבוצה של שלוש השנים האחרונות, ואחרי שלוש שנים של אליפות תמיד יש ירידה. תראה את ריאל מדריד היום ובאיזה תקופה הם נמצאים, אבל הגדולה של הקבוצה היא לדעת לצאת מהמצב הזה. הפלייאוף היא התקופה הכי חשובה מבחינתנו, ואנחנו צריכים לעבוד ביחד ולהיות מאוחדים כדי להגיע לאירופה".
מדברים על זה שהיתה מתיחות בין שחקנים בחדר ההלבשה, זה נכון? "אני כבר שנה וחצי במועדון ודווקא אני שומע משחקנים ששיחקו בבאר־שבע בשנים האחרונות שבשנה האחרונה חדר ההלבשה יותר מחובר. יש לנו חדר הלבשה טוב ושמח ואנשים אוהבים אחד את השני".
"לפעמים שחקן מאוכזב שהוא לא משחק וזה טבעי וזה קורה בכל קבוצה, אבל זה לא משפיע עלינו. עפנו מאירופה מהר מדי והיו ציפיות גבוהות שלאט לאט ירדו לטמיון. בגלל חוסר ההצלחה השנה אז אומרים שזה בגלל חדר ההלבשה, וזה לא נכון".
ברק בכר. הקבוצה שלו עברה שבוע סוער. צילום: עוז מועלםברק בכר. הקבוצה שלו עברה שבוע סוער. צילום: עוז מועלם
ברק בכר. הקבוצה שלו עברה שבוע סוער. צילום: עוז מועלם
(ברק בכר. הקבוצה שלו עברה שבוע סוער. צילום: עוז מועלם)
אולי הנוכחות של שחקנים דוגמת מהראן ראדי חסרה לבאר־שבע? "מהראן עשה שש אליפויות והוא אישיות שקשה למצוא. התייעצתי איתו לפני שהגעתי לבאר־שבע והוא רצה אתגר אחר ורצה לשחק. הוא אוהב את המשחק והוא רוצה להשפיע ובחר בסכנין לא רק מבחינה מקצועית, אלא רצה שליחות וניסה לשנות דברים שם. לצערו זה פחות הלך".
התקופה הטובה לאחרונה נותנת אופטימיות לעתיד? "מי שרואה את הקבוצה מאז הניצחון על בית"ר ירושלים ראה קבוצה מאוחדת שעובדת ושחקנים נותנים את התחת אחד בשביל השני. אין פה הצלחה אישית, אלא הצלחה קבוצתית ואף פעם הצלחה אישית לא בונה הצלחה קבוצתית. הבנו את זה והיום אנחנו נראים כמו קבוצה אחת שעובדת ורוצה להצליח וזה הכי חשוב".
האירועים בסכנין לפני שבועיים סיימה הפועל באר־שבע בתיקו 0:0 בסכנין ולאחר המשחק אנשי הקבוצה הצפונית והאוהדים באו בטענות לחניכיו של ברק בכר, תוך שהם מזכירים את אותו משחק אליפות לפני שלוש שנים בו באר־שבע גברה על הקבוצה מהמגזר.
"המשחק הזה היה צומת דרכים מבחינתנו", אמר קבהא, "או שאנחנו רוצים להתקרב לעבר המטרה או שאנחנו מפסידים והמטרה מתרחקת. גם התנאים של המגרש הרסו לנו את התקופה הטובה, אבל הניצחון על נתניה היה באמת מתוק מול קבוצה מצוינת שעשתה חיים קשים לכל הקבוצות ואני שמח שבאנו ונתנו משחק לחימה גדול".
שיר צדק (מימין) ואורן ביטון מול מהראן ראדי. באר שבע רצתה להמשיך ברצף. צילום: נחום סגל
(שיר צדק (מימין) ואורן ביטון מול מהראן ראדי. באר שבע רצתה להמשיך ברצף. צילום: נחום סגל)
אתה מצליח בכלל להבין את הטענות של אנשי סכנין? "הפועל באר־שבע לא לקחה אליפות במשחק נגד סכנין. הקבוצה עשתה עונה מצוינת וניצחה הרבה מאוד משחקים. בכדורגל אין מקום לדברים כאלה ואני כשחקן מקצוען צריך לרצות לנצח בכל משחק. לא היו דיבורים של שחקני סכנין 'לתת את המשחק'. הם היו עצבניים ורצו לנצח".
"הייתי במצבים כאלה במכבי פתח־תקווה ואני מכיר את הלחצים של מאבקי הישרדות. הם הגיעו להמון מצבים באותו משחק ואם לא אוהד לויטה התוצאה היתה אחרת. אני יכול להבין את הרגשות שלהם. אנחנו שחקנים מקצועניים ואנחנו צריכים להתנהל כך".
בעקבות היכולת הטובה שלו בעונה שעברה במדי מאריבור מול באר־שבע, קיבל קבהא זימון בכורה לנבחרת ישראל ואף רשם ארבע הופעות, אבל למרות היכולת הטובה שמציג, להתכנסות הקרובה של אנדי הרצוג וחניכיו מול סלובניה ואוסטריה הוא נשאר בחוץ.
"גם אני חשבתי שאני הולך לקבל זימון הפעם כי אני בכושר טוב ואני משחק בכל המשחקים", אמר קבהא, "המשחק הכי טוב שלי בקריירה היה במדי הנבחרת נגד איטליה בחוץ והיו לי הופעות מצוינות ואני מקווה שאני אשחזר את זה בקרוב, וכשיקראו לי אני אבוא ואתן את הלב והנשמה, אני מחכה להזדמנות נוספת בנבחרת".
אתה מכיר היטב את הכדורגל הסלובני. מי פייבוריטית במפגש הקרוב? "אני חושב שזה 50:50 עם יתרון קל לסלובנים, אבל אם אצטדיון 'סמי עופר' יהיה מלא או יהיו שם מעל 15 אלף איש שידחפו את הנבחרת אז יהיה לנו יתרון. השחקנים הסלובנים מגיעים ממועדונים בליגות טובות באירופה והם מסוכנים מאוד. יש להם מאמן חדש שעשה גם מחנה אימונים לשחקנים הצעירים של סלובניה, כך שהם עבדו מאוד קשה והם רוצים להגיע ליורו".
עד כמה הפספוס של חאתם עבד אלחמיד שעבר תאונת דרכים הוא גדול? "זה חוסר מזל והוא באמת חיכה לזימון הזה הרבה מאוד זמן. לפי דעתי הוא הבלם הכי טוב בארץ בשתי דרגות מעל כולם. בזימונים הבאים הוא יהיה חלק מהסגל והוא ישחק".