קו רקיע באר שבע. צילום: פרדי ברמיקו רקיע באר שבע. צילום: פרדי ברמי
קו רקיע באר שבע. צילום: פרדי ברמי
(קו רקיע באר שבע. צילום: פרדי ברמי)
צמרת עיריית באר-שבע הגיעה היום (ב') בהרכב מלא למשכן נשיא המדינה ראובן ריבלין, והגישה לו לראשונה את התוכנית האסטרטגית של העיר לשנת 2030.
ראש העירייה, רוביק דנילוביץ' ביחד עם סגניו: ד"ר חפצי זוהר, טל אל על, עופר כרדי ושמעון בוקר, התקבלו בחום בבית הנשיא, הם הציגו לפניו את התכנית ואת חזון העיר. למפגש הצטרפה גם מנכ"לית העירייה, אבישג אבטובי.
התכנית האסטרטגית של העיר באר שבע היא בעצם תכנית מתאר שמתווה את מדיניות התכנון העירונית ובכלל זה את רשת התשתיות לשנים הבאות. התוכנית הופקדה כאמור בוועדה המחוזית לתכנון ובניה. התוכנית מבקשת ליצור מסגרת תכנונית לפיתוח העיר לשנים הקרובות ולעשור הבא, לרבות הגדרת מתחמי תעסוקה לסוגיהם, מגורים, מרכז עסקים ופארק מטרופולינים.
החזון רואה את באר-שבע כבירת הנגב, מוקד ראשי של תעסוקה מתקדמת, השכלה, בריאות, פנאי ותרבות ועוד. כמו כן, התוכנית מהווה בעצם מסגרת תכנונית לעיר, וכוללת את כל שטח השיפוט של העיר. התוכנית תחליף את תכנית המתאר התקפה שאושרה בשנת 1970.
בין היתר מטרות התכונית הן: התכנסות של תחומי השטח הבנוי של העיר, המשתרע כיום על כ-50 אלף דונם, תוך הגדלת הצפיפות הממוצעת ויצירת מגוון של שימושי קרקע מעורבים בליבת העיר, לשם עידוד חיים עירוניים בכל שעות היממה.
עוד מציעה התוכנית לתת מענה תכנוני לעיר בת 280 אלף תושבים (כיום מונה אוכלוסיית העיר כ- 220 אלף נפש) וקיבולת ל- 374 אלף תושבים. כמו כן, מרכוז הבינוי ומשיכתו דרומה, כהיפוך למגמת התרחקות שכונות המגורים צפונה (למשל שכונת רמות), הרחק מהמרכז העירוני, באמצעות הקצאת שטחים חדשים מדרום לנחל באר-שבע.
צילום: דייגו מיטלברגצילום: דייגו מיטלברג
צילום: דייגו מיטלברג
(צילום: דייגו מיטלברג)
כפועל יוצא, מציעה התוכנית השהיית הביצוע של העוקף המערבי – כביש 40, עד להשלמת הביצוע של טבעת 30 הפנימית ביותר. כן קובעת התוכנית שטחי תעשייה ותעסוקה חדשים לעיר, עיבוי אזורי התעשייה הקיימים וקביעת הוראות שיאפשרו עירוב שימושים והגדלת זכויות באזורי התעשייה הוותיקים.
נשיא המדינה ריבלין שיבח את העירייה והעומד בראשה וציין את התקדמותה של העיר ופיתוחה בכל התחומים. הנשיא ריבלין שבעברו היה איש ליכוד, לא הסתיר את חיבתו לסגן ראש העירייה, שמעון בוקר, המכהן כיו"ר מועצת סניף הליכוד בבאר-שבע, השניים התחבקו והחליפו מילים חמות ולאחר מכן התקיים הטקס הרשמי. יש לציין כי משפחת בוקר מיודדת עם הנשיא ריבלין עוד שכיהן כחבר כנסת מטעם תנועת הליכוד.