התוכנית החדשה הינה חלק ממהלך רב שנתי לחידוש העיר העתיקה אותה מוביל ראש העירייה רוביק דנילוביץ', והתאמתה לתכנית המתאר לשנת 2030 שהופקדה לאחרונה. מטרתה: חידוש והחייאת העיר העתיקה והשבתה למוקד הפעילות התרבותית, החברתית, הכלכלית והתיירותית של העיר והמטרופולין כולו.
העיר העתיקה בבאר שבע 2019. צילום: הרצל יוסףהעיר העתיקה בבאר שבע 2019. צילום: הרצל יוסף
העיר העתיקה בבאר שבע 2019. צילום: הרצל יוסף
(העיר העתיקה בבאר שבע 2019. צילום: הרצל יוסף)
לצד שימור המבנים והעתיקות הייחודיים ושמירה על המרקם הקיים והמאורגן כשתי וערב, כוללת התוכנית תוספת של כ- 4000 יחידות דיור משולבות עם קומות מסחר. כמו גם הגדלת מספר הקומות לעד 4 קומות (פי 4 מהממוצע כיום), הוספת זכויות בנייה, הכפלת שטחי המסחר, התעסוקה והמלונאות פי 5, כלומר מכ- 65 אלף מ"ר לכ- 320 אלף מ"ר.
התכנית גם מסדירה את צירי התנועה והתחבורה וקובעת תקן חנייה מופחת ומעניקה עדיפות לתחבורה הציבורית.
ראש העירייה רוביק דנילוביץ': "מדובר בבשורה לעיר באר שבע, כאשר תכנית המתאר לעיר העתיקה מותאמת להתפתחות של באר שבע כמטרופולין הרביעי במדינת ישראל".
ממלא מקום ראש העירייה ומחזיק תיק ההנדסה, טל אל-על, הוסיף ואמר: "לפני כחמש שנים ראש העירייה רוביק דנילוביץ' הטיל עלי ועל צוות מינהל ההנדסה את המשימה לעשות מעשה בעיר העתיקה. אני שמח וגאה ונרגש שהן ועדת השימור העירונית, והן ועדת התכנון והבנייה שבראשותי אישרו את התכנית ובכך סללו את הדרך להוספת אלפי יחידות דיור, שטחי מסחר, בילוי ותעסוקה בעיר העתיקה".
את התכנית תכנן האדריכל דני לזר. מכאן התכנית עוברת לאישורה של הוועדה המחוזית.