חמישה חודשים לאחר שפונו מבתיהם, הדיירים מכיכר קפלן 12 בשכונה א' בבאר שבע לא מתקדמים לשום מקום. התכניות תקועות, ישנם חילוקי דעות בין הדיירים לגורמי מקצוע, והשאלה שנותרה פתוחה היא האם ללכת על תכנית שיקום ושיפוץ הבניין או להרוס אותו ולהתמקד בתכנית "פינוי-בינוי".
הבניין בכיכר קפלן 12, הרצל יוסףהבניין בכיכר קפלן 12, הרצל יוסף
הבניין בכיכר קפלן 12, הרצל יוסף
(הבניין בכיכר קפלן 12, הרצל יוסף)
לאור סדרת רעידות האדמה האחרונות, מתחזקת הדרישה של הדיירים שפונו, ללכת על תכנית "פינוי-בינוי", מבחינתם זו דרך המוצא היחידה וכל חלופה אחרת היא פחות טובה בתנאים הקיימים.
48 המשפחות שפונו, לא יודעות מה התכניות לעתיד ולא ברור להן מה הולכים לעשות. העירייה הציבה מספר תנאים לטיפול בבניין המסוכן כחלק מחזרתם של הדיירים לשוב ולהתגורר בבתיהם, אולם ההתדיינות בינם לבין מהנדסים וגורמי מקצוע אחרים מלווה באי הסכמות ואפילו במאבקים, מה שגורם לסחבת ולחוסר בהירות לגבי המשך הטיפול בסוגיה.
ראוי לציין, כי כבר בחודש מאי השנה, מהנדס העיר, דימיטרי פיגאלנסקי, דיבר על הצורך לחזק את המבנה גם מפני רעידות אדמה: "ממליץ שתבחנו חלופה נרחבת אשר תבטיח במסגרת השיפוץ, גם את עמידות המהנה בפני רעידות אדמה", כתב פיגאלנסקי בסיכום ישיבה שהתקיימה בנושא.
נזקים לבניין בטבריה אחרי רעידת אדמה. צילום: רועי רובינשטיין, כתב ynetנזקים לבניין בטבריה אחרי רעידת אדמה. צילום: רועי רובינשטיין, כתב ynet
נזקים לבניין בטבריה אחרי רעידת אדמה. צילום: רועי רובינשטיין, כתב ynet
(נזקים לבניין בטבריה אחרי רעידת אדמה. צילום: רועי רובינשטיין, כתב ynet)
דיירים ששוחחנו עימם היו תמימי דעים בנוגע לדרך הטיפול במבנה: "עם כל רעידות האדמה בטבריה אסור לקחת סיכונים, לדעתי צריך למחוק את הבניין ולבנות אותו מחדש", אומרת אמא לשלושה ילדים שמתגוררת בשלב זה בשכירות מאז פונתה היא וילדיה.
לדבריה "התכנית לשיקום או שיפוצים תקועה ואנחנו לא רואים שום התקדמות, כל חודש עושים אסיפות של דיירים ומזה לא יוצא כלום. לדעתי רק הממשלה יכולה לפתור את הבעיות שלנו, אני מרגישה, כמו גם דיירים אחרים, כי זרקו אותנו כמו כלבים לרחוב, לאף אחד באמת לא מעניין מה קורה איתנו".