המחלוקת סביב מבנה המסגד ברחוב העצמאות בעיר העתיקה בבאר־שבע שוב מתעוררת. כזכור, לפני יותר מעשור קבע בג"ץ שמבנה המסגד ישמש מוזיאון לתרבות האסלאם, ואולם כעת יש מי שדורשים שהמבנה יחזור לשמש מקום תפילה ואף מצהירים שייצאו למאבק ציבורי.
3 צפייה בגלריה
רחבת המריבה. מימין מוזיאון הנגב וממול המסגד בעיר העתיקה
רחבת המריבה. מימין מוזיאון הנגב וממול המסגד בעיר העתיקה
רחבת המריבה. מימין מוזיאון הנגב וממול המסגד בעיר העתיקה
(| צילומים: הרצל יוסף)
את המהלך מוביל ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן והוא פנה השבוע לראש עיריית באר־שבע, רוביק דנילוביץ' וביקש ממנו להעתיק את מיקום אירועי "שני במוזיאון" המתקיים במתחם המוזיאונים בחודשי הקיץ. "רחבת המסגד הינה מקום קדוש אשר חלים לגביו רגישויות רבות ועל מנת שלא נפגע בקדושת המקום יהיה ראוי לשנות את מיקום הפסטיבל", כתב אבו סהיבאן והוסיף עוד, "אנו חיים בשכנות טובה ועומלים קשה לבנות יחסי אמון ואחווה בין תושבי העיר רהט לתושבי באר־שבע, יחסי החברות בינינו מהווים מודל שאותו אנו רוצים ליישם הלכה למעשה".
פאיז אבו סהיבאן, ראש עיריית רהט: "ניאבק במאבק ציבורי בדרכי שלום, אבל בסוף זה יחזור להיות מסגד שיתפללו בו אנשים"
את מכתבו סיים אבו סהיבאן במילים, "מציע שנמשיך לפעול יחד לשמר את השקט והשלום בין כולנו, נתאמץ לכבד אחד את השני ולא ליצור קונפליקטים מיותרים שיבעירו את השטח".
ראש עיריית באר־שבע רוביק דנילוביץ' דחה באדיבות את פנייתו של אבו סהיבאן וכתב במכתב תשובה, "אירועי 'שני במוזיאון' מתקיימים זה שנים רבות (למעלה מעשור) ברחבת הדשא בין מוזיאון הנגב למוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, באותו מתחם ובאותה מתכונת, באופן ראוי ומכובד. נמשיך לשמור על שכנות טובה וכבוד הדדי".
3 צפייה בגלריה
רוביק דנילוביץ'
רוביק דנילוביץ'
רוביק דנילוביץ'
(צילום: הרצל יוסף)
הנושא הפך בימים האחרונים לשיחה חמה בין בעלי עסקים רבים באזור. רובם ככולם התבטאו נגד קיום תפילות במבנה בו בג"ץ קבע שיוקם מוזיאון. "תנועות אסלאמיות דוחפות לסכסוכים ומאבקים, זו שיטת הסלאמי שאומרת כל פעם נתח ועוד נתח", אומר בעל עסק בעיר העתיקה. "לא מספיק להם מסגדים ביישובים באזור, הם דווקא רוצים להתפלל בלב העיר?".
רוביק דנילוביץ': "אירועי 'שני במוזיאון' מתקיימים זה שנים רבות ברחבת הדשא בין מוזיאון הנגב למוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח באופן ראוי ומכובד"
בעל עסק נוסף הוסיף: "קשה לי להאמין שהעירייה תעביר את ההופעות. המקום מלא מפה לפה כל יום שני בקיץ. השבוע היתה כאן ריטה ובשבוע שעבר היה דייויד ברוזה והגיעו המון אנשים. הקונספט של ההופעות האלה מקסים".

"חובה מוסרית ודתית"

מבנה המסגד ברחוב העצמאות היה מאז ומתמיד מקור למחלוקת ולאורך השנים חזרו ודרשו ארגונים אסלאמיים שהמסגד יועבר לידי הוואקף ותתאפשר תפילה במקום.
את המסגד בנה השלטון העות'מאני בשנת 1906. עם קום המדינה שימש מבנה המסגד את העירייה כבית מעצר וכמשכנו של בית משפט השלום בעיר. בהמשך החל המבנה לשמש מוזיאון ובשנת 1987 הוכרז בהתאם לחוק המוזיאונים. בשנת 1992 הוכרז המבנה מסוכן ולכן פונה מתכולתו. אחרי שיפוצו התחדש המאבק וגורמים אסלאמיים שבו ודרשו להתפלל במבנה המסגד. כאמור, בג"ץ קבע כי המקום ישמש מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, והתערוכות שהוצגו בו היו ברוח זו.
3 צפייה בגלריה
פאיז אבו סהיבאן
פאיז אבו סהיבאן
פאיז אבו סהיבאן
(צילום: חיים הורנשטיין)
בשיחה עם "מיינט באר שבע והנגב" נשמע ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן נחרץ ונחוש לאפשר למוסלמים להתפלל במקום. "אני חושב שראש עיריית באר־שבע חייב לקחת החלטה ולהחזיר את המסגד שיהיה מסגד אמיתי. הרי בבאר־שבע יש יותר מ־5,000 מוסלמים שחובתם וזכותם למקום קדוש להתפלל בו ולהקים את הפולחן שלהם. זה לא עניין פוליטי בכלל ואנחנו לא רוצים שמישהו יעלה על הגל הזה, זו חובה מוסרית ודתית והעירייה חייבת להחזיר את החוב הזה לתושבי באר־שבע המוסלמים".
מה אתם מתכוונים לעשות אם דרישותיכם לא יענו?
"ניאבק במאבק ציבורי בדרכי שלום, אבל בסוף זה יחזור להיות מסגד שיתפללו בו אנשים, ולא לעשות הדרה לאוכלוסייה שלמה בתוך העיר באר־שבע".
אבל בג"ץ החליט שהמקום ישמש מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח ולא מקום תפילה.
"להפוך מסגד למוזיאון זה לא בסדר. המקום נבנה על ידי העות'מאנים כדי שיהיה שם פולחן דתי וזהו, לא מוזיאון ולא כלום. יש ליד המסגד מבנה, ששם יעשו מוזיאון, אין בעיה".
לעדכונים - חדשות באר שבע