סערה בקרב סטודנטים וסטודנטיות באוניברסיטת בן גוריון לאחר שהתברר, כי הנהלת האוניברסיטה מסרבת לחשוף את שמו של חבר סגל בפקולטה למדעי הבריאות. זאת לאחר שהועמד לדין משמעתי בגין שליחת מסרונים בעלי מסרים מיניים.
אוניברסיטת בן גוריון. מימין: אחד המכתבים שנתלה בקמפוס | צילום: הרצל יוסףאוניברסיטת בן גוריון. מימין: אחד המכתבים שנתלה בקמפוס | צילום: הרצל יוסף
אוניברסיטת בן גוריון. מימין: אחד המכתבים שנתלה בקמפוס | צילום: הרצל יוסף
(אוניברסיטת בן גוריון. מימין: אחד המכתבים שנתלה בקמפוס | צילום: הרצל יוסף)
הסטודנטים באוניברסיטה נחשפו להודעת האוניברסיטה רק לאחרונה, עם החזרה לשנת הלימודים החדשה, אך מתברר כי חבר הסגל הועמד לדין משמעתי עוד לפני כשלושה חודשים. בהודעת האוניברסיטה נאמר כי חבר הסגל הודה בעבירה של הטרדה מינית והורשע על פי הודעתו.
"גזר הדין", נאמר בהודעת האוניברסיטה, "שהושת עליו הינו הודעה במועצת הפקולטה והסנאט (ללא ציון שם), פרסום (ללא שם) בעברית ובאנגלית לכלל קהיליית האוניברסיטה, השתתפות בהדרכה למניעת הטרדה מינית במועד השתלמות הקרוב וקנס כספי בסך 30 אלף שקל, אשר יועבר לרשויות האוניברסיטה וייועד להגברת המודעות לנושא הטרדה מינית ומניעת התופעה".
בעקבות חשיפת המקרה, פרסמה הערב אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון בעמוד הפייסבוק שלה: "בעקבות צורך שעלה מן השטח, ראינו לנכון להתייחס למקרה ההטרדה המינית שאירעה בפקולטה למדעי הבריאות וההרשעה שניתנה בבית הדין המשמעתי בעקבותיה. במהלך הטיפול בנושא, שנעשה בבית הדין הפנימי של האוניברסיטה לפי בקשת התלונה, חבר הסגל הודה בהאשמות המיוחסות לו, הורשע ונענש כפי שפורט בהחלטת בית הדין. האגודה פועלת מול הנהלת האוניברסיטה על מנת לוודא כי הקנס שהוטל על הנאשם, כפי שנגזר בהרשעה, יופנה להגברת המודעות לנושא ההטרדות המיניות ומניעת התופעה. כמו כן, האוניברסיטה והאגודה פועלות בשיתוף מתמיד על מנת לוודא כי הקמפוס יהווה מרחב בטוח עבור כל סטודנט וסטודנטית".
כאמור, חשיפת המקרה עוררה סערה בקמפוס האוניברסיטה. על אחת המודעות של האוניברסיטה שנתלו בקמפוס בנושא האמור תהתה אחת הסטודנטיות מדוע לא חושפים את שמו ו"למה אני צריכה לפחד ללמוד באוניברסיטה?".
תגובות נזעמות הועלו גם ברשת החברתית. "מה אמורות לעשות היום הסטודנטיות והעובדות בפקולטה למדעי הבריאות שיודעות שמסתובב במסדרונות הפקולטה אדם שהטריד מינית", כתבה בוגרת האוניברסיטה, שעשתה בה תואר דוקטור. "כשמוסדות כמו אוניברסיטת בן גוריון בוחרת לא לחשוף את שמו של הפוגע הם מונעים מאיתנו את האפשרות להחליט האם אנחנו רוצות להיות איתו במגע כלשהו או לא. לו היתה האוניברסיטה מקפידה על סביבת הוראה ומחקר בטוחה היא היתה דואגת לפרסם את שמו של המטריד. הדרישה הזו היא לא למטרת שיימינג וביזוי, אלא פשוט על מנת שנשים בקמפוס יוכלו להרגיש בטוחות ולהחליט עבור עצמן האם הן מעוניינות להיות באינטרקציה עם מי שבעברו הלא מאד רחוק הטריד מינית".
מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה, כי האוניברסיטה מקפידה על סביבת הוראה ומחקר בטוחה עבור כלל הסטודנטים והחוקרים שבה. היא פועלת בהתאם ולאור נהלי המוסד שעל אכיפתם אינה מתפשרת. במקרים בהם יש עבירה על החוק או על נהליה, פועלת האוניברסיטה באופן נחרץ וברור כנגד מי שהפר אותם ומקדישה מאמצים ניכרים ועקביים במניעת מקרים אלו. מטבע הדברים, בשל סיבות משפטיות וצנעת הפרט לא נוכל להתייחס למקרים ספציפיים".
בתגובה לשאלת מיינט באר שבע באשר לסוגיית הקנס שהוטל על חבר הסגל שהורשע, נמסר מהאוניברסיטה, כי "מטרת הקנס היא הרתעה והוא מיועד להגברת המודעות לנושא ומניעת הישנות מקרים דומים".