למרכז הרפואי סורוקה הגיעו בשבוע האחרון שלושה ילדים מאותה הכיתה באופקים, עם מחלת חום ופריחה אופיינית לחיידק המנינגוקוק. לשניים מהילדים הייתה מחלה מוכחת עם צמיחה של החיידק מנינגוקוק B בדם. הילד השלישי הגיע לאחר שקיבל טיפול אנטיביוטי בקהילה, ותרבית הדם שלו הייתה ללא צמיחה. שלושת הילדים אושפזו, קיבלו טיפול אנטיביוטי ושוחררו לביתם במצב טוב.
ילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstockילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstock
ילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstock
(ילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstock)
בעקבות המקרה, הועבר דווח למשרד הבריאות עם הגעת הילד הראשון לבית החולים. הנושא נחקר ולכל ילדי הכיתה ולבני משפחה של הילדים החולים, ניתן טיפול מונע
ד״ר דנה דנינו, זיהומולוגית ילדים, ביחידה למחלות זיהומיות ילדים במרכז סבן לילדים בסורוקה: ״מנינגוקוקוס הוא חיידק הנישא על ידי בני אדם בדרכי האוויר העליונות. לחיידק מספר זנים. הוא מועבר דרך שיעול, עיטוש, מגע קרוב של אף/פה ועלול לגרום למחלה קשה כשהוא חודר לזרם הדם ומשם עלול להגיע למוח ולגרום לדלקת קרום המוח.
המחלה מתחילה עם עליית חום וסימנים לא ספציפיים כמו: נזלת, ירידה כללית במצב הילד, גפיים קרות, שעלולים להידרדר במהירות תוך מספר שעות. לעתים יש הופעה של פריחה על העור מה שמהווה תמרור אזהרה אם לא מטפלים בזמן״.
מוסיפה ד״ר דנינו: ״הטיפול הוא באמצעות אנטיביוטיקה מתאימה דרך הווריד. קרובים שבאו במגע עם חולים מקבלים טיפול אנטיביוטי מונע כדי למנוע את התפתחות המחלה״.