עיריית באר שבע | צילום: הרצל יוסףעיריית באר שבע | צילום: הרצל יוסף
עיריית באר שבע | צילום: הרצל יוסף
(עיריית באר שבע | צילום: הרצל יוסף)
הבאר שבעיים אוהבים את באר שבע אבל פחות מרוצים ממצב הניקיון. נתוני הסקר החברתי לשנת 2018 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפורסמו השבוע מלמדים כי כשליש (32 אחוז) מבני 20 ומעלה המתגוררים בבאר שבע שומרים אמונים לעיר מגוריהם מאז שנולדו בה ולא עזבו את העיר.
נתוני הסקר, שהקיף את 16 הערים הגדולות בארץ, שאוכלוסייתן מונה 100 אלף תושבים ויותר, מצביעים על כך ששיעור התושבים החדשים מבני ה-20 ומעלה, המתגוררים בבירת הנגב עשר שנים או פחות מזה עומד על 14 אחוז בלבד, כשרק שני אחוזים מפרידים בינה לבין ירושלים, בה שיעור התושבים החדשים המתגוררים בעיר עד עשר שנים עומד על 12 אחוז.
על פי הנתונים, שיעור בני ה- 20 ומעלה המתכוונים להמשיך ולגור בבאר-שבע בחמש השנים הקרובות עומד על 81 אחוז, שיעור זהה לזה שנרשם גם בפתח תקוה, בת ים ואשדוד.
נושא התעסוקה הוא מרכיב חשוב בשיקולי המגורים. על פי נתוני הסקר, שיעור המועסקים בני 20 ומעלה מקרב תושבי באר-שבע, העובדים בעיר עומד על 55 אחוז, שיעור גבוה יחסית לממוצע הארצי של 42 אחוז מהמועסקים שעובדים בעיר בה הם מתגוררים.
למרות הטענות הרבות אודות שירותי התחבורה הציבורית בבאר שבע, על יחסם של הנהגים לנוסעים ועל זמינות הקווים, מתברר מנתוני הסקר כי תושבי העיר דווקא מרוצים מהתחבורה הציבורית, כאשר שיעור המרוצים עומד על 54 אחוז, מה שמציב את באר-שבע בקטגוריית שביעות הרצון מהתחבורה הציבורית בערים הגדולות במקום שני לאחר בת ים (56 אחוז), כשהיא משאירה אחריה את ירושלים ואת ראשון לציון עם שיעור שביעות רצון של 36 אחוז.
מנתוני הסקר עוד עולה כי 74.4 אחוז מתושבי העיר, שענו על השאלון, מרגישים בטוחים לצאת מהבית בשעות החשיכה.
סוגיית הניקיון בעיר, כך עולה מנתוני הסקר, עדיין מטרידה את תושבי בירת הנגב. רק 42 אחוז מתושבי העיר, בני 20 ומעלה, מרוצים מרמת הניקיון באזור מגוריהם, שיעור נמוך בהשוואה לממוצע הארצי בקטגוריה זו העומד על 56 אחוז ונמוך עוד יותר בהשוואה לשיעור התושבים המרוצים בערים שבמרכז הארץ.