צילום: באדיבות תושביםצילום: באדיבות תושבים
צילום: באדיבות תושבים
(צילום: באדיבות תושבים)
שיחה עם ילדה מישובי עוטף עזה בנושא הקשיים בזמן אזעקות - זה כל מה שהיה צריך כדי להניע את גלגלי המוח של אביב דדוש, בוגר המחלקה להנדסת מכונות ב- SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון בבאר שבע.
הילדה סיפרה כי אחד האתגרים הגדולים בזמן האזעקה הוא סגירת דלת הממ"ד, זאת משום שהדלת כבדה מאוד והיא מתקשה עם מנגנון הנעילה. דדוש, שהיה אז לפני תחילת העבודה על פרויקט הגמר שלו במכללה, שמע את הבעיה שתיארה הילדה והחליט לפתח מנגנון לנעילה קלה ופשוטה לדלת הממ"ד, שיכול להתאים לסוגי הדלתות שיש כיום בשוק.
לפרויקט הצטרף סטודנט נוסף, טרס שפירקו, מצטיין המחלקה, ולאחר עבודה של כמעט שנה יחד עם שני המנחים – ד"ר צוק טורבוביץ' וד"ר יואב ביטון, הציגו טרס ודדוש את האבטיפוס הפעיל שלהם בכנס הפרויקטים של המחלקה, שהתקיים בשבוע הנדסת מכונות במכללה.
"כששמעתי את הריאיון עם הילדה בנוגע לדלת, היה לי ברור שכמהנדס מכונות לעתיד אני יכול לנסות למצוא פתרונות לבעיה שכנראה עוד אנשים חווים", סיפר דדוש, כיום בוגר המכללה. "פניתי עם הבעיה שהילדה העלתה לראש המחלקה, ד"ר גדליה מזור, שמיד נרתם ואישר לי לקדם את הרעיון ההנדסי כפרויקט גמר. לצורך פרויקט גדול שכזה נדרשנו לבקש את אישורם של ד"ר יואב ביטון וד"ר צוק טורבוביץ' להנחיית הפרויקט ויחד התחלנו לחקור את נושא דלתות הממ"ד, מנגנון הנעילה ופתרונות אפשריים, על דלת שקיבלנו כתרומה למען המחקר מחברת PALRAZ".
"במהלך המחקר שלנו גילינו כי הקושי בסגירת הדלתות נובע מרצועת הגומי היושבת מסביב לדלת" סיפרו המפתחים. "לאטם תפקיד חשוב במניעה של חדירת גזים לחדר ובהגנה מפני הדף של פיצוצים. לאחר שחקרנו עשרות דלתות מצאנו כי המשתמש צריך להפעיל כוח במשקל של 30 ק"ג כדי לסגור את הדלת. לבסוף, לאחר בחינה של מספר רעיונות, השתמשנו בידע שלמדנו במהלך התואר והגענו לפתרון שמאפשר סגירה קלה של הדלת, מבלי לפגוע ברמת האטימות הנדרשת. המנגנונים שפיתחנו בעצם מפרקים את תהליך הנעילה לשניים. כך גם ילדים, קשישים או כל מי שמתקשה עם המנגנון הנוכחי יכול לסגור את הדלת בקלות, וכמובן גם לפתוח אותה חזרה מבחוץ".