בניין עיריית באר שבע. צילום: שי שמואליבניין עיריית באר שבע. צילום: שי שמואלי
בניין עיריית באר שבע. צילום: שי שמואלי
(בניין עיריית באר שבע. צילום: שי שמואלי)
בלעדי: תם המאבק בין עיריית באר שבע לעמותת פורום דו קיום בנגב? על שאלה זו אין תשובה חד משמעית, אולם לאחרונה חלה התפתחות משמעותית במאבק שמנהלים שני הגופים הללו.
העירייה והעמותה המפעילה את מועדון 'מולתקא-מפגש' בשכונה ד', חתמו על הסכם לפיו העירייה מוותרת על דרישת תשלום הארנונה רטרואקטיבית בסכום של כחצי מיליון שקלים שלטענתה צברה העמותה, בתנאי שהעמותה לא תבקש הארכת חוזה, שמסתיים בשלהי שנת 2020. צעד זה נתפס על ידי אנשי העמותה כסוג של פשרה מאולצת שלא כולם היו שלמים עימה.
בין שני הצדדים התגלעו מחלוקת באשר לאופי הפעילות המתבצעת במקום, כאשר העירייה טענה כי הפעילות הפוליטית המתקיימת במקלט מנוגדת לרוח ההסכם שנחתם עם העמותה. כזכור, בית המשפט התיר לעמותה להמשיך בפעילותה זאת על אף התנגדות העירייה.
ההסכם שנחתם בין הצדדים לא שם את המחלוקות בצד, ובהחלט הותיר המון משקעים. מפורום דו קיום בנגב נמסר בתגובה על חתימת ההסכם: "הפעילות שלנו ממש לא תיפסק, ההפך. לפני פסח הגענו לעיריית באר שבע עם ההצעה להסכם המדובר. אנחנו מעדיפים להשקיע את מלוא מרצנו ומשאבינו בפעילות לקידום חברה משותפת ערבית-יהודית בדרום, מאשר במאבקים משפטיים יקרים וארוכים בהם העירייה מעמידה אותנו שוב שוב בשנתיים האחרונות".
"ארוחת האיפטאר (שבירת הצום) שקיימנו השבוע מעידה אולי יותר מהכל על הצורך והרצון העמוק של תושבי ותושבות הנגב, בהיכרות ושותפות ערבית-יהודית, חרף האווירה הציבורית אליה נכנע רוביק דנילוביץ'. אנחנו נמשיך לפעול עם שותפינו למימוש החזון הזה, גם בלי שיתוף הפעולה של העירייה שממשיכה לצמצם את המרחב הדמוקרטי בנגב".
חיה נח, מנכ"לית העמותה הוסיפה: "אנחנו מודים ושמחים על 13 שנות הפעילות הענפה שלנו במקלט הציבורי בשכונה ד', ושמחים לעלות מעל פני האדמה ולחזק את הפעילות שלנו בנגב ממבנה אחר".
סעודת איפטאר בפורום לדו קיום בנגב. צילום: עטווה אבו חרמהסעודת איפטאר בפורום לדו קיום בנגב. צילום: עטווה אבו חרמה
סעודת איפטאר בפורום לדו קיום בנגב. צילום: עטווה אבו חרמה
(סעודת איפטאר בפורום לדו קיום בנגב. צילום: עטווה אבו חרמה)
גורמים בעירייה הגדישו שהפנייה בנוגע לסיום ההסכם הגיעה מצד העמותה. בנוגע לוויתור על חובות עבר ציינו אותם גורמים כי מדובר בויתור על חובות עבר בלבד ולא על תשלומי ארנונה שותפים.
שי גליק מנכ"ל ארגון 'בצלמו' הגיב למתווה ואמר: "אני שמח שהנכס חוזר לתושבי העיר באר שבע. במקום נעשו אירועים שרק פגעו בתושבי העיר על ידי ארגונים שמעודדים חרם נגד ישראל ופוגעים פגיעה ישירה בתושבי העיר וכן ארגונים שמשמיצים בעקביות את אזרחי ישראל וחיילי צה"ל. כעת הנכס יחזור לפעילות קהילתית אמיתית עבור תושבי העיר".
תגובת עיריית באר שבע לטענת עמותת פורום לדו קיום כי העירייה ביטלה את חובות העבר בתנאי שהעמותה לא תבקש הארכת חוזה במקלט הציבורי: "אין שחר לדברים. העמותה הודיעה על החלטת לעזוב את המקום עוד לפני שעיריית באר שבע הגיעה עימה לפשרה בנושאי תשלומי הארנונה".