ספה שהגיעה לפארק המיחזור. צילום: חזי נקש, 'דודאים' (גיליון 03.05.19)ספה שהגיעה לפארק המיחזור. צילום: חזי נקש, 'דודאים' (גיליון 03.05.19)
ספה שהגיעה לפארק המיחזור. צילום: חזי נקש, 'דודאים' (גיליון 03.05.19)
(ספה שהגיעה לפארק המיחזור. צילום: חזי נקש, 'דודאים' (גיליון 03.05.19))
תחשבו לפני שאתם זורקים. עלייה משמעותית של פסולת נקלטה באתר דודאים בחג הפסח בהשוואה לחג אשתקד. מנתונים שהגיעו מבדיקות בפארק המיחזור והחינוך הסביבתי שבנגב, הקולט פסולת מכל אזור הדרום, עולה כי חל השנה גידול של 15% בפסולת ביתית ו־30% בפסולת יבשה שהושלכה.
נתון זה מצטרף לעלייה מגמתית שמציגה גם בשנה שעברה, עלייה של 20% בהשלכת פסולת ביתית רטובה ו־30% בפסולת היבשה (בשנת 2018 לעומת 2017).
מנכ"ל פארק המיחזור והחינוך הסביבתי "דודאים", ניר בר־דוד, מתייחס לנתונים ומסביר מדוע חלה עלייה: "הישראלים מחדשים ומשפצים את ביתם עם בוא האביב, ניתן לראות רהיטים מכל הסוגים שנזרקים. פעמים רבות ניתן היה לראות רהיטים ראויים שהיה ניתן לתרום או להעביר. אני מאמין שאם כל אחד מאיתנו היה עוצר רגע וחושב לפני שהוא זורק משהו לזבל, היינו במצב אחר לחלוטין. אמנם המודעות לאיכות הסביבה ולמיחזור גדלה", מוסיף בר־דוד, "אך אנחנו עדיין לא במקום שאנחנו צריכים להיות".
לדברי בר־דוד, "נעשית השקעה גדולה בפארק על מנת להביא את האתר להיות מוביל בעולם מבחינת טכנולוגיות מיחזור ומיון, טיפול בפסולת והגנת הסביבה. המטרה היא ליצור שינוי ביחס ובדרך הטיפול לאשפה במדינת ישראל, בצורה כזו שתצמצם למינימום את הצורך בהטמנה. אני מקווה שבחג הפסח הבא נוכל להעביר, לתרום ולמחזר יותר".