הרב יהודה דרעי. צילום: הרצל יוסףהרב יהודה דרעי. צילום: הרצל יוסף
הרב יהודה דרעי. צילום: הרצל יוסף
(הרב יהודה דרעי. צילום: הרצל יוסף)
הרב הראשי לבאר שבע יהודה דרעי פנה היום (רביעי) במכתב לבני משפחתה של רונה רמון בו הוא מבקש מהם שלא לשרוף את גופתה, על פי בקשתה, ולקבור אותה בקבר כנהוג במסורת ישראל.
"ראשית הנני להביע את תנחומי למשפחה היקרה על פטירת אם המשפחה אורנה ז"ל (טעות במקור, י.ל), יחד עם כל בית ישראל הננו כואבים את כאבכם ומשתתפים באבלכם הכבד", פתח הרב את מכתבו.
"הזדעזעתי לשמוע הבוקר בתקשורת כי המנוחה ברוב אצילותה האופניינית ביקשה שלא להביאה לקבורה אלא לשרוף את גופתה כדי למנוע לוויה נוספת וסבל מיותר מבני משפחתה. כמי שמכיר את ההשלכות ההלכתיות החמורות מצעד חריג כזה אשר בכל קהילות ישראל מקדמת דנא חשו בו זעזוע עד שנפסקה הלכה בישראל ש"מי שציוה שלא יקברוהו אין שומעין לו"".
"הנני פונה אליכם בשם רבים מרבני ודייני ישראל ובשם חלקים גדולים בעם לשקול החלטה זו ולהביע את רצונכם לכבד את המנוחה בכבוד הראוי לה ולהביאה לקבר ישראל ברגבי האדמה אשר אהבה כל כך וגם הקריבה למענה את היקר לה יותר מכל. ושם תנוח על משכבה בשלום. וגם למען יוכלו צאצאיה לדורות עולם להתייחד עם זכרה מול קברה אשר יהיה לגל עד ולמצבה עד עולם שהיתה להם אם גדולה בישראל".
"אנו כמובן נעמוד לימינכם באם תרצו בכך לקיים לוויה צנועה וכל סידורי הקבורה גם ללא השתתפות בני המשפחה כפי שביקשה, ובכך תקוים בקשתה האחרונה בצורה הראויה והמכובדת ביותר".
מכתב הרב יהודה דרעי למשפחת רמון. צילום מסךמכתב הרב יהודה דרעי למשפחת רמון. צילום מסך
מכתב הרב יהודה דרעי למשפחת רמון. צילום מסך
(מכתב הרב יהודה דרעי למשפחת רמון. צילום מסך)
רונה רמון. צילום באדיבות קרן רמוןרונה רמון. צילום באדיבות קרן רמון
רונה רמון. צילום באדיבות קרן רמון
(רונה רמון. צילום באדיבות קרן רמון)
גורמים במועצה הדתית בעיר אמרו למיינט באר שבע כי "יש לנו נכונות אמיתית לסייע למשפחה בסידורי הלוויה, שישקפו את רצונם בצניעות ופרטיות. על פי ההלכה לא חייבים לכבד את החלטתה, אפילו שזה היה רצונה". הממונה על המועצה הדתית של באר שבע שוקי דמרי אמר לנו היום כי "אנחנו מוכנים לקחת על עצמנו את כל סידורי הלוויה".
  • לא זכתה להגיע למעמד: רונה רמון נפטרה ימים לפני קבלת תואר לשם כבוד בבן גוריון
שריפת גופתו של נפטר, כתחליף לקבורה, אינה מוסדרת בחקיקה בישראל אולם אין איסור על כך ובית המשפט העליון פסק בשנת כי רצונו של הנפטר גובר על עמדת המשפחה שנותרה.ביהדות, שריפת גופות אסורה על פי ההלכה ויש לקבור את הנפטר באדמה. " לֹא תָלִין נִבְלָתוֹ עַל הָעֵץ כִּי קָבוֹר תִּקְבְּרֶנּוּ בַּיּוֹם הַהוּא" (דברים כ"א, כ"ג). שריפת הגופה מוגדרת כאיסור חמור, בגלל ביטול את מצוות הקבורה ומשום מה שנתפס כזלזולבמת ובגופה. על פי הקבלה, שריפת הגופה גם מהווה תקלה לנשמת הנפטר.