לא רק התושבים סובלים מהאזעקות, ירי הגראדים והיירוטים. גם בעלי החיים עוברים ימים לא פשוטים: הם נבהלים מהאזעקות ומהדי הפיצוצים, חלקם ננטשו על ידי בעליהם שנקראו למילואים או עזבו את האזור, ומקצתם סובלים מחרדות ומטראומה, ממש כמו בני אדם.
הסלמה בנגב: אוכלים בחדר האוכל במשמרות מי תלה שלטים לפיהם אסור להכניס כלבים למקלטים? כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
"התגובה שלנו לאזעקות לא שונה מהתגובה של בעלי החיים", הסבירה הילה, תושבת נתיבות שבבעלותה שלושה כלבים. "כבר באזעקה הראשונה הכלבים נכנסו לסוג של היסטריה. אחת הכלבות שלי פשוט לא הפסיקה לנבוח, והיה לי מאוד קשה להרגיע אותה. גם רעש הטילים והיירוטים מקשה עליהם. כמו שביום העצמאות הזיקוקים משבשים להם את כל המערכות, כך זה גם במלחמה. רק שהמצב של הלחימה נמשך הרבה זמן".
בעלי כלבים וחתולים מספרים שחיות המחמד שלהם חווים מצוקה וחוסר אונים, ויש גם מי שמספרים יחס מחפיר של חלק מהתושבים אל בעלי החיים ואל הפעילים דווקא בימים קשים אלה.
הדס לב, פעילה מוכרת למען בעלי חיים בבאר שבע, מחפשת בכל יום, גם בימי שגרה, משפחות אומנות והסעות עבור בעלי חיים, ולא פעם היא מצילה בעלי חיים מהתעללות. לב מאכילה בקביעות כמה חתולי רחוב ליד דירתה, ובהישמע אזעקה היא דואגת לרדת איתם למקלט.
"אני גרה בקומה הראשונה, ובשכונה שלי יש המון חתולי רחוב וגורים", סיפרה לב. "אני מנסה לעשות מה שצריך כדי שירגישו בטוחים. באזעקות אני פשוט אוספת כמה חתולים שאני יכולה, ויורדת איתם למקלט".
לב ציינה כי בעבר חלק משכניה השמיעו אמירות והערות בשל כך. "פעם לא רצו שאכניס אותם למקלט", היא נזכרת. "אמרו לי שזה מקלט לבני אדם ולא לחתולים".
השבוע לב הסיעה ברכבה כמה חתולים. כשפתאום נשמעה עוד אזעקה היא עצרה את רכבה בצד ולקחה איתה את החתולים. "אמרו לי, 'מה, את משוגעת? תצאי ותתכופפי. מה את דואגת לחתולים? מה זה, הילדים שלך? את יותר חשובה'. אמרתי להם שאני לא יותר חשובה".
לב ציינה כי נוסף על תגובות הסביבה והחרדות שבעלי החיים חווים, אחת הבעיות המרכזיות במבצע 'צוק איתן' היא המחסור במשפחות אומנות.
"אנשים שגרים כאן בשכירות פשוט נסעו הביתה, כך שנשארנו עם המון בעלי חיים בלי משפחה", היא אמרה. "יש כאלה שגויסו, כאלה שנסעו להורים ולא יוכלו לקחת איתם את הכלבים, ויש מי שיצאו להתרעננות בקיבוצים או דברים כאלה, ושם לא הסכימו לקבל את בעלי החיים. אז פשוט התקשרו אלינו וביקשו שנאסוף את בעלי החיים".
בשבוע האחרון לב היתה עסוקה בעיקר בהסעת בעלי חיים נטושים למשפחות אומנות במרכז הארץ. "לא אשאיר אותם ברחוב ולא אקח אותם לווטרינר העירוני, מה גם שאין שם מקום", היא אמרה. "אז פשוט חיפשתי אומנות בכל מקום. לא היה מי שייקח, אז נאלצתי לנסוע. לפעמים לראשון לציון ולפעמים יותר רחוק, העיקר שלא יישארו ברחוב".
תמר להמן, דוברת עמותת 'באר שבע אוהבת חיות', סיפרה גם היא שהבעיה העיקרית של העמותה בימי מבצע 'צוק איתן' היא המחסור במשפחות אומנות.
"יש לנו כ־50 מתנדבים שמחזיקים בעלי חיים בבית", היא אמרה. "הרבה מהם נוסעים למרכז או לצפון ו'בורחים' מבאר שבע בו זמנית. אנחנו נתקעים עם בעלי חיים, ואין לנו פנסיון או מכלאה ובגלל זה אנחנו מאוד בלחץ כי לבעלי החיים אין לאן ללכת. הם באחריות שלנו".
להמן ציינה שכמה כלבים הועברו לפנסיונים, אולם מדובר בהוצאה כבדה עבור העמותה: "התשלום לפנסיון הוא 50 שקל ליום לכלב, ומדובר בהמון כלבים".
מתן גץ, צעיר מהצפון, יזם בימי מבצע 'עמוד ענן' פרויקט בפייסבוק המחבר בין בעלי החיים למשפחות אומנות. בעקבות מבצע 'צוק איתן' גז חידש את הפרויקט.
בסבב הלחימה הנוכחי גץ מזהה ירידה במספר הכלבים שננטשו. "משפחות לא באמת נוטשות את הכלבים", הוא אמר. "מי שפונה אלינו הם אנשים שעוברים לקיבוצים, ושם לא מסכימים לקבל כלבים, או כל מיני מקלטים שכונתיים שהדיירים לא מסכימים לזה, או אפילו כלבים שמכל אזעקה נכנסים להיסטריה ועדיף לשים אותם במקום יותר שקט".