עשרות גנים פרטיים בבאר־שבע מדווחים על קשיים כלכליים שנוצרו עקב ירידה במספר הנרשמים על רקע יישום דו"ח טרכטנברג שמעניק חוק חינוך חינם לילדים בגילאי 4-3. במקביל למספר הילדים שפוחת מדי שנה, ההוצאות הרבות הכרוכות בפתיחת פעוטונים וגנים פרטיים, מעמידות בפני בעליהם את שאלת הכדאיות הכלכלית בהפעלת הגנים בתנאים אלו.
שמואל אנקב. "אין מספיק מבנים"שמואל אנקב. "אין מספיק מבנים"
שמואל אנקב. "אין מספיק מבנים"
(צילום: הרצל יוסף)
"היום אנחנו נמצאים במלחמת הישרדות מתמדת, אי אפשר להתנהל בתנאים שהרשויות מכבידות עליך ולא מתחשבות במצב שלנו, אני לא יודעת אם אפתח את הגן בשנה הבאה", מספרת גננת שמבקשת להישאר בעילום שם.
סוגיית הגנים הפרטיים עלתה לדיון במועצת העירייה בשבוע שעבר בעקבות הצעה לסדר שהגיש חבר האופוזיציה ויו"ר ועדת ביקורת, משה ינאי. עד לפני יישום דו"ח טרכטנברג, הגנים הפרטיים קלטו ילדים עד גילאי ארבע וחצי ומספרם רק הלך ועלה מדי שנה. עבור ההורים, בעיקר לאמהות עובדות, מסגרת זו סיפקה מענה לצרכיהם, מה עוד שהגנים הפרטיים ממוקמים באזורי מגורים וקרובים לבתיהם.
במהלך הדיון במועצת העירייה ינאי ביקש שהרשות המקומית תקל על הגנים הפרטיים במסי הארנונה המוטלים עליהם. לדעת ינאי, על הרשות המקומית להוריד את התעריף למינימום, היות שגנים פרטיים סווגו כעסק לכל דבר ותעריף הארנונה שלהם עלה באופן חד. כך למשל, גן פרטי שמתקיים בדירה של 120 מטר משלם ארנונה דו חודשית של כ־3,200 שקל, בעוד תעריף ארנונה דו חודשי של אותו בית שסווג לפני פתיחת הגן כדירת מגורים, עמד על כ־1,200 שקל.
"לפני מספר שנים עדיין לא היה ברור אם מספרות ברחבי באר־שבע הם בית מלאכה או עסק מסחרי, מצאנו תחשיב של תעריף מיוחד בארנונה, כנ"ל לגבי אולמות אירועים", אומר ינאי, "היום אני מבקש שאותה פעולה שנקטנו אז תחול גם על הגנים הפרטיים, משום שלפני שיושם חוק טרכטנברג, בכל גני הילדים הפרטיים היתה תפוסה מלאה".
ינאי ממשיך ואומר כי "מאחר שהחוק הזה יושם מגיל שלוש והלאה, אותם ילדים נקלטים בגנים עירוניים בחינם ונוצר מצב שגנים פרטיים נקלעו לקשיים כלכליים, ולראייה ישנם מספר גנים פרטיים שסגרו את שעריהם".
ינאי העלה הצעה כי בדיון על תעריף הארנונה לשנת 2021, יילקח בחשבון סקטור הגנים הפרטיים ותעריף הארנונה שלהם יירד באופן משמעותי. "זה המעט שאפשר לעשות כדי לשפר את מצבם. אם לא נקל עליהם, ברגע שייסגרו הגנים הפרטיים, הנטל ייפול על עיריית באר־שבע שתצטרך לספק מענה שיכביד מאוד על תקציבה", הזהיר ינאי.

"גוזרים קופון"

שמואל ודבורה אנקב הם בעלי גן הילדים הפרטי 'דובדבנים' שפתח את שעריו לפני שמונה שנים. בתחילה, הגן היה בתפוסה מלאה ובשנתיים האחרונות, הלך ופחת מספר הילדים. בד בבד, גם ההוצאות רק הלכו וגדלו: שכירות חודשית על המבנה בסך 7,000 שקל, ארנונה דו־חודשית של כ־3,300 שקל, שכר של חמש עובדות, הוצאות לפעילויות, חשמל, מים, וזה עוד לא הכל.
שמואל אנקב מבקש להשמיע את מצוקתם של בעלי הגנים הפרטיים ואומר כי "בשנת 2018 שהמדינה חוקקה חוק פיקוח על הגנים הפרטיים, הם הכבידו עלינו עוד יותר, היום כדי להקים גן ילדים פרטי, אתה חייב היתר ורשיון, וכתוצאה מזה, גנים התחילו להיסגר. גנים פרטיים לא יכולים לעמוד במעמסה של שני דברים: חוק הגנים הפרטיים שמשית עלינו המון הוצאות שלא היו עד לפני כן, ודבר שני, העירייה באה ואומרת, יש לך גן ילדים וביקשת רשיון הפעלה כי כך החוק מחייב, אתה חייב גם היתר לשימוש חורג (הסבה מדירה לגן - י.ל) מפני שהגן במהות שלו הוא דירת מגורים. ברגע שהפכת אותו לגן פרטי, מתחילים להשית עליך עלויות של מאות אלפי שקלים לשימוש חורג. זה תהליך שאני עברתי, ובנוסף, גוזרים עליך קופון של ארנונה עסקית. אם הכניסו אותנו למערכת החינוך, שאלתי, למה אני צריך לשלם ארנונה עסקית? האם גנים עירוניים משלמים ארנונה? האם בתי ספר משלמים ארנונה?".
שמואל אנקב: "אנחנו נותנים שירות לקהילה העירונית ולכן יש לצרף אותנו למסגרת של הקלות בארנונה כפי שהקלו למשל על אולמות אירועים"
שמואל אנקב מבקש מהעירייה הקלות כדי לשרוד: "אנחנו נותנים שירות לקהילה העירונית ולכן יש לצרף אותנו למסגרת של הקלות בארנונה כפי שהקלו למשל על אולמות אירועים. מה גם שאנחנו נותנים שירות לעירייה, הרי העירייה מחויבת לתת מסגרת לאותם ילדים שנמצאים אצלנו, ולעירייה אין מספיק מבנים וכוח אדם, למעשה אנחנו נותנים שירות לעירייה בחינם ועוד העירייה לוקחת מאיתנו כסף. אנחנו מצפים מהעירייה שתתחשב בנו ולא תכביד עלינו כי אנחנו מספקים את השירות שהיא היתה צריכה לספק".
ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', ביקש לבדוק את הטענות של בעלי הגנים הפרטיים כפי שהציג אותם משה ינאי בדיון במועצה, והבטיח כי "נקים צוות שיבדוק קודם כל כמה מסגרות יש לנו, כמה ילדים יש לנו, אני מציע גם שנבדוק את התעריפים (ארנונה - י.ל) בערים אחרות כדי שיהיה לנו מדד להשוואה. אחרי שנדע תמונת מצב לפני צו הארנונה, נדע תמונת מצב בהירה יותר ונדע כיצד נפעל כולנו".
פרסום ראשוני: 20:22 , 17.03.20