האם ההורים עדיין חוששים לשלוח את ילדיהם לצהרונים? התשובה לשאלה זו מחולקת לשניים: בתחילת פתיחת מסגרת הצהרונים לפני כשבועיים (6 למאי), הנוכחות של הילדים הייתה דלה מאוד והסתכמה באחוזים בודדים, כלומר בין 20 ל-30 אחוזים.
אולם עם הזמן, כשהמשק חוזר בהדרגה לשגרה, חלה עלייה במספר הילדים בצהרונים בבאר שבע. נכון לאמש (ב') נרשמו הנתונים הבאים: מבין 5,400 הילדים הרשומים לצהרונים של חברת 'כיוונים' חזרו לפעילות 82 אחוזים שהם 4,430 ילדים.
(צילום: ShutterStock)
בחברת 'כיוונים' מודעים לעובדה שעדיין הורים חוששים לשלוח את ילדיהם וחלקם מעוניינים להמתין עד שתתבהר התמונה המלאה לגבי תחלואת נגיף הקורונה. "אנו מאמינים שככל שהחזרה לשגרה תגבר, יחזרו שאר הילדים למערכת החינוך ובכלל זה לצהרונים", אומרים ב 'כיוונים'.
ישנם הורים שהחזרה לשגרה עדיין לא משכנעת אותם שאכן הסכנות מנגיף הקורונה חלפו והם חרדים בעיקר מהלא נודע. אמא לילדה בכיתה ב' ברמות הפסיקה לשלוח את בתה לצהרונים ואף ביטלה את התשלום. מדוע? "אני לא יכולה להרשות לעצמי עכשיו להוציא כספים כאשר המצב הכללי לא הכי טוב", היא מנמקת האם את צעדיה, אולם באותה נשימה אומרת: "אמנם נכון אני שולחת את בתי לבית הספר, אבל לא אשקר לך שאני עושה זאת בחששות כבדים, אין לי ביטחון שחלילה הילדים לא ידבקו".
בשיחה עם יו"ר וועד ההורים בבית הספר 'רכסים' ברמות, עו"ד צופית שמואל, שגם מכהנת כיו"ר נציגות תושבי שכונת רמות הרכס, היא מספרת: "החזרה לשגרה לוותה בחששות רבים, הן למסגרת הלימודים בבקרים והן למסגרת הצהרונים. ישנם הורים שעדיין בחרו להשאיר את ילדיהם בבית במשך כל היום מחשש לגל שני, ולדבריהם הם מעדיפים לראות שאחרי שבועיים הכל בסדר ואז ישקלו לשלוח בשנית את הילדים. ביחס לצהרונים הנושא מורכב עוד יותר".
עו"ד שמואל מסבירה: "הצהרונים בבאר-שבע פועלים בהתאם להנחיות של משרד הבריאות מבחינת שמירה על הגיינה, שמירה על מרחק בין הילדים במשך כל שעות הפעילות, ארוחות צהריים מוגשות בחמגשיות אישיות כדי למנוע כל מגע מיותר, וכן חלוקת התלמידים נשארה כמעט באופן מוחלט בהתאם לחלוקתם בכיתות בהן הם לומדים בבוקר.
"משיחות עם הורים לילדים בצהרונים עולה שרוב ההורים שולחים את ילדיהם לצהרון, אולם יש לא מעט הורים שהחליטו, למרות שהילד מגיע בבוקר ללימודים, לא להשאיר את הילדים במסגרת הצהרון משום שהם חוששים מיום לימודים ארוך.
"ההורים טוענים שהם חוששים בשלב הזה. יש תחושה של חוסר וודאות והם חוששים מסכנת החשיפה במשך הרבה מאוד שעות".
לסיכום אומרת עו"ד צופית שמואל, כי ההורים החזירו את הילדים לבית הספר כי השהות בבית כבר הייתה בלתי אפשרית יותר לילדים ולהורים שחלקם חזרו לעבודה, "אך מי שהצליח למצוא פתרון ולא להשאיר את הילד בצהרון החליט לא להשאיר בצהרון. יש חלק מההורים שטוענים שהמתווה הנוכחי הוא חלק מהבעיה. הילדים נשארים בסוף היום בצהרון לאכול ארוחת צהריים וזהו. אין תכנית מסודרת של פעילות כפי שהיה לפני הקורונה, למשל אין חוגים, אין ממשקים חברתיים, הילדים נדרשים לשמור על מרחק של 2 מטרים זה מזה, וההקפדה על כך יוצרת ריחוק חברתי ולכן אותם הורים מרגישים שמבחינתם זה בזבוז זמן להשאיר את הילד בצהרון".