מתחדש המאבק הציבורי להעברת בסיסי אגף המודיעין לאתר ליקית, הסמוך לעומר. ב'עמותה למען הנגב', שבראשה עומדת ד"ר אתי לוצאטו, טענו השבוע כי ממידע שהגיע אל גורמים בעמותה עולה כי הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, ביקש בימים אלה משר הביטחון, נפתלי בנט, לדחות לזמן בלתי ידוע את פתיחת המכרז להקמת בסיס המודיעין בליקית. המכרז היה אמור להיפתח כבר בימים הקרובים. במערכת הבטחון טענו מנגד כי לא היתה כל פנייה כזו של הרמטכ"ל.
השטח שעליו אמור לקום הבסיס השטח שעליו אמור לקום הבסיס
השטח שעליו אמור לקום הבסיס
(צילום: הרצל יוסף)
ד"ר לוצאטו וחברים בוועד הפעולה של העמותה פנו בשבוע האחרון לראשי רשויות ופעילים של 'ימינה' במרחב הדרום כדי שאלה יפעילו לחץ על שר הביטחון לבל ידחה את הליך פתיחת המכרז האמור.
בתוך כך נודע כי ראש עיריית באר־שבע, רוביק דנילוביץ', פנה בנושא לשר הביטחון, ובימים הקרובים אמורה להתקיים פגישה בין השניים וראש מועצת עומר, פיני בדש, לבחינת הנושא.
"אחרי שחשבנו והובטח לנו שהמהלך קורה כצפוי וכמתוכנן", ציינה ד"ר לוצאטו, "התברר שהרמטכ"ל לא מוותר על תוכניתו להביא לביטול העברת בסיס המודיעין לליקית, והוא מפעיל כעת לחצים על שר הביטחון לדחות את המכרז. כל דחייה פירושה עיכוב ולמעשה ביטול הפרויקט. אם השר בנט ייכנע ללחץ של הרמטכ"ל, זו תהיה בכייה לדורות. לתקוע מהלך כזה בגלל מסילת ברזל באורך של שבעה ק"מ בסך הכל, זה מעשה איום ונורא".
מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית "ידיעות הנגב" בנושא כי "מעבר צה"ל דרומה הוא פרויקט לאומי בקנה מידה היסטורי עם משמעויות רבות. חלק מההיבטים נבחנים כעת במערכת הביטחון במסגרת עבודת מטה מקיפה שנערכת בנושא". ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מעבר צה"ל דרומה הוא פרויקט לאומי בקנה מידה היסטורי עם משמעויות רבות. חלק מההיבטים נבחנים כעת במערכת הביטחון במסגרת עבודת מטה מקיפה שנערכה בנושא בתיאום עם כלל הגורמים".
גורמים במשרד הביטחון ציינו כי "כשעובר עשור בין אישור החלטת ממשלה ליישום שלה, המציאות משתנה וחלק מהדברים מצריכים בחינה מחדש. התקיימו כבר כמה דיונים בסוגיה ויהיה אחד נוסף בשבוע הבא. כולנו מוכווני מטרה בנושא".