אישה בחדר לידה. אילוסטרציה: pixabayאישה בחדר לידה. אילוסטרציה: pixabay
אישה בחדר לידה. אילוסטרציה: pixabay
(אישה בחדר לידה. אילוסטרציה: pixabay)
מחקר של המרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון קובע כי לידת בית מסוכנת פי 3 מלידה בבית חולים. מהמחקר עלה כי למרות שיולדות שילדו מחוץ לבית החולים היו עם פחות סיבוכים מלכתחילה (כלומר, שיעור הנשים עם סוכרת הריונית או סיבוכי יתר לחץ דם הריוניים היה נמוך באופן משמעותי) הרי שסיבוכי הלידה היו דווקא גבוהים יותר.
המחקר, שהוצג בכנס האחרון של החברה לרפואת האם והעובר בלאס וגאס, בחן את תוצאות היריון של 3,580 נשים שילדו מחוץ לבית החולים. תוצאות הלידה הושוו לאלה של כ-240,000 נשים שילדו במרכז סבן בסורוקה ושיעור תמותת ילודים היה גבוה יותר באופן משמעותי בקרב נשים שילדו מחוץ לבית החולים. ליתר דיוק פי שלושה.
שיעור התמותה בלידות מחוץ לבית החולים עמד על 15 מקרים לכל 1,000 לידות, לעומת 5 מקרים ל-1,000 לידות בבית החולים. גם אחרי נטרול משתנים כמו מחלות רקע, שבוע לידה, גיל היולדת, עישון ומוצא, נמצא כי לידה מחוץ לבית חולים הגדילה את הסיכון פי 2.6.
צוות החוקרים כלל את: פרופ' אייל שיינר מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה, ד״ר גיל גוטווירץ ממחלקת נשים ב' בסורוקה וד"ר תמר וינשטוק, מהמחלקה לאפידמיולוגיה ובריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.
ד״ר תמר וינשטוק ופרופ׳ אייל שיינר.  צילום: דוברות סורוקהד״ר תמר וינשטוק ופרופ׳ אייל שיינר.  צילום: דוברות סורוקה
ד״ר תמר וינשטוק ופרופ׳ אייל שיינר. צילום: דוברות סורוקה
(ד״ר תמר וינשטוק ופרופ׳ אייל שיינר. צילום: דוברות סורוקה)
"אין ספק שבית החולים מאפשר סביבה בטוחה יותר ללידה", אומר פרופ' אייל שיינר, "בתי החולים ערוכים לכל תרחיש. ניתן לנטר את תבניות וקצב לב העובר, לשלוח בדיקות דם ליולדת, ובמקביל כמובן לעקוב אחר משתנים חשובים כמו לחץ הדם של היולדת. במידת הצורך חדר ניתוח תמיד זמין עם צוות רופאי ילודים מיומן".
"המחקר הנוכחי אישר את תחושת הבטן שלנו ובהתאם אין לנו ספק כי ההמלצות צריכות להיות חד משמעיות: ללדת בבית חולים. המחקר עומד בקו אחד עם מחקרים גדולים מארה"ב שהדגימו סיכון של פי שלושה לתמותת תינוקות בקרב יולדות שבחרו ללדת מחוץ לבית החולים".