תושייה באר שבעית: לאחר כשנה וחצי בהם סרב תושב העיר (65) בתוקף לבצע בדיקת קולונוסקופיה, הסכים לבסוף חבר 'מכבי שרותי בריאות' מבאר שבע להישמע לצוות הרפואי ולהגיע להיבדק. בבדיקה התגלו גידולים סרטניים שהוצאו לאחר מכן בניתוח, וחייו של המטופל ניצלו.
חייו ניצלו בזכות הצוותחייו ניצלו בזכות הצוות
חייו ניצלו בזכות הצוות
(צילום: Shutterstock)
הכל החל כאשר א' הסובל ממחלה כרונית, ביצע לפני כשנה וחצי בדיקת דם סמוי בתוצאה במסגרת הבדיקות השגרתיות שהוא נוהג לערוך עקב מצבו הבריאותי. בבדיקה, שנערכת לצורך איתור מוקדם של סרטן המעי הגס, התגלו ממצאים חשודים והוא התבקש לערוך בדיקת קולונוסקופיה מקיפה.
אלא שלמרות הדרישה וההמלצה הרפואית החד משמעית לגבי נחיצות הבדיקה, סרב האיש לבצע אותה במשך כשנה. אל המטופל פנו רופאים, אחיות וגורמים מקצועיים רבים ב'מכבי' לאורך זמן, אך פניותיהם נפלו על אזנים ערלות והאיש המשיך בסירובו.
מנהלת מרחב באר שבע העיר - מזל חדדמנהלת מרחב באר שבע העיר - מזל חדד
מנהלת מרחב באר שבע העיר, מזל חדד
(צילום: מכבי שירותי בריאות)
בשלב זה נכנסה לתמונה מזל חדד, מנהלת מרחב 'באר שבע העיר' במכבי. "הסברנו פעמים רבות למטופל את החשיבות והמשמעות של גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, וזה לא עזר", סיפרה חדד. "ברגע שהבנתי כי ישנו קשר הדוק בין האחות גיתית כהן למטופל, הבנתי כי זו הדרך להגיע אליו ולשכנע אותו לבצע את הבדיקה. בשלב זה, דאגתי לשיחה משותפת שלנו עם האחות גיתית שהצליחה לבסוף לשכנע אותו להגיע ולהיבדק. במעמד השיחה קבעתי לו תור וסגרתי את כל הקצוות".
בדיעבד התברר כי הדחיפה של הצוות הרפואי לביצוע הבדיקה לא הייתה לשווא. באותה בדיקת קולונוסקופיה התגלו פוליפים מרובים שהוסרו בדיוק בזמן ומנעו את התפשטותה של מחלת הסרטן בגופו של המטופל. כיום, בעקבות מצבו, ממשיך האיש להיות במעקב במרפאה. יצוין כי רק שנתיים קודם לכן גילתה האחות גיתית כהן שומה חשודה בגבו של אותו מטופל. הוא נשלח על ידה בדחיפות לכירורג, ולאחר הוצאת השומה התברר כי מדובר היה בגידול סרטני.
"מדובר בבדיקה פשוטה ומצילת חיים ויש לה משמעות אדירה במניעת סרטן המעי הגס", סיפרה חדד על בדיקת הקולונסקופיה. "אנחנו קוראים לכל המבוטחים מגיל 50 ומעלה לערוך את הבדיקה כדי להבטיח שהם בריאים ומוגנים".