19:00 - 37% מתושבי באר שבע מימשו את זכות ההצבעה, אבל המספר צםוי לגדול אם לוקחים בחשבון שרבים דחו את הצבעתם לשעות הערב. במהלך היום הקלפיות היו די מנומנמות ואילו כעת ישנם תורים בחלקן.
תור בדרך לקלפי. צילום: תמי לויתור בדרך לקלפי. צילום: תמי לוי
תור בדרך לקלפי. צילום: תמי לוי
(תור בדרך לקלפי. צילום: תמי לוי)
15:20 - אחוזי הצבעה מעודכנים: באר שבע 22.6%, אופקים 29.77%, דימונה 27.15%, ערד 45.08%, נתיבות 34.25%, רהט 34.26%, ירוחם 34.9%, להבים 31.18%, מיתר 32.82%, עומר 38.59%, מ.א אשכול 32.02%.
14:45 - נכון לצהרי היום, שיעור ההצבעה בבירת הנגב לא מרקיע שחקים, בלשון המעטה. כ-23%. שלושת המועמדים לראשות העיר, דנילוביץ', פיינבלום וינאי כבר הצביעו, רחובות העיר מעט שוממים, תנועת כלי הרכב בכבישים נינוחה, לא נרשמים פקקי תנועה ומרבית העסקים סגורים, למעט בתי הקפה והמסעדות וכמובן מרכזי המסחר הגדולים.
משה ינאי מצביע. צילום: גיא לוימשה ינאי מצביע. צילום: גיא לוי
משה ינאי מצביע. צילום: גיא לוי
(משה ינאי מצביע. צילום: גיא לוי)
חניון הגרנד קניון מלא. צילום: הרצל יוסףחניון הגרנד קניון מלא. צילום: הרצל יוסף
חניון הגרנד קניון מלא. צילום: הרצל יוסף
(חניון הגרנד קניון מלא. צילום: הרצל יוסף)
רבים ניצלו את יום השבתון ליום כיף של ממש. מגרש החנייה הצמוד למתחם ה'גראנד קניון' בעיר היה מלא עד אפס מקום. באי הקניון שלא מצאו מקום חנייה במגרש השיגו את מבוקשם באחד הרחובות הצדדיים ועשו את דרכם רגלית למבצעי הקניות בקניון. גם מגרש החנייה הצמוד למתחם הקאנטרי קלאב בעיר מלא בכלי רכב.
"יום השבתון הזה הוא בסך הכל יום כיף", אומר לנו יוסי, תושב העיר, כשהוא נושא בידיו את אשר רכש בקניון, "עושים היום 'סיילים', אז למה שלא ננצל את זה. חוץ מזה, זה היום שאפשר להקדיש זמן איכות למשפחה. מתי נצביע? יש זמן בערב".
"הצבעתי בבוקר בקלפי ליד הבית", מספרת רון שמואל, תושבת אופקים, אותה אנחנו פוגשים על שפת הבריכה של הקאנטרי, "והחלטתי לנצל את יום השבתון לבילוי וכיף. בסך הכל סבבה לי".
רון שמואל, תושב אופקים, בקאנטרי בב"ש. צילום: הרצל יוסףרון שמואל, תושב אופקים, בקאנטרי בב"ש. צילום: הרצל יוסף
רון שמואל, תושב אופקים, בקאנטרי בב"ש. צילום: הרצל יוסף
(רון שמואל, תושב אופקים, בקאנטרי בב"ש. צילום: הרצל יוסף)
מי שמוסיף מעט צבע לאוירה המנומנמת הם פעילי המפלגות השונות, שעושים כל שביכולתם כדי לקושש עוד ועוד מנדטים. סמוך לשערי בית הספר 'נתיבי עם' בשכונה ט', בו ממוקמת אחת הקלפיות, התייצבו פעילי הסיעות השונות שמתמודדות למועצת העיר כאשר כל סיעה הציבה את שולחנה ליד שולחנה של סיעה אחרת. כך מצאנו את פעילי סיעתו של ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', פועלים סמוך לפעיליו של מתחרהו על תפקיד ראש העיר, משה ינאי, ובצמוד אליהם גם את פעילי ש"ס והליכוד.
"התחושה היא טובה", אומר גיא לוי, מספר 2 בסיעתו של משה ינאי, סיעת 'אור', "העניין שאצל כל הסיעות התחושה היא טובה. העניינים בסך הכל רגועים. יש אוירה טובה. לא רבים עם אף אחד. עובדים זה לצד זה ולא מפריעים האחד לשני". ירון הרוש, פעיל של הליכוד, מצטרף לדעתו של גיא. "יש כאן אידיליה בין הסיעות. מה שמאיים עלינו ומשבית קצת את השמחה זה מזג האויר החם".
סמוך לקלפי שממוקמת בבית הספר 'עמל' בשכונה א' האווירה דומה. "יש כאן הרמוניה", מספר שלומי, פעיל של סיעת 'אור', "הכרנו חבר'ה שלא הכרנו קודם לכן שהם פעילים של מפלגות אחרות. הכי חשוב זה מה שטוב לעיר שלנו ומה אפשר לתקן לטובת כל תושבי העיר. יש תחושה שאנשים לוקחים את הבחירות באיזי".
פעילי בחירות בב"ש. צילום: הרצל יוסףפעילי בחירות בב"ש. צילום: הרצל יוסף
פעילי בחירות בב"ש. צילום: הרצל יוסף
(פעילי בחירות בב"ש. צילום: הרצל יוסף)
12:20 - קרוב ל-18 אלף מצביעים הגיעו לקלפיות משעות הבוקר ואחוזי ההצבעה בבאר שבע, נכון לצהריים, עומדים על 11%, עלייה של 2.7% בהשוואה לבחירות הקודמות. באופקים שיעור ההשתתפות גבוה למדי ועומד כרגע על 20% וגם בירוחם מורגשת התעוררות עם 22%.
ביישוב ערערה בנגב התפתחו מספר קטטות על רקע הבחירות, כוח משטרה הגיע למקום ופיזר את הקטטות. מהמקום פונה פצוע במצב קל לטיפול רפואי. השוטרים עצרו גבר החשוד במעורבות בקטטות והעבירו אותו לחקירה. כלל הקלפיות בישוב פתוחות והליך ההצבעה נמשך כסדרו.
יסמין סקס-פרידמן מצביעה. צילום: נתן מרדריסמין סקס-פרידמן מצביעה. צילום: נתן מרדר
יסמין סקס-פרידמן מצביעה. צילום: נתן מרדר
(יסמין סקס-פרידמן מצביעה. צילום: נתן מרדר)
11:50 - פימה פיינבלום, המתמודד על ראשות העירייה, מימש את זכותו להצביע ממש לפני דקות אחדות.
אפרים (פימה) פיינבלום מצביע. צילום: מטה כוח באחדותאפרים (פימה) פיינבלום מצביע. צילום: מטה כוח באחדות
אפרים (פימה) פיינבלום מצביע. צילום: מטה כוח באחדות
(אפרים (פימה) פיינבלום מצביע. צילום: מטה כוח באחדות)
11:27 - אפרים פימה פיינבלום, המועמד המבוגר ביותר בארץ, המתמודד לראשות עיריית באר שבע, עדיין לא הצביע זאת מאחר והוא מבקר בקלפיות ועוקב מקרוב אחר אחוזי ההצבעה. פיינבלום נשאל בכניסה לאחת הקלפיות לגבי סיכויו והשיב "אני אופטימי". הוא יצביע בקלפי קרוב לביתו בשכונת רמות ובינתיים פעיליו במטה מחלקים שוקולדים תוצרת רוסיה. "פלומביר" עם אגוזים.
מטה פימה מחלק שוקולד עם אגוזים. צילום: יעקב לוימטה פימה מחלק שוקולד עם אגוזים. צילום: יעקב לוי
מטה פימה מחלק שוקולד עם אגוזים. צילום: יעקב לוי
(מטה פימה מחלק שוקולד עם אגוזים. צילום: יעקב לוי)
10:10 - המצביעים מתעוררים. נכון לשעה 10:00 נרשמה, על פי נתוני משרד הפנים, עלייה בשיעורי ההצבעה בישובי הנגב. בבאר שבע הצביעו עד כה 7,333 בעלי זכות בחירה, שיעור של 4% מכלל בעלי זכות הבחירה בעיר. מדובר בעלייה של 1.9% בשיעור ההצבעה נכון לשעה הזו בהשוואה לבחירת 2013 באותה שעה.
באופקים הצביעו עד כה 9%, בדימונה 7%, בנתיבות 9% בערד 5%, ברהט 7%, בלהבים 10%, במיתר 8%, בעומר 11%, במצפה רמון 9%, ובירוחם 10%.
במגזר הבדואי נרשמה ירידה של למעלה מ-6% בשיעור ההצבעה בהשוואה לבחירות הקודמות. בכסייפה נרשם שיעור הצבעה של 10% ובתל שבע 7%. בלקייה, לעומת זאת, נרשמה עלייה של 3.9% בשיעור המצביעים כאשר 11% מכלל בעלי זכות הבחירה הגיעו לקלפיות והצביעו.
במועצות האזוריות אשכול ובני שמעון עמד שיעור ההצבעה עד לשעה 10:00 על 10% ובמועצה האזורית תמר על 14%.
במטהו של פימה פיינבלום התקבלו דיווחים מהפעילים שלהם, כי בקלפי בבית הספר "בארי" היה מחסור בפתקי הצבעה של המועמד שלהם ושל הרשימה, כמו גם פתקים של מועמדים ורשימות אחרות, אולם פתקים של מועמד מסויים נמצאים בשפע. החשד של אנשי מטה פיינבלום שמישהו " דאג" להעלים את פתקי ההצבעה. התלונה נבדקת.
מטה פיינבלום, כוח באדחות. צילום: יעקב לוימטה פיינבלום, כוח באדחות. צילום: יעקב לוי
מטה פיינבלום, כוח באדחות. צילום: יעקב לוי
(מטה פיינבלום, כוח באדחות. צילום: יעקב לוי)
גם בעומר נשמעות טענות על שיבושים בקלפיות. ניב כהן, מרשימתה של סימה כחלון, דיווח כי ישנם פתקים מודבקים (שיחשבו כפסולים) בקלפיות.
09:09 - על פי נתוני משרד הפנים לשעה הראשונה שלאחר פתיחת הקלפיות, נרשם שיעור הצבעה נמוך יותר בהשוואה לנתוני ההצבעה בבחירות 2013. בבאר שבע הצביעו בשעה הראשונה רק 688 בעלי זכות בחירה, שיעור הנמוך ב-0.8% בהשוואה לבחירות 2013.
בדימונה הצביעו 12 איש, שיעור הנמוך ב-2.5% בהשוואה לבחירות הקודמות. בנתיבות הצביעו 35 איש, שיעור נמוך ב-5.8%. ברהט הצביעו 80 בעלי זכות בחירה, שיעור הנמוך ב-3.8% בהשוואה לבחירות 2013.
08:37 - מחיוך אבל מעט מתוח, רוביק דנילוביץ' הצביע בבית הספר "תומר" שבו הוא למד. "בשם השם נעשה ונצליח" אמר דנילוביץ' כשהוא משלשל את פתק ההצבעה לקלפי. וביקש מהאזרחים לצאת ולהצביע.
גם ראש מועצת עומר פיני בדש, פתח את הבוקר במימוש זכות הבחירה: "זה הוא יום שיא לדמוקרטיה, אני קורא לתושבי ותושבות עומר, צאו להצביע ולהשפיע על עתיד ואופי היישוב לא לחמשת השנים הקרובות, אלא לעשור הקרוב".
פני בדש מצביע בבחירות 2018. צילום: יח"צפני בדש מצביע בבחירות 2018. צילום: יח"צ
פני בדש מצביע בבחירות 2018. צילום: יח"צ
(פני בדש מצביע בבחירות 2018. צילום: יח"צ)
שלווה ומחוייכת הגיעה טל אוחנה להצביע במקום מגוריה בירוחם. בבחירות בירוחם קיימת התעניינות רבה מאוד, כאשר ההתמודדות בין טל אוחנה לנילי אהרון ממקדת את מירב תשומת הלב. אבל גם לא לשכוח את המועמד, אילן אלמקייס, שגם הוא רוצה לעשות היסטוריה ולהיבחר לראשונה לראשות המועצה.
טל אוחנה מצביעה בירוחם. צילום פרטיטל אוחנה מצביעה בירוחם. צילום פרטי
טל אוחנה מצביעה בירוחם. צילום פרטי
(טל אוחנה מצביעה בירוחם. צילום פרטי)
08:29 - תורים ארוכים משתרכים בקלפי הממוקמת במועדון " מרגליות" בשיכון דרום. מצביעים הגיעו מוקדם בבוקר כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. מנהל המועדון, יורם פריינטי, סיפר כי " האנשים מעדיפים להצביע מוקדם כדי להתפנות לדברים אחרים".
תורים במועדון מרגליות. צילום: יעקב לויתורים במועדון מרגליות. צילום: יעקב לוי
תורים במועדון מרגליות. צילום: יעקב לוי
(תורים במועדון מרגליות. צילום: יעקב לוי)
7:24 - השטח במתח, וגם הפעילים. מחוץ לקלפי בשכונת רמות התנהלו ויכוחים בין פעילי מפלגות ורשימות על מיקום כל אחד מהם בטריטוריה מחוץ לבית הספר. הויכוחים הגיעו לטונים גבוהים והיה חשש לעימותים. בסופו של דבר נרגעו הרוחות, אם כי מורגש מתח בין פעילי המטות שכל אחד מהם מבקש להבליט את נוכחותו בשטח.
באר שבע בוחרת. אחרי כל ההכנות, שלטי החוצות, הסמסים מהמועמדים והתשדירים בכל פינה - הבוקר (שלישי) בשעה 07:00 יפתחו ברחבי העיר 279 הקלפיות של הבחירות לרשויות המקומיות 2018.
מחוץ לקלפי בב"ש. צילום: יעקב לוימחוץ לקלפי בב"ש. צילום: יעקב לוי
מחוץ לקלפי בב"ש. צילום: יעקב לוי
(מחוץ לקלפי בב"ש. צילום: יעקב לוי)
מאות עובדי קלפי, מאבטחים ומשגיחים יחכו לקולות ולמעטפות של כ-166,800 בעלי ובעלות זכות בחירה יכריעו מי מבין 3 המועמדים לראשות העירייה ו-12 הרשימות ינהיגו את בירת הנגב בחמש השנים הבאות.
עושים סדר בבלגן: ניתוח תמונת המצב של הרשימות המתחרות על מקום במועצת העיר. המדריך שלכם בקלפי: כל מה שאתם צריכים לדעת על הבחירות בבאר שבע אנחנו שאלנו, אתם עניתם: מה מצב העיר ומה הנושאים הכי בוערים? לא כולם מרוויחים: העסקים הקטנים נגד יום השבתון
יש גם אנשים שהגיעו לנצל את שעת הבוקר המוקדמת כדי להצביע ולקיים את חובתם האזרחית. בקלפי בבית הספר בן גוריון בשכונת רמות התלוונו למצביע הראשון שהגיע, עומר ביטון בן 17. לדבריו הוא לא כל כך נרגש מההצבעה הראשונה בחייו " הגעתי די מגובש ואני כבר יודע למי להצביע" אמר עומר בחיוך.
תוכלו לעקוב אחרינו גם בעמוד האינסטגרם של מיינט באר שבע.