הוועדה להשעיית ראשי רשויות שהתכנסה היום (שני) לדיון דחוף דחתה את בקשת היועץ המשפטי לממשלה להשעות את ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, בשל כתב אישום שהוגש נגדו לפני כחודש במסגרת הסדר טיעון, וקבעה פה אחד כי ליטבינוף ימשיך לכהן בתפקידו ויוכל להתמודד מחר בבחירות לראשות המועצה האזורית תמר.
דב ליטבינוף. צילום: אלעד מלכהדב ליטבינוף. צילום: אלעד מלכה
דב ליטבינוף. צילום: אלעד מלכה
(דב ליטבינוף. צילום: אלעד מלכה)
כתב האישום מייחס לו מעשים המהווים עבירה של הפרת אמונים וטוהר המידות בזיקה לכהונתו הציבורית. במשרד המשפטים אמרו בעת הגשת הבקשה להשעייה כי המהלך מתבקש עוד בטרם קיומן של הבחירות לראשות המועצה, בחירות בהן הגיש ליטבינוף את מועמדותו לקדנציה נוספת בתפקיד בו הוא נושא זה 15 שנה.
כאמור, לפני כשבוע ביקש היועץ המשפטי לממשלה להשעות את ליטבינוף מכהונתו ולהגבילו מביצוע תפקידים שונים כחבר מועצה נוכח כתב האישום המוסכם שהוגש נגדו במסגרת פרשה 242, שזכתה לכינוי 'פרשת ישראל ביתנו', המייחס לו עבירה של הפרת אמונים. בהתאם להסדר הטיעון שצורף לכתב האישום הודה ליטבינוף בעובדות ובעבירה המיוחסת לו.
"המחוייבות לשמירה על ערכי הליבה של השירות הציבורי", נאמר בבקשת היועץ המשפטי לממשלה, "ובמיוחד על טוהר המידות וצביונו המוסרי של השירות הציבורי, אינה מתיישבת עם המשך כהונתו של ליטבינוף כראש המועצה האזורית תמר".
היועץ המשפטי לממשלה ביקש מהוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות לדון בבקשתו בדחיפות עוד בטרם יתקיימו הבחירות המקומיות: "החלטה על השעייתו של ליטבינוף היא החלטה מחויבת המציאות שלא ניתן להימנע ממנה".
היום החליטה הוועדה שלא להיענות לבקשת היועץ המשפטי ובין נימוקי הוועדה הוזכר לוח הזמנים הקצר בין הגשת הבקשה ובין לבחירות לרשויות המקומיות: "לא מקובל עלינו שתהליך אישור הגשת הבקשה נמשך כ-14 יום ואילו לצד השני ולוועדה מתירים יומיים בלבד כדי לשמוע ולהחליט בעניין. כמדומה יש בהתנהלות זו משום התעלמות כמעו מוחלטת מזכויות המשיב. ההתנהלות האמורה גם מתעלמת מלוח הזמנים של הוועדה והאפשרות שלה להתכנס ולקבל החלטה".
החלטת הוועדה להשעיית ראשי רשויות בעניין דב ליטבינוף. צילום מסךהחלטת הוועדה להשעיית ראשי רשויות בעניין דב ליטבינוף. צילום מסך
החלטת הוועדה להשעיית ראשי רשויות בעניין דב ליטבינוף. צילום מסך
(החלטת הוועדה להשעיית ראשי רשויות בעניין דב ליטבינוף. צילום מסך)
הוועדה אף ציינה כי "עובדות העבירה המפורטות בכתב האישום שנקבע בהסדר הטיעון אינן נמנות על הצד המחמיר של עבירות הפרת אמונים".
ליטבינוף הגיב להחלטה ואמר: "הוועדה עשתה צדק. אני משוכנע שאנצח מחר בבחירות ואמשיך לדאוג לתושבי תמר בכל יום ובכל שעה גם ב-5 השנים הבאות".