דרמה במערכת הבחירות לראשות המועצה האזורית תמר. ביום שני הקרוב, יום לפני קיומן של הבחירות המקומיות, צפויה הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות לדון בבקשת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להשעות את ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, בשל כתב אישום שהוגש נגדו לפני כשלושה שבועות במסגרת הסדר טיעון.
דב ליטבינוף. צילום: ירון ברנרדב ליטבינוף. צילום: ירון ברנר
דב ליטבינוף. צילום: ירון ברנר
(דב ליטבינוף. צילום: ירון ברנר)
כתב האישום מייחס לו מעשים המהווים עבירה של הפרת אמונים וטוהר המידות בזיקה לכהונתו הציבורית. ההשעייה, כך נמסר היום ממשרד המשפטים, מתבקשת עוד בטרם קיומן של הבחירות לראשות המועצה, בחירות בהן הגיש ליטבינוף את מועמדותו לקדנציה נוספת בתפקיד בו הוא נושא זה 15 שנה.
במסגרת הבקשה מבקש היועץ המשפטי לממשלה להשעות את ליטבינוף מכהונתו ולהגבילו מביצוע תפקידים שונים כחבר מועצה נוכח כתב האישום המוסכם שהוגש נגדו במסגרת פרשה 242, שזכתה לכינוי 'פרשת ישראל ביתנו', המייחס לו עבירה של הפרת אמונים. בהתאם להסדר הטיעון שצורף לכתב האישום הודה ליטבינוף בעובדות ובעבירה המיוחסת לו.
"המחוייבות לשמירה על ערכי הליבה של השירות הציבורי", נאמר בבקשת היועץ המשפטי לממשלה, "ובמיוחד על טוהר המידות וצביונו המוסרי של השירות הציבורי, אינה מתיישבת עם המשך כהונתו של ליטבינוף כראש המועצה האזורית תמר".
בבקשתו מציין היועץ המשפטי לממשלה, כי חוק הרשויות המקומיות נועד למנוע מצב בו ימשיך בכהונתו מי שהוטל צל כבד על יושרתו האישית עקב הגשת כתב אישום המייחס לו לכאורה עבירות הנוגעות לטוהר המידות ובזיקה למשרתו הציבורית כראש רשות מקומית. עוד נאמר בבקשה כי בעניינו של ליטבינוף מקבל הדבר משנה תוקף, שעה שלצד כתב האישום המוסכם הוגש לבית המשפט הסדר טיעון במסגרתו הודה ליטבינוף בעבודות ובעבירה המיוחסת לו בכתב האישום.
היועץ המשפטי לממשלה ביקש מהוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות לדון בבקשתו בדחיפות עוד בטרם יתקיימו הבחירות המקומיות כדי להביא הן לידיעת ליטבינוף והן לידיעת ציבור הבוחרים ושאר המועמדים לתפקיד ראשות המועצה, כי בהתאם לאמור בבקשתו של היועץ המשפטי, אף אם ייבחר ליטבינוף לתפקיד ראש המועצה הוא עומד לפני סיכון של השעייה.
לדברי היועץ המשפטי לממשלה, "החלטה על השעייתו של ליטבינוף היא החלטה מחויבת המציאות שלא ניתן להימנע ממנה".
פרקליטתו של דב ליטבינוף, עו"ד דפנה וינברג, מסרה בתגובה להודעת משרד המשפטים: "הגשת בקשה להשעייה ימים ספורים לפני תום תקופת הכהונה היא ניסיון גס להתערב בבחירות. לא זו המטרה לשמה הוקמה הוועדה".
"הבקשה טרם הומצאה לנו וגם בכך יש מידה רבה של חוסר הגינות. יחד עם זה עיון בנוסח כתב האישום, על כלל הנסיבות המפורטות בו, מלמד שמדובר בהתנהלות שאין עמה שום קלון ושלא צריכה להשפיע על כהונתו ובחירתו מחדש. בכל מקרה ראש המועצה יתמודד כרגיל בבחירות שיתקיימו ביום שלישי הקרוב.