ימים אחדים לפני ההליכה לקלפיות הרשימות המתמודדות למועצת עיריית באר שבע התקשרו ביניהם כשחתמו על הסכם עודפים. כך לדוגמה רשימת 'דרך חדשה' בראשות רוביק דנילוביץ' חתמה על הסכם עודפים עם רשימת 'קהילה' אותה מובילה יסמין סקס-פרידמן.
טל אל-על ויסמין סקס-פרידמן, חתימה על הסכם עודפים. צילום: אלירן מימוןטל אל-על ויסמין סקס-פרידמן, חתימה על הסכם עודפים. צילום: אלירן מימון
טל אל-על ויסמין סקס-פרידמן, חתימה על הסכם עודפים. צילום: אלירן מימון
(טל אל-על ויסמין סקס-פרידמן, חתימה על הסכם עודפים. צילום: אלירן מימון)
ההתקשרת בין שתי הרשימות מבטאת את הרצון לשתף פעולה אחרי הבחירות בהסכמים קואליציונים, במידה ורשימת 'קהילה' תעבור את אחוז החסימה. "אני שמחה לבשר כי סיעת 'קהילה' חתמה על הסכם עם 'דרך חדשה' בראשות רוביק, בהצלחה לכולנו" אמרה סקס פרידמן כשהצטלמה עם סגן וממלא מקום ראש העירייה, טל אל-על, שמייצג את רשימת 'דרך חדשה'.
הסכם עודפים נחתם גם בין ש"ס בראשות עופר כרדי לליכוד בראשות שמעון בוקר. ההתקשרות המעניינת היא בין שתי רשימות חדשות: 'מגיע לנו יותר' בראשות יהודה אלוש ל'כוח באחדות' בראשות המתמודד לראשות העירייה, אפרים (פימה) פיינבלום.
עופר כרדי וד"ר רות פרנקל. צילום: ללא קרדיטעופר כרדי וד"ר רות פרנקל. צילום: ללא קרדיט
עופר כרדי וד"ר רות פרנקל. צילום: ללא קרדיט
(עופר כרדי וד"ר רות פרנקל. צילום: ללא קרדיט)
יהודה אלוש ופימה פיינבלום. צילום: אליעזר עופר כהןיהודה אלוש ופימה פיינבלום. צילום: אליעזר עופר כהן
יהודה אלוש ופימה פיינבלום. צילום: אליעזר עופר כהן
(יהודה אלוש ופימה פיינבלום. צילום: אליעזר עופר כהן)
מהו הסכם עודפים? הסכם בין רשימות שנועדו להגדיל את הסיכוי למנדט נוסף. להסכם עם רשימה או מפלגה של עברו את אחוז החסימה אין כלל משמעות. עודפי הקולות עוברים לרשימה שעברה את אחוז החסימה ועוברים לרשימה שלה חסר מספר הקולות הנמוך ביותר.
יש לציין, כי אחוז החסימה משתנה מרשות לרשות והוא נגזר ממספר חברי המועצה. בבאר שבע אחוז החסימה עומד על כ-3%.