בצעד הפגנתי-מחאתי, המתמודד יהודה דה גול אלוש הסיר היום (שלישי) את התמודדותו לראשות עיריית באר שבע ויתרכז אך ורק בריצה למועצה ברשימת "באר שבע - כי מגיע לנו יותר".
יהודה אלוש. צילום: הרצל יוסףיהודה אלוש. צילום: הרצל יוסף
יהודה אלוש. צילום: הרצל יוסף
(יהודה אלוש. צילום: הרצל יוסף)
אמרנו צעד הפגנתי? אלוש מספר כי נדרש לשלם אגרה בסך 50 אלף שקלים בשל ריצה לראשות העיר, זאת בשל העובדה שמדובר במתמודד חדש ואין מפלגה שנותנת לו חסות. מעבר לכך, הוא נדרש להשיג 750 חתימות, כתנאי להצטרפותו למירוץ על הכיסא בלשכת ראש העירייה בכיכר מנחם בגין.
"הבחירות הן לעשירים בלבד", אומר אלוש, "הדרישות הכספיות גבוהות ויוצרת בעצם אי שיוויון הזדמנויות". אלוש מתרעם על אופן השיטה ואומר בכעס מופגן: "אני המועמד היחידי שצריך לשלם אגרה, בעוד המתמודדים האחרים מיליונרים ואף יש להם פטור מאגרות. אני, האזרח הקטן, צריך להוציא כסף מהכיס, לקחת הלוואות ולהתחייב ולהיכנס לחובות, אז איפה בדיוק הדמוקרטיה?" שואל אלוש.
אגב, רשימה המתמודדת למועצה נדרשת לשלם סכום לא מבוטל של 25 אלף שקלים ולהשיג 250 חתימות. עם הסרת מועמדתו מהמרוץ של אלוש, נותרו בזירת ההתמודדות על ראשות העירייה:
רוביק דנילוביץ', שמתמודד בפעם השלישית ופטור מתשלום אגרות ואף זכאי למימון בשל מספר רב של חברי מועצה ברשימתו. כנ"ל גם המתמודד משה ינאי, איש עסקים וחבר מועצה ותיק. המתמודד אפרים פימה פיינבלום זכה במנדטים שהועברו אליו מחברי רשימת 'באר שבע ביתנו' ולכן גם הוא זכאי למימון.
"לי אין כלום", אומר אלוש, "זה מצב אבסורדי שצריך לתת עליו את הדעת". הוא מסביר כי למרות שהוא ידע שלא היה לו סיכוי מול דנילוביץ', הוא חוזר ואומר כי מדובר בעיקרון. הבחירות מבחינתו של אלוש הם סוג של מחויבות.
אלוש, שנקרא על שמו של הגנרל הצרפתי, שארל דה גול, שכיהן כנשיא צרפת (1958-1969) ברפובליקה החמישית, מלא גאווה וחש אחריות על כתפיו כשהמסר של אביו המנוח מהדהד באוזניו: "אבא העריץ את דה גול כלוחם נגד הנאצים וכמי שנתן עצמאות למדינות צפון אפריקה".
ויקטור אלוש ז"ל, היה אחד מהנהיגים של תנועת 'הפנתרים השחורים', תנועת מחאה של צעירים בני עדות המזרח שהוקמה בשנת 1971 במחאה על קיפוח ואפליה.
"אבא שלי לקח אותי לכל אירוע ולכל הפגנה, הוא ראה בי כממשיך דרכו, אני מרגיש שהנעליים שלו גדולות עליי, אבל אני משתדל להמשיך בדרכו ולהעביר הלאה את המסר להילחם נגד עוולות חברתיות, אני כבר מחנך את הנכד שלי שימשיך בדרכו של אבי ויקטור, שהיה אחד המנהיגים של תנועת 'הפנטרים השחורים' בישראל", אומר אלוש.