במסגרת מסעה ברחבי העולם, תגיע למוזאון הנגב לאמנות בבאר שבע התערוכה הבינלאומית הנודדת "חוט של מחשבה: סיפורים גלובליים בטקסטיל". את התערוכה אצרו סוזאנה וייס ואינקה גרסל ובאוצרות מקומית של ד"ר דליה מנור, מנהלת ואוצרת מוזאון הנגב לאמנות. חלק מהתערוכה יוצג במקביל בגלריית טרומפלדור שבעיר העתיקה, גלריה של אוניברסיטת בן-גוריון בניהולו של פרופ' חיים מאור.
בליבה של התערוכה חוט של מחשבה ניצבים הבדים והטקסטיל בטכניקות אמנות שונות. חומרים ובדים משמשים את האדם לצרכיו הבסיסיים כמלבוש וכבית אלפי שנים, וברובד נוסף הם מהווים נקודת מפגש בה אמנות פוגשת את מלאכת היד. מסורות עתיקות שזורות בבדים ומספרות סיפורי תרבויות, וטכניקות אומנות מקומיות מצטלבות עם מערכות יחסים עולמיות, מתוודעות להווה ולשינויים טכנולוגיים וחברתיים בעולם.
אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה | צילום: UWE WALTHERאליזה ון יולן ווינסנט וולסמה | צילום: UWE WALTHER
אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה | צילום: UWE WALTHER
(אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה | צילום: UWE WALTHER)
בתערוכה משתתפים אמנים בינלאומיים עכשוויים ואמנים ישראליים שנוספו לתערוכה הנודדת, ועבודותיהם עושות שימושים שונים בבדים ובחוטים, וגם עבודות וידאו, מיצב וצילום. התערוכה מעלה שאלות מרתקות על משמעותם של בדים בתרבויות שונות ועל גלגולן של הטכניקות המסורתיות.
בין העבודות בתערוכה מוצגת עבודתם של האמנים אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה, בה מוצג מיצב המתייחס לניכוס תרבות האריגה בת מאות שנים של התושבים הילידים של אמריקה על ידי האדם הלבן, וגלגולי המסורות האלה עד ימינו. עבודה נוספת המוצגת בתערוכה היא עבודתה של זילה הומה חמיד, מעצבת ואמנית פקיסטנית גרמנייה, "כיסא נול". בעבודתה היא חושפת את הקשרים ההדוקים בין חומרי הטקסטיל לסביבתם ואת העקבות שהם נושאים עמם.
גילי אבישר,דגלים מופשטים, 2016, בדים תפורים וברזל. צילום: לנה גומוןגילי אבישר,דגלים מופשטים, 2016, בדים תפורים וברזל. צילום: לנה גומון
גילי אבישר,דגלים מופשטים, 2016, בדים תפורים וברזל. צילום: לנה גומון
(גילי אבישר,דגלים מופשטים, 2016, בדים תפורים וברזל. צילום: לנה גומון)
זילה הומא חמיד, כיסא נול, 2013, חוטי כותנת, שעווה אבנים וכיסא. צילום: UWE WALTHERזילה הומא חמיד, כיסא נול, 2013, חוטי כותנת, שעווה אבנים וכיסא. צילום: UWE WALTHER
זילה הומא חמיד, כיסא נול, 2013, חוטי כותנת, שעווה אבנים וכיסא. צילום: UWE WALTHER
(זילה הומא חמיד, כיסא נול, 2013, חוטי כותנת, שעווה אבנים וכיסא. צילום: UWE WALTHER)
חלק מהתערוכה (שיוצג בגלריה טרומפלדור) מוקדש באמצעות מיצב מחקרי למחלקת האריגה בבאוהאוס, בית הספר הנודע ורב-ההשפעה לאמנות ולעיצוב שנוסד לפני 100 שנים בגרמניה. המיצב, אותו יצרה האמנית .יודית ראום, מסביר את המהלכים השונים של מחלקת האריגה וקשריה עם מחלקות בית הספר ומחוצה לו ומציג שחזורים של כמה מן הבדים המפורסמים שנוצרו שם.
האמנים שמשתתפים בתערוכה: בותינה אבו מלחם, גילי אבישר, קטיה אויכרמן, אנדריאס אקסנר, נועה אשכול, אולה פון ברנדנבורג, ורדה גצוב, אולף הולצאפפל, היידי הינרכס, פרנץ ארהרד וולטר, זילה הומה חמיד, כריסטה ייטנר, אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה, אווה מאייר וערן שרף, קארן מיכלזן קסטניון, אולי פישר, יודית ראום, אילנה רווק.
חוט של מחשבה: סיפורים גלובליים בטקסטיל. מוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע; גלריית טרומפלדור. פתיחה: 12.9.19. נעילה: 9.12.19.